שתף קטע נבחר

מרצ ושח"ר התאחדו למפלגה חדשה: יעד

רק עשרה אחוז מחברי ועידת מרצ הכריעו בעד איחוד עם תנועת שח"ר בראשות יוסי ביילין. המפלגה החדשה, יעד, תשים דגש על צדק חברתי ושלום. שריד: אנחנו לא עומדים להחליף את ה"אני מאמין" שלנו

ועידת מרצ החליטה היום (א') ברוב גדול לתמוך בהצעת הנהלת המפלגה להתאחד עם שח"ר, תנועתו של יוסי ביילין ובעד הקמת מפלגה חדשה בשם יעד (ישראל עובדת דמוקרטית).

 

כ-400 חברי הוועידה שהגיעו לישיבה שהתקיימה בגני התערוכה, ומהווים רק כעשרה אחוז מכלל חברי הוועידה, דחו הצעות לסדר של חברים שדרשו לבטל את האיחוד עם שח"ר (שלום, חינוך, רווחה). כמו כן קיבלו חברי הוועידה את ההצעה לקיים בחירות מקדימות סגורות, בהן יוכלו להצביע רק חברים שיתפקדו החל ממחר ועד ה-31 בינואר. הפריימריס אמורים להתקיים, ככל הנראה, בחודשים הקרובים.

 

כמה מחברי ועידת מרצ הביעו את התנגדותם לחיבור עם שח"ר ולהקמת מפלגה חדשה. אחד מהם, הנרי אלקסלסי, ציין כי "זהו יום עצוב, ועצוב לראות אולם ריק. חבל שעל רקע פרסונלי ייעשה מהלך שאף אחד לא ביקש אותו, לא צריך אותו, ואף אחד בעם לא דרש אותו. זה עצוב שבמו ידינו נוריד את דרכה של מרצ כדי לעשות סידור עבודה למישהו".

 

עם זאת, חברי הכנסת של מרצ הביעו תמיכה בחיבור ובהקמת המסגרת החדשה. ח"כ חיים אורון אמר כי "המסגרת הזו חשובה כדי להציג אלטרנטיבה למדיניות ההרס והאסון של הממשלה הזו. זו מסגרת שתצטרך לשאת על כתפיה הן את המאבק לצדק חברתי והן את המאבק לשלום ואין אנשים מתאימים יותר מאשר האנשים היושבים כאן".

 

שרת החינוך לשעבר שולמית אלוני אמרה: "אני מברכת על השותפות ואני מקווה שנצא לדרך ברגל ימין על מנת שהשמאל יגיע למטרותיו כי הוא הצודק והוא יצליח. אנחנו נצליח ונגשים הכל, אם נלך ברוח טובה ובשמחה לאיחוד השורות והרחבת הדרך".

 

יו"ר מרצ לשעבר, ח"כ יוסי שריד, הביע גם הוא תמיכה, ואמר: "אני שבע רצון מהמפלגה החדשה ואין שום סיבה שבעולם שאנשים עם מכנה משותף יהיו במסגרות נפרדות. אני לא שמח מגוויעתה של מרצ, אבל אני שמח שקמה מסגרת חדשה שאני עצמי יזמתי ואנחנו לא עומדים להחליף את האני מאמין שלנו". שריד אמר כי הוא מאמין שהמסגרת החדשה תמשוך אליה את הציבור והבהיר כי אין בכוונתו להתמודד לרשות יע"ד. "אילו הייתי רוצה, הייתי עושה זאת עכשיו ולוקח כנראה בהליכה".

 

רק ח"כ רן כהן מתח ביקורת מסוייגת ואמר: "אני לא לגמרי רגוע לגבי המצע החברתי-כלכלי. בימים אלו אנחנו צריכים להיות שמאל חברתי, רדיקלי. אפשר לחבר את השמאל לעם ואת העם לשמאל ואנחנו יכולים לעשות זאת. אנחנו זקוקים לעיתון, לעבודה בסניפים ולפעילים שפועלים בשטח".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מיכאל קרמר
שריד. מביע תמיכה
צילום: מיכאל קרמר
צילום: ג'רמי פלדמן
רן כהן. מסתייג
צילום: ג'רמי פלדמן
אלוני. מברכת
צילום: ג'רמי פלדמן
ביילין. משח"ר ליעד
צילום: ג'רמי פלדמן
מומלצים