שתף קטע נבחר

בצל הפיגוע - נמשכים המגעים להקמת ממשלת חירום

בעקבות הפיגוע בחדרה, שב ראש הממשלה, אהוד ברק, והעלה את הצעתו לכינונה של ממשלת חירום. גורמים במפלגת העבודה אומרים, כי אם יוסכם על תאריך לבחירות בין ראש הממשלה ליו"ר האופוזיציה, יצטרף הליכוד לממשלה

בעקבות הפיגוע אתמול (יום ד') בחדרה, שב ראש הממשלה, אהוד ברק, והעלה את הצעתו לכינונה של ממשלת חירום.
יו"ר הליכוד, ח"כ אריאל שרון אמר, כי אין בכוונתו להיכנס בשלב זה לממשלה שכזו, אולם גורמים במפלגת העבודה אומרים, כי אם יוסכם על תאריך לבחירות בין ראש הממשלה ליו"ר האופוזיציה, יצטרף הליכוד לממשלה.
יו"ר ש"ס, ח"כ אלי ישי, שוחח בערב עם ראש ישראל בעליה, ח"כ נתן שרנסקי ועם מנהיג המפד"ל, הרב יצחק לוי בניסיון לשכנע אותם לתמוך ברעיון קבינט החירום. ישי שוחח גם עם ראש הממשלה, אהוד ברק, ודיווח לו על השיחות שניהל עם ראשי סיעות האופוזיציה.
גם בטרם אירע הפיגוע, נמשכו המגעים להקמתה של ממשלת חירום. מצד ישראל אחת, מעורבים במגעים שר השיכון, בנימין בן אליעזר וראש הממשלה, אהוד ברק. מצד הליכוד, מעורבים ח"כ מאיר שטרית ויו"ר הליכוד, ח"כ אריאל שרון.
שני הצדדים מחליפים ביניהם הצעות, והדיאלוג ביו הצדדים מתבצע גם באמצעות הטלפון.
בליכוד מכחישים נמרצות את קיום המגעים ואומרים, כי גם אם יש מגעים, למהלך אין תמיכה בתוך הליכוד.
בתוך כך, אומר היום יו"ר הקואליציה, ח"כ אופיר פינס (ישראל אחת), כי הוא תומך בהקמת קבינט חירום ללא חלוקת תיקים והוא מאמין שדעתו מקובלת גם על ראש הממשלה. פינס מוסיף ואומר, כי בניגוד לדעת ש"ס אין הוא מעוניין בקביעת תאריך מוסכם לבחירות.
הקמת קבינט החירום היא רעיון שיזמו ש"ס ומרצ וכעת הם פועלים ליישומו. יו"ר ש"ס, ח"כ אלי ישי, מתכוון לשלוח ליו"ר הליכוד, ח"כ אריאל שרון מכתב, שאומר: "בתוך הפורענות הביטחונית והמדינית המתרגשת עלינו אני שב ופונה אליך ומפטיר בך להענות ליוזמתי להקמתו של קבינט חירום לאומי, תוך קביעת תאריך מוסכם לבחירות חדשות".
"אין זו השעה לשיקולים פוליטיים ומפלגתיים מובהקים המאפיינים ימי שגרה, בשעה זו יש להתעלות מעל אלה. אשמח לרתום את שרותי ואף להופיע בפני מרכז הליכוד ולשכנעם בחיוניות המהלך". ברצוני להסב את תשומת לבך לתמיכת ועד רבני יש"ע בהקמת הקבינט, שלך בידידות אלי ישי", לשון המכתב.
רמז לכוונות הליכוד לזרז את קבלת או דחיית ההצעה לכניסה לממשלת חירום, ניתן למצוא בתאריך כינוס מרכז הליכוד.

8 תאריכים

יו"ר המרכז, ח"כ צחי הנגבי, הגיש ליו"ר הליכוד, אריאל שרון, 8 תאריכים אפשריים לכינוס מרכז המפלגה, הגוף שאמור להחליט בעד או נגד ממשלת חירום, כל שמונת התאריכים מצויים בשלושת השבועות הקרובים.
בתוך כך, במרצ מביעים היום ביקורת על הממשלה. ראש המפלגה יוסי שריד אומר: "אם ברק לא יתייעץ עם נציגי מרצ על מהלכים ביטחוניים, צבאיים ומדיניים אין בטחון שמרצ תוכל להמשיך ולתמוך בממשלה בכל עניין".
"מרצ אמנם פרשה מהממשלה אך לא מהקואליציה, והיא ציפתה שתמצא דרך להיוועץ בה ולשתף אותה. לא כך קרה ולכן מרצ רואה חובה לעצמה להזכיר, שאין היא מונחת בכיס הקואליציה, כאשר מדובר בהכרעות ובהצבעות קרובות", דברי שריד.
בין החכ"ים המתנדנדים בקואליציה נמצא ח"כ דן מרידור ממפלגת המרכז, הסמן הימני במפלגה, שמתכוון לסייר מחר בחברון. מרידור, יו"ר ועדת החוץ והביטחון, יבקר את תושבי העיר הרואים בכך צעד תמיכה.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ערוץ 2
הפיגוע בחדרה
צילום: ערוץ 2
צילום: איי פי
ברק. שב וקורא לממשלת חירום
צילום: איי פי
צילום:דודו פריד
שרון. רק עם תאריך מוסכם לבחירות
צילום:דודו פריד
מומלצים