שתף קטע נבחר

השופט ברק: יש סחבת? תעבירו פחות תיקים

נשיא ביהמ"ש העליון ביקש מחברי ועדת החוקה שלא להגדיל את מספר השופטים ל-16. "אני ממש מבקש, תשמרו על הסטטוס קוו", הפציר בהם, כשהוא מבהיר: "אני ממילא עוזב, אין לי אינטרס אישי". הביע הסכמה להגדיל את מספר השופטים הקבועים מ-12 ל-14. ההכרעה - בקרוב

לא בכל יום נאלץ נשיא בית-המשפט העליון להתחנן, פשוטו כמשמעו, בפני חברי הכנסת. זה קרה היום (ג'), בוועדת החוקה, שדנה באפשרות להגדיל את מספר שופטי העליון.

 

השופט אהרון ברק קרא לוועדה שלא להוסיף עוד שופטים לבית-המשפט העליון. עם זאת, הוא הביע הסכמה להצעת הפשרה, לפיה מספר השופטים הקבועים יעמוד על 14, לעומת המצב כיום - בו ישנם 12 שופטים קבועים ושניים זמניים.  

 

"אני ממש מבקש שתשמרו על הסטטוס קוו, תשאירו את המצב כפי שהוא", הפציר השופט בחברי הוועדה. לדבריו, הדרך היחידה לצמצם את עומס התיקים הרובץ על בית המשפט העליון איננו בהגדלת מספר השופטים, אלא בצמצום מספר התיקים המועברים לטיפול העליון, מ-4,000 ל-1,500 תיקים בשנה, ולהעביר את סמכויות הטיפול בשאר התיקים לבתי המשפט המחוזיים.

 

"שופטי בית המשפט העליון עובדים קשה מאוד", אמר השופט ברק, שטען כי עמדתו מקובלת גם על שר המשפטים. "אין לי כאן אינטרס אישי, שכן בעוד פחות משלוש שנים אפרוש מתפקידי. הצעתי משרתת את טובת העניין".   

 

אך מרבית מחברי הוועדה עדיין לא שוכנעו מדבריו, והם סבורים שיש להגדיל את מספר השופטים ל-16. חברי הוועדה גם מתחו ביקורת על העליון בשל הסחבת בטיפול בתיקים.

 

יו"ר ועדת החוקה, ח"כ מיכאל איתן, הודיע כי הוועדה תתכנס בקרוב כדי להכריע בסוגיה. על הוועדה להכריע בסוגייה עד ה-31 בדצמבר, שכן אז מסתיימת הוראת השעה שהוצאה ב-1998. איתן הזכיר כי בית המשפט העליון בעצמו אמר כי הוראת שעה כשמה כן היא, ואין להפוך אותה לדבר קבוע.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום גלי תיבון
"אין לי אינטרס אישי". השופט ברק
צילום גלי תיבון
צילום: אתר הכנסת
יו"ר ועדת החוקה, איתן
צילום: אתר הכנסת
מומלצים