שתף קטע נבחר

מי מעכב את פתרון משבר בתי הדין הרבניים? הליכוד וש"ס

סיעת המפד"ל מסכימה לתיקונים לחוק הרבנות הראשית שהציע מזכיר הממשלה. דווקא 14 ח"כים בליכוד מצטרפים לש"ס ומתנגדים להצעת הפשרה

שיתוף פעולה מפתיע בין חברי כנסת מהליכוד לגורמים בש"ס מעכב את פיתרון משבר בתי הדין הרבניים. זאת למרות שחברי סיעת המפד"ל הביעו תמיכה בפתרון שהציע לשכת ראש הממשלה.

 

אמש (יום ג') התקיימה פגישה בין ראש הממשלה, אריאל שרון, לבין בכירי סיעת המפד"ל השר אפי איתם וסגן שר הדתות יצחק לוי במטרה לפתרון משבר בתי הדין הרבניים.

 

בפגישה הוצגו לראשונה תיקונים לחוק הדיינים וחוק הרבנות הראשית, כפי שניסח מזכיר הממשלה ישראל מימון בשיתוף עם היועץ המשפטי של משרד הדתות, נציגי משרד המשפטים ונציגי הרבנות הראשית.

 

התיקונים להצעת החוק מקנים מעמד חוקי לרבנים הראשיים בכל הקשור למינוי דיינים. יתר על כן, במידה ויחליט שר המשפטים מסיבותיו שלא לכנס את הוועדה, קובע החוק כי היא תתכנס תוך 60 יום מהמועד שדרש נשיא בתי הדין הרבניים, הרב הראשי שלמה עמר.

 

עוד הוצע כי שר המשפטים לא יוכל למנות דיינים בהתייעצות עם נשיא בית הדין הגדול, כפי שהיה עד כה. בחוק נאמר במפורש כי סמכות המינויים נתונה בלעדית לנשיא בית הדין הגדול.

 

שרי המפד"ל הודיע לראש הממשלה כי התיקונים להצעות החוק מקובלים עליהם לחלוטין. סגן שר הדתות יצחק לוי אמר: "החוק משדרג את מעמדתם של הרבנים הראשיים ואת מעמד המוסד כולו". גם הרב הראשי האשכנזי הרב יונה מצגר הודיע כי הוא מרוצה ומוכן להכריז כי הסכסוך תם.

 

המכשול היחיד שנותר הוא סירובו העיקש של הרב הראשי הספרדי, הרב שלמה עמר, שהצליח לשכנע 14 חברי כנסת מהליכוד לטרפד את המהלך.

 

היום שיגר ח"כ אלי אפללו (הליכוד), מכתב לראש הממשלה החתום על ידי 14 חברי סיעתו ובו הוא מתריע כי לא יתמכו בהצעת התקציב במידה ולא יתקיימו אחד משני הפתרונות הבאים: "בתי הדין הרבניים לא יופרטו ויישארו יחד עם הרבנות הראשית במשרד ראש הממשלה עד להקמת ראשות סטוטורית שתכלול בתוכם את מוסדות הרבנות הראשית ואת בתי הדין הרבניים לישראל ועד השלמת כל הליך החקיקה על ידי הכנסת. אנו מקווים שהעניין יגיע לכלל סיכום חיובי, אחרת נאלץ להצביע בכנסת נגד עמדת הממשלה".

 

גורם בכיר בקואליציה אומר כי מדובר בסכסוך המחבר "ערוצים פוליטיים מחד ומהלכים של ש"ס מבחוץ". הכוונה, על פי הגורם, היא "התערבותו של השר עוזי לנדאו שניסח לחברי הכנסת מהליכוד את ההצעה ושמוצא כל דרך לתקוף את ראש הממשלה בשל התוכניות המדיניות המתונות שהציג לאחרונה. על פי הגורם, מדובר גם במהלך מצד יו"ר סיעת ש"ס, ח"כ אלי ישי, שמשפיע על הרב הראשי הספרדי, שלמה עמר ועל חברי הכנסת של הליכוד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חן מיקא
אפי איתם שר הבינוי והשיכון
צילום: חן מיקא
צילום: עמית שאבי
הרבנים הראשיים. מצגר תומך, אמר מתנגד
צילום: עמית שאבי
מומלצים