שתף קטע נבחר

ומי אמר שלסבתא לא מגיע קצת מין?

החברה רואה בעין יפה קשישים שממשיכים לקיים יחסי מין, אבל סבתות שעדיין מבלות בין הסדינים? זה כבר סיפור אחר

חייבים להודות: אף אחד לא משתגע על המחשבה שהוריו מקיימים יחסי מין ומשתוללים בין הסדינים. שלא לדבר על סבא וסבתא. בחור בן 38, שמצא בטעות חבילת ויאגרה בארון התרופות של הוריו הפנסיונרים, סיפר לנו שהוא לא הצליח להתאושש מהממצא הזה במשך שבוע שלם.

 

אבל ההורים של הבחור ההמום אינם לבד: מחקר שערכה חברת 'פייזר', יצרנית הויאגרה, העלה שגברים ונשים מייחסים חשיבות רבה לנושא התפקוד המיני גם בגילאים מבוגרים. לפי המחקר, כ-80% מהישראלים טוענים שיחסי מין הם חלק מכריע בחיים מאושרים, וזה נכון בכל גיל: 94% מהגברים ו-88% מהנשים בגיל 59-40 אומרים שיחסי מין 'חשובים' או 'חשובים מאוד' בחייהם - וכך חושבים 60% מהגברים ו-62% מהנשים בגילאים 68-60.

 

לפי המחקר, 70% מהגברים בישראל עד גיל 60 סיפרו שהם מקיימים יחסי מין פעם עד שש פעמים בשבוע. הגברים אולי חוגגים, אבל כשמדובר בנשים - קיום יחסי מין בגיל הזהב עדיין נתפס בעיני רבים כלא ראוי. הדעה הפופולרית קובעת שגברים, גם מעל גיל 50, יכולים להמשיך וליהנות ממין - בעוד שלנשים יש את אותה הזכות רק אם הן נראות ומתנהגות כצעירות, אומר פרופ' אמנון בז'ז'ינסקי, מנהל המרכז לקידום בריאות נשים במרכז הרפואי הדסה עין-כרם.

 

לדבריו, רווחת גם הדעה שבעיות במיניות מתחילות ונמצאות בראשה ובדמיונה של האישה - בעוד שאצל הגבר הבעיה היא פיזיולוגית-ביולוגית, ולכן ניתנת לטיפול ביתר יעילות: לראיה, מוסדות המטפלים בבעיות מין שונות פונים לרוב בפרסומיהם בעיקר לקהילת הגברים, תוך התעלמות ממגוון בעיות המיניות שיש גם לנשים, כגון ירידה בחשק המיני וחוסר הנאה מיחסי מין. סקר מקיף שנערך בשש מדינות באירופה בדק מהי ההשקפה של 1,800 נשים מעל גיל 50 על מיניות. הסקר העלה כי המיניות ממשיכה להיות חשובה גם לנשים בגיל מבוגר. נמצא ש-80% מהנשים בנות 50-60 מייחסות חשיבות רבה להנאה ולסיפוק מחיי המין; 77% דיווחו שמין הוא נדבך חשוב ביחסיהן עם בני זוגן. יותר מ-50% טענו שהירידה בחשק המיני גורמת להן להרגיש מבוגרות מגילן, פוגעת בנשיותן ובבטחונן העצמי - ושליש מהנשים דיווחו על פגיעה באיכות חייהן בעקבות הירידה בחשק המיני.

 

במחקר נוסף - שעקב במשך שמונה שנים אחרי 400 נשים בנות - 55-45 נמצא שעם העלייה בגיל, אחוז הנשים שדיווחו על בעיות במיניות או על חוסר שביעות רצון מחיי המין שלהן הכפיל את עצמו: בעוד שבגיל 45 התלוננו 42% מהנשים על בעיות במיניות - בגיל 55 כבר עמד שיעור המתלוננות על 88%.

 

פרופ' בז'ז'ינסקי: בגיל המעבר מתרחשת הפסקה של פעילות השחלות, ובמקביל ירידה הדרגתית ברמות ההורמונים הנשיים המיוצרים על ידן. ירידה זו מלווה לעיתים קרובות בתסמינים לא נעימים, כגון גלי חום, הזעות לילה, הפרעות שינה ויובש בנרתיק. תסמינים אלו פוגמים באיכות חיי האישה. נשים רבות מדווחות גם על ירידה בחשק המיני הנובעת ממכלול גורמים פיזיולוגיים ונפשיים. מבין השינויים הפיזיולוגיים נמצא שקיימים שינויים בהורמוני המוח המשפיעים על מצב הרוח ובעקיפין על החשק המיני, הירידה ביצירת ההורמון הגברי טסטוסטרון נמצאה כרוכה באופן ישיר וברור בירידה בחשק המיני. לכן, אחת הדרכים היעילות לשיפור החשק המיני היא תוספת של טסטוסטרון לגוף או תכשירים המחקים את פעולתו.

 

"במרכז לבריאות האישה בהדסה מטפלים בנשים בגישה רב תחומית תוך דגש מיוחד על איכות החיים בכל גיל, ובמיוחד בגיל המעבר. כיום יש פתרונות יעילים למדי לטיפול בתסמיני גיל המעבר", אומר פרופ' בז'ז'ינסקי, "השאיפה שלנו היא לנסות ולתת טיפול אחד שיענה על מרב הבעיות המתעוררות".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סי די בנק
יחסי מין בגיל הזהב. לא ראוי?
צילום: סי די בנק
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים