שתף קטע נבחר

סטודנט ערבי: מנעו ממני להתמודד בגלל עלילה

פרסום ראשון: מוחמד חוואלד, שהתמודד על מקום באגודת הסטודנטים במכללת "אחווה", זומן בבהילות למשרד הדיקנית ושם נמסר לו כי מועמדותו נפסלה. הסיבה: התבטאויות נגד המדינה ונגד השירות במילואים. חוואלד טוען כי הדברים מעולם לא נאמרו. במכללה עמדו בתחילה על דעתם - אך כעבור מספר שעות התירו לחוואלד להתמודד

האם נאסר על סטודנטי ערבי להשתתף בבחירות לאגודת הסטודנטים בשל "התבטאויות נגד המדינה"? במכללת "אחווה" שבדרום הארץ שוררת בימים האחרונים סערה, לאחר שבצעד אנטי דמוקרטי החליטה המכללה לאסור על מוחמד חוואלד, בן 25, סטודנט לחינוך מיוחד, להתמודד בבחירות לאגודת הסטודנטים.

 

לטענת הדיקנית, טל לוי-סגל, הסיבה לכך היא התבטאויות כנגד המדינה שהשמיע חוואלד. הוא עצמו לא מוותר ומתכוון לקיים יחד עם חבריו הפגנות: "אני שווה כמו כל אחד אחר", הוא אומר ל-ynet.

 

מכללה אחווה הינה שלוחה של אוניברסיטת בן גוריון בדרום ומונה כ-5,000 סטודנטים. אחת לשנה עורכים במכללה בחירות לאגודת הסטודנטים, בהן נבחרים חמישה חברים לנהל את ועד האגודה.

 

לפני כחודש החלה מערכת הבחירות לתפוס תאוצה, ומוחמד חוואלד החליט אף הוא להציג את מועמדותו ברשימת "אחדות ואחווה", במסגרתה הוא מקווה לקבל את תפקיד סגן יו"ר האגודה. חוואלד הוא תושב כפר שעב שבצפון, ומשמש ביום-יום גם כמורה לחינוך מיוחד בבית הספר בישוב רהט.

 

הכל התנהל כשורה - עד שביום שישי האחרון זומן חוואלד בדחיפות למשרדי הדיקנית של המכללה. "לא ידעתי מה רוצים ממני", הוא מספר ל-ynet, "אבל לא חלמתי שידברו איתי על הבחירות".

 

לטענת חוואלד, באותה פגישה הודיעה לו הדיקנית לוי-סגל כי הוא אינו יכול להשתתף בבחירות לאגודת הסטודנטים שיתקיימו ביום חמישי הקרוב. חוואלד נדהם וביקש הסבר. "היא אמרה לי ששמעו אותי מתבטא כנגד יהודים, והשתתפתי בהפגנות נגד המדינה ובגלל זה אני לא יכול להתמודד", סיפר.

 

"לא האמנתי שאני שומע את הדברים האלה מהפה שלה. אני הרי כל החיים שלי חי עם יהודים, ומטיף בעד אחווה וידידות", מספר חוואלד. "אם לא טוב לי עם יהודים, הייתי בא עד לאחווה ועוד מתמודד בבחירות? שאלת אותה מאיפה הגיע אליה המידע הזה. היא אמרה לי שסטודנטים שמעו אותי אומרים דברים בגנות היהודים".

 

חוואלד סירב לקבל את הדברים: "שאלתי אותה יש לך הוכחות? מאיפה את ממציאה את הדברים האלה? אבל שום דבר לא עזר. אחר כך היא שינתה גרסה ואמרה לי - תשמע, זה הגיע מלמעלה, מגורמי הביטחון, הם אלה שמסרו את המידע. זה הכניס אותי לפחדים במשך כל סוף השבוע".

 

המועמד הערבי משוכנע שמנסים לפסול אותו מסיבות גזעניות. "הם עושים את הכל שלא אתמודד רק בגלל שיש לי כוח והם יודעים שאני אבחר", הוא טוען.

 

ממכללת אחווה נמסר בתגובה ל-ynet כי לוועדת הבחירות של אגודת הסטודנטים הגיעו בימים האחרונים תלונות לפיהן חוואלד התבטא באופן גזעני נגד ישראלים היוצאים למילואים. על פי אותן תלונות, התבטא הסטודנט במספר הזדמנויות שמילואימניקים "יוצאים להרוג ילדים בשטחים".

 

בעקבות התלונות, אומרים במכללה, הוא זומן לבירור אצל יו"ר ועדת הבחירות. בפגישה הכחיש את הדברים המיוחסים לו. בהתחלה חשבו לפסול את מועמדותו - אולם ייתכן והוועדה נפלה קורבן למאבקים פנימיים בין סטודנטים, וההחלטה תישקל מחדש.

 

כשעתיים לאחר פירסום הידיעה ב-ynet, התכנסה הנהלת המכללה והוציאה הודעה חדשה: "ועדת הבחירות נפלה קורבן להטעיות במערכת הבחירות. המנכ"ל העמיד את הגורמים האחראיים על טעותם, והמתמודד הערבי יוכל להשתתף בבחירות".


פורסם לראשונה 15/12/2003 11:11

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עיתון כל הדרום
מכללת אחווה. אפליה?
צילום: עיתון כל הדרום
צילום: חיים הורנשטיין
(ארכיון)
צילום: חיים הורנשטיין
מומלצים