שתף קטע נבחר

הרמטכ"ל לח"כים: "הליך אישור התקציב הורס את הצבא"

מופז: "מעולם לא היה טיפול כל לקוי בתקציב הביטחון כמו השנה". ח"כ שוחט: "קח אחריות והתפטר". הוועדה שעוסקת בנושא החליטה שלא להצביע על התקציב, בשל התנגדות משרד הביטחון והצבא. היא דורשת מרה"מ למצוא פשרה בין דרישות צה"ל והאוצר כתנאי לאישור התקציב. המשמעות: אפשר שאישור תקציב המדינה בקריאות שנייה ושלישית יידחה

"תהליך אישור התקציב הורס את הצבא. הפסיקו את המילואים, אין טיסות של חיל האוויר, כל העניין מתנהל כשוק. ככה זה כבר שנתיים". כך אמר היום (ה') הרמטכ"ל, רב-אלוף משה (בוגי) יעלון, בדברים נרגשים שנשא בפני חברי הכנסת.

 

הוועדה המשותפת של הכנסת לתקציב הביטחון התכנסה במשרד הביטחון בתל-אביב לדיון על התקציב לשנת 2004. בישיבה השתתפו חברי הוועדה שהם חברי ועדת הכספים וחברי ועדת החוץ והביטחון, שר הביטחון, הרמטכ"ל, מנכ"ל משרד הביטחון ונציגי אגף התקציבים במשרד הביטחון ובמשרד האוצר.

 

בעת הישיבה אמורה היתה הוועדה לאשר את תקציב הביטחון לשנת 2004, אולם במהלך הישיבה הוחלט שלא לערוך הצבעה ובכך לעכב את ההצבעה על תקציב המדינה, האמורה להתקיים ב-31 בדצמבר.

 

הוועדה החליטה שלא לאשר את התקציב הביטחון עד שראש הממשלה יקבל הכרעה על גודלו. הפער בין דרישות משרד הביטחון לבין דרישות האוצר עומד על ארבעה מיליארד שקלים. ראש הממשלה אמור היה להחליט בינואר, לאחר אישור תקציב המדינה בכנסת, על פשרה בין הדרישות. עתה דורשת ממנו הוועדה להכריע בעניין כבר עכשיו.

 

ח"כ אבו וילן (מרצ) הסביר שהחלטת הוועדה היא מרחיקת לכת, מאחר ואי אפשר להביא את תקציב המדינה להכרעת הכנסת ללא אישור תקציב הביטחון.

 

שר הביטחון, שאול מופז, אמר בישיבה כי "התקציב אינו עונה על צרכי הביטחון והוא בעל פוטנציאל לפירוק כוח המגן של ישראל". לדבריו, מעולם לא היה טיפול כה לא ראוי בתקציב כפי שהיה השנה".

 

במהלך הישיבה שאל ח"כ בייגה שוחט (עבודה) את שר הביטחון: "במידה ויישאר התקציב בגודלו הנוכחי, האם תתפטר מהממשלה? קח אחריות אישית". מופז השיב שיחליט במועד. שוחט הציע שלא להצביע לתקציב הביטחון ובכך לאלץ את הממשלה לשבת שוב ולנסות לפתור את בעיית התקציב. 

  

על שולחן הוועדה הונח מסמך של היועץ התקציבי של משרד הביטחון וראש אגף תקציבים במטכ"ל, מולי בן צבי. במסמך נכתב כי עם התקציב הנוכחי, לא יתאפשר לצה"ל לעסוק בביטחון.

 

לבסוף יו"ר הוועדה, ח"כ אורי אריאל (האיחוד הלאומי), החליט שלא לקיים את ההצבעה. "כולם אומרים שזה לא התקציב האמיתי. עם התקציב הזה אי אפשר לספק ביטחון לאזרחי ישראל".

 

"לא נהיה השוטים של הכפר", הסביר אריאל. "הממשלה מבקשת לאשר תקציב שמראש בלתי אפשרי על פי שר הביטחון ועל פי הרמטכ"ל, ולכן אי אפשר לקיים הצבעה".

 

היועצת המשפטית של הוועדה, עו"ד מירי פרנקל-שור, תגיש בימים הקרובים חוות דעת, כדי לבדוק האם ניתן לאשר את תקציב המדינה ללא אישורו של תקציב הביטחון בימים הקרובים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סבסיטאן שיינר
הורסים את צה"ל. יעלון
צילום: סבסיטאן שיינר
טיפול לקוי. מופז
צילום: עמית שאבי
צילום: אורן אגמון
קח אחריות. שוחט
צילום: אורן אגמון
צילום: ארכיון ידיעות אחרונות
לא נהיה שוטי הכפר. אריאל
צילום: ארכיון ידיעות אחרונות
מומלצים