שתף קטע נבחר

"הנאום קמצני מדי, אבל מחולל סדקים בימין"

בכיר מפלגת העבודה לשעבר לא מתלהב מרעיון הנסיגה החד צדדית - "כל הסכם עדיף על נסיגה ללא הסכם", אולם הוא גם רואה את האור: "נאום שרון מחולל סדקים במחנה הימין, שלעניות דעתי הוא שמסכן את חוסנה של מדינת ישראל"

"לנאום ראש הממשלה קדמה הכנה מרובה, דעת הקהל הוכשרה לנאום של מפנה ותחנות הטלוויזיה הזרות והמקומיות העבירו את הנאום כנאום צ'רצ'ליאני של ראש ממשלת ישראל.

 

"שרון הפתיע אולי את אלה שקיוו שיעלה תוכנית אסטרטגית למדינת ישראל ולא שורה של טקטיקות שהסכים עליהן מאז ומעולם.

 

"שני דברים חיוביים היו בנאום: האחד- ההכרזה הברורה שאינה משתמעת לשתי פנים כי תקום מדינה פלסטינית לצד מדינת ישראל. הדבר השני היא 'ההערכות מחדש' שתתקיים באם לא יהיה הסדר יוזזו ישובים ישראלים שנמצאים בלב אוכלוסייה ערבית. הדברים האחרים היו בנאליים וחזרו על קלישאות שראש הממשלה איזכר אותם בעבר.

 

"אינני מתלהב מנסיגה חד צדדית כיוון שכל הסכם אפילו עם נסיגה עמוקה, עדיף על נסיגה ללא הסכם, נסיגה שמותירה את תביעות הפלסטינאים בעינן ואולי גם את המשך הטרור. אבל במציאות שלנו גם אמירה כזו היא חיובית כי היא מחוללת סדקים במחנה הימין שלעניות דעתי הוא שמסכן את חוסנה של מדינת ישראל, במילים רמות שאין להן כיסוי לסכסוך ההיסטורי בין מדינת ישראל לעולם הערבי כולו.

 

"איתרע המזל, ומדיניות שרון תזכה למבחן קרוב מאד. המבחן הוא פינוי האחזות מגרון. פינוי זה יכול היה להתרחש ללא רישום בינלאומי וללא תהודה בפנים ישראל. אבל הימין הקיצוני הפך את מיגרון לנייר לקמוס של מעמדו ואיתנו. ומכאן שהבעיה של שרון כרגע היא המאבק הספציפי סביב מיגרון ויכולתו להמשיך לקיים ממשלה ימנית, אגב הדרמה הטעונה.

 

"לסיכום, מעט מדי וקמצני מדי אבל כאשר אני רואה את חבר הכנסת אריה אלדד מתחלחל אני מתחיל לחפש את הטוב והחשוב בנאום הבנאלי שנשא ראש הממשלה בכנס הרצליה". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אתר הכנסת
עוזי ברעם
אתר הכנסת
צילום: ערוץ 2
שרון בכנס הרצליה
צילום: ערוץ 2
מומלצים