שתף קטע נבחר

הליכוד: מתגבשת אופוזיציה פנימית למהלכי שרון

בליכוד החלו לעכל את נאום ההתנתקות של ראש הממשלה, וכעת נערכים למאבק פנימי נגד פינוי חד-צדדי של התנחלויות. שר החקלאות, ישראל כ"ץ יעלה את הנושא לדיון בוועידת הליכוד. חברי כנסת מהליכוד מאיימים להצביע נגד הממשלה. ונתניהו, הוא שותק, לפחות לעת עתה

"נאום ההתנתקות", שנשא ראש הממשלה, אריאל שרון, עורר לחיים את האופוזיציה מבית, בתוך מפלגתו שלו. שר החקלאות, ישראל כ"ץ, הודיע אמש (שבת) שיעלה את הנושא לדיון בוועידת הליכוד הקרובה. 

 

כ"ץ, המכהן כיו"ר נשיאות ועידת הליכוד אמר שבכוונתו לשלב בוועידה שצפויה להיערך בתחילת חודש ינואר גם דיון מדיני, שיעסוק, בין השאר, ב"נאום ההתנתקות". 

 

הוא הביע דאגה מההתפתחויות המדיניות-פוליטיות, והזהיר כי אם שרון יבצע את המהלכים המדיניים שעליהם הצהיר בכנס הרצליה, צפויה הממשלה ליפול, והליכוד עלול לאבד את השלטון.

 

גורמים בכירים בליכוד אמרו ל-ynet כי שילוב נושאים מדיניים בוועידה, שתוכננה לעסוק רק בנושאים פנים מפלגתיים ומינהליים, רק יסייע לשרון: "הוועידה הזאת יכולה להסתיים עם אפקט דומה לזה שהיה בוועידה ביוני", אמר בכיר בליכוד. 

 

"ראש הממשלה יופיע בוועידה וידבר על הצעדים המדיניים הנחוצים לישראל, ובאותו הזמן, מאות צירי ועידה ישרקו לו בוז. תאר לעצמך איך זה ייראה, ומי ירוויח מזה. שרון ייראה ממלכתי, דואג לעם, ואנשי המרכז ייראו כחיות צעקניות". גורמים בליכוד אמרו כי "לשרון עדיף לטפל בנושאים מדיניים בוועידה ולא בנושאים פנים מפלגתיים או כלכליים וחברתיים".

 

התוכנית: "בלוק חוסם" נגד שרון

 

אופוזיציה פנימית מתגבשת גם בסיעת הליכוד. חברי כנסת מהליכוד מאיימים לגבש "בלוק חוסם" נגד שרון. הח"כים גלעד ארדן, אהוד יתום ויולי אדלשטיין אמרו שבכוונתם לגבש קבוצה של חברי כנסת, המתנגדים למהלכים חד-צדדיים ולפינוי ישובים בשטחים, שיצביעו באופן עצמאי בכנסת, ולעתים גם בניגוד לעמדת הממשלה.

 

"אם ראש הממשלה יעביר בממשלה את התוכנית שלו, יהיה לו קשה מאוד לנהל את המדינה", אמר ח"כ ארדן. "אנחנו לא נצביע יותר לפי מה שהממשלה דורשת, אלא נצביע פי נושאים, כשאנחנו מתחשבים בעמדות האישיות ובעמדות של הבוחרים שלנו".

 

ח"כ יחיאל חזן, העומד בראש שדולת יש"ע, יקיים היום, יחד עם כמה מחבריו לשדולה, סיור לאות הזדהות ותמיכה בכמה מאחזים. חזן ייפגש גם עם שר הביטחון, שאול מופז, בניסיון לשכנעו להתנגד להורדת יישובים. חזן אמר כי ייפעל בימים הקרובים גם בקרב חברי המרכז, כדי לנסות ולגייס רוב נגד פינוי ישובים בשטחים.

 

"השרים מסתובבים כמו סביבונים"

 

גורמים בליכוד הצביעו על תחושה של בלבול במפלגה: "לאף אחד לא ברור לאן באמת נוסעת הרכבת - זו המדינית וזו הפוליטית", כדברי חבר בתנועה. בכיר בליכוד אמר ל-ynet כי הבלבול החל בליכוד כבר לפני חודשים אחדים, אבל הוא התחזק לפני כשבועיים, לאחר הראיון של אולמרט ל"ידיעות אחרונות", בו דיבר על הצעדים החד צדדיים.

 

"השרים התחילו להבין שיכול להיות מצב ששרון יילך לצעדים מדיניים כלשהם, ואז העבודה תכנס לממשלה, וחלקם יאבדו את התיקים שלהם. לכן, עכשיו כולם עושים כנסים, ומסתובבים כמו סביבונים כדי להיות מחוברים".

 

וכך, השרים לימור לבנת ואהוד אולמרט יערכו השבוע שני כנסים גדולים לרגל חג החנוכה. הכנס של לבנת יתקיים היום, ובליכוד אומרים כי הוא נועד להזכיר, יחד עם ההודעה של לבנת כי היא תומכת בצעדים חד צדדים, "שלימור עדיין בשטח", כדברי אחד הבכירים בליכוד.

 

ורק נתניהו שותק

 

הכנס של אולמרט, המושך אליו את מירב תשומת הלב, יתקיים ביום שלישי. בעקבות ההתבטאויות של אולמרט על הנסיגה החד צדדית, עוקבים במערכת הפוליטית בסקרנות רבה אחרי מה שיתרחש בכנס הזה.

 

חברי מרכז ליכוד ופעילי שטח סיפרו ל-ynet כי שר התעשיה השקיע מרץ רב בהכנה לאירוע הזה. "אולמרט ואנשיו התקשרו להמון אנשים והזמינו אותם לבוא לאירוע ורק להקשיב", סיפר איש ליכוד שהוזמן לאירוע של אולמרט. "אלפי בני אדם הוזמנו, ואין ספק כי מדובר בהפגנת כוח של אולמרט".

 

אבל דווקא שר האוצר, בנימין נתניהו, שומר לפי שעה על איפוק ועל שקט תעשייתי יחסי. בסביבתו אומרים כי הוא לא התרשם יותר מדי מהנאום של שרון בהרצליה. "דיבורים זה דיבורים, ומעשים זה מעשים, ויש ביניהם הבדל גדול", אמר אחד ממקורביו. "שרון אמר הרבה מאוד, אבל עם זאת הוא לא אמר כלום". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אורי פורת
אופוזיציה מבית. שרון
צילום: אורי פורת
אתר הכנסת
יעלה את הנושא לדיון. השר ישראל כץ
אתר הכנסת
מגבש התנגדות בכנסת. ח"כ גלעד ארדן
צילום: פייר תורג'מן
יקיים כנס. אולמרט
צילום: פייר תורג'מן
צילום: סבסטיאן שיינר
בינתיים שותק. נתניהו
צילום: סבסטיאן שיינר
מומלצים