שתף קטע נבחר

הכנסת אישרה את העברת בתי הדין הרבניים לפיקוח לפיד

זה היה יום של מרדף פוליטי מתמשך, אבל בסופו של דבר הצליח ראש הממשלה שרון להשיג את הרוב, מפלגות העבודה ומרצ תמכו, ופירוקו של משרד הדתות הפך לעובדה מוגמרת. לפיד: "זה הישג היסטורי". בעבודה התנהל ויכוח: האם ייתכן שנציל את הקואליציה של שרון? בסופו של דבר, כך היה. ח"כ ישי מש"ס: לפיד ואיתם הם הצוררים המודרנים

בתי הדין הרבניים עברו ללפיד לאחר שהעבודה ומרצ "הצילו" את הקואליציה של שרון: הכנסת אישרה בצהריים (יום ד') בקריאה ראשונה את התיקונים לחוק הדיינים ולחוק הרבנות הראשית. על-פי התיקון המוצע יועברו בתי הדין הרבניים לסמכות משרד המשפטים, ולנשיא בית הדין העליון תהיה אפשרות וטו על בחירת דיינים.

 

ההחלטה עוררה סערה רבה בכנסת, וגרמה לכמה מראשי הסיעות הדתיות לשגר התבטאויות חריפות נגד שרי הממשלה. יו"ר ש"ס, ח"כ אלי ישי כינה את השרים יוסף לפיד ואפי איתם "צוררים מודרנים" (ראו תגובות בסיום הכתבה).

 

ראש הממשלה, אריאל שרון, אמר בהתייחסו לטענות הח"כים החרדים :"אף אחד לא יותר יהודי ממני. לא פגענו ברבנים בדבר. ההרכב הנוכחי של הקואליציה הוא הטוב ביותר וזו טעות גדולה לפרק אותה". 

 

שרון פינה את כל סדר יומו הבוקר על-מנת שיימצא רוב בקואליציה. תחילה נפגש שרון עם ראשי סיעת המפד"ל ודרש מהם כי יתמכו בחוק. במפד"ל החליטו לתמוך בתיקוני החוק, אך להיעדר מההצבעה על הודעת הממשלה על פירוק משרד הדתות והעברת הסמכויות.

 

אחר כך נועד שרון עם חברי סיעתו בדרישה כי יצביעו עם הממשלה. ח"כ אפללו, יולי אדלשטיין ואחרים "פוצצו" את הישיבה ואיימו להתנגד או להחרים את ההצבעה. אז החליט ראש הממשלה כי ההצבעה תהפוך להצבעת אמון.

 

במפלגת העבודה נתגלע ויכוח האם לתמוך בפירוק המשרד. מוקדם יותר נפגש ח"כ חיים רמון עם השר יוסף לפיד, יו"ר שינוי, ושכנע אותו לתמוך בעמדת הממשלה. יו"ר הסיעה דליה איציק הכריעה כי במידה וההצבעה תהיה על אמון בראש הממשלה - הסיעה תצביע נגד למרות התמיכה בפירוק משרד הדתות.

 

דקות לפני ההצבעה נוכח השר לפיד כי אין רוב במליאה. לפיד דרש מיו"ר הקואליציה, גדעון סער, לחזור להצבעה רגילה. בסופו של דבר אישרה הכנסת ברוב גדול ומשמעותי את הודעת ראש הממשלה על פירוק המשרד ועל התיקונים בחוק הדיינים ובחוק הרבנות הראשית. בפירוק המשרד תמכו רוב חברי הליכוד, המפד"ל העבודה ומרצ. התנגדו: הסיעות החרדיות.

 

ישי: "לפיד ואיתם - הצוררים המודרנים"

 

יו"ר ש"ס, ח"כ אלי ישי, הגיב בחריפות רבה להחלטת הכנסת, שעברה "הודות לשיתוף פעולה בין הצוררים המודרנים, איתם ולפיד". לדברי ישי, "פעלו עוכרי ישראל ללא לאות להשמדת העם היהודי. קבלת החוק היא בגדר שואה רוחנית לעם היהודי. איתם ולפיד הוציאו עצמם מכלל ישראל".

 

השר לפיד אמר בעקבות ההכרעה  כי מדובר ב"הישג היסטורי למדינת ישראל, שהושג בעקבות נחישותה של שינוי". לדבריו, "התקדמנו צעד נוסף לקראת יצירת חברה אזרחית נאורה המשקפת את שאיפות רוב הציבור במדינה".

 

ח"כ אופיר פינס אומר כי ההחלטה לפרק את משרד הדתות לא הייתה עוברת ללא תמיכת מפלגת העבודה, "שהתעלתה מעבר לשיקולים אופוזיציונים וקיבלה החלטה ערכית". פינס הוסיף כי "מפלגת העבודה הצביעה נגד חוק הדיינים, משום שהשר לפיד עשה עסקה מסריחה עם המפד"ל והסכים לוותר על סמכותו כשר משפטים למנות רבנים - ובכך למנוע מינוי הסטורי של רבנים רפורמים וקונסרבטיבים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
שרון. פינה את סדר היום
צילום: איי פי
צילום: גלי תיבון
ישי. איתם ולפיד צוררים
צילום: גלי תיבון
צילום: אביגיל עוזי
לפיד. הישד היסטורי
צילום: אביגיל עוזי
צילום: אתר הכנסת
פינס. התעלינו
צילום: אתר הכנסת
מומלצים