שתף קטע נבחר

הצעת חוק: "לחסום לביילין ושותפיו את התקציב"

על פי ההצעה של חבר הכנסת אורי אריאל מהאיחוד הלאומי, תיאסר קבלת תרומות של מדינות זרות לעמותות בישראל שעוסקות בעניין מפלגתי, פוליטי או מדיני

הכנסת אישרה בצהריים (יום ד') בקריאה טרומית את הצעת החוק של ח"כ אורי אריאל, (האיחוד הלאומי) שנועדה לסכל ניסיונות לביצוע מהלכים מדיניים על ידי האופוזיציה. החוק אוסר על עמותות לקבל תרומות ממדינות זרות.

 

ההצעה התקבלה ברוב של 48 תומכים לעומת 26 מתנגדים. אריאל הסביר, כי "מזמן היה צריך להעביר חוק כזה, שבמידה רבה יחסום לביילין ושותפיו, יוזמי הסכם ז'נווה, את זרימת התקציב. אני רק מקווה שלא ינצלו פרצות בחוק. אני מתכוון להעביר את החוק כמה שיותר מהר".

 

על-פי הצעת החוק תיאסר קבלת תרומות של מדינות זרות לעמותות בישראל, או לגורמים אחרים שאינם רשומים כמפלגות לפי חוק המפלגות, או כאשר קיים חשש כי המדינה הזרה ממנה מגיעה התרומה הכספית תתערב בעניין מפלגתי, פוליטי או מדיני במדינת ישראל. החוק קיבל את תמיכת הממשלה.

 

שר המשפטים ויו"ר ועדת השרים לענייני חקיקה, יוסף לפיד, אמר בדברי ההסבר להצבעה במליאת הכנסת, כי לא ייתכן שעמותות פוליטיות יקבלו תמיכה ממדינות זרות. הוא אף תקף את ממשלת שוויץ על תמיכתה הכספית ביוזמי הסכם ז'נווה.

 

בדברי ההסבר לחוק נאמר: "בעקבות פרסומים, גורמים מדיניים זרים ניסו להשפיע על תוצאות הבחירות בישראל לכיוון הרצוי להם, על ידי מתן תרומות לעמותות ישראליות, שהתחייבו להשתמש בכספי התרומות למטרה זו.

 

"לעתים נעשה הדבר בצורה בוטה וגלויה, כשבהנמקת הגורם המדיני נאמר במפורש שמטרתן היא להביא לשינוי שלטון בישראל, בכיוון הרצוי לאותו גורם מדיני זר.

 

"זוהי תופעה חמורה. הדבר נוגד את כללי היסוד המקובלים של המשפט הבינלאומי שאוסרים על מדינה להתערב בענייניה הפנימיים של מדינה אחרת. איסור זה חל בראש ובראשונה על כל ניסיון להשפיע על דרכי השלטון והממשל, ועל המאבק שבין הכוחות הפוליטיים שבתוכה".

 

החוק יעבור מספר שינויים לפני הבאתו להצבעה בקריאה ראשונה. העמותות יידרשו להציג שקיפות מלאה בנוגע למקורותיהן הפיננסיים ועל השימוש בכספים. כמו כן, החוק לא יכלול באופן גורף את כל העמותות אלא את אלה העוסקות בפעילות פוליטית או מדינית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ארכיון ידיעות אחרונות
אריאל. לא להתערבות חיצונית בעניינים מפלגתיים
צילום: ארכיון ידיעות אחרונות
צילום:גלי תיבון
לפיד. תקף את ממשלת שוויץ
צילום:גלי תיבון
מומלצים