שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  "לא מאמינים בי? גם ברבין הם לא האמינו"
  מתן וילנאי רוצה את ראשות מפלגת העבודה. למעשה, הוא היחיד שרוצה כרגע. אבל במפלגה מעדיף רוב מוצק של חברים לבחור את שמעון פרס כיו"ר לתקופה נוספת. בראיון ל-ynet, רגע לפני מרכז המפלגה, מסביר וילנאי מדוע "הנימנום" המתמשך של המפלגה הוא טעות, מדוע הוא חושב שחבריו מפחדים ממנו ולמה צעדים חד צדדיים בשטחים הם טעות

  למתן וילנאי נמאס. נמאס מהדחיות האינסופיות של ההתמודדות על ראשות מפלגת העבודה, מהשקט התעשייתי המוזר שמפלגתו בחרה לתת במתנה לאריאל שרון, ומההערות שמסננים "חבריו" במפלגה מאחורי גבו.

   

  הערב, במרכז מפלגת העבודה, ידונו בעצלתיים בסוגיה האם להקים ועדת בחירות לראשות המפלגה. שמעון פרס, מן הסתם, יצחקק בשקט. התפקיד שלו כיו"ר, בינתיים בטוח.

   

  וילנאי רואה ולא מאמין. בחודשים האחרונים הוא מתרוצץ בשטח בניסיון להקים מחנה פוליטי שיילך אחריו, ודורש לעמוד בהחלטת הוועידה משנה שעברה, לקיים את הבחירות ליו"ר הקבוע בחודש יוני הקרוב. אלא שכפי שנראה, הלשכה והמרכז צפויים ללכת עם הרוב, ולתמוך בהארכת כהונתו של פרס, המועמד הנצחי. עד מתי? נראה.

   

  בראיון ל-ynet מסביר וילנאי מדוע הוא רוצה בחירות, תוקף את יריביו במפלגה שמעדיפים לדבריו לנמנם ולהמתין - ומותח ביקורת חריפה על תוכנית "ההתנתקות" של ראש הממשלה שרון והשר אהוד אולמרט.

   

  מתן וילנאי, החברים שלך מנסים לשים לך רגליים?

   

  "הם לא שמים לי רגל, הם מכשילים את מפלגת העבודה. זו הבעיה. המפלגה צריכה להחליט אם היא מפלגה או מועדון חברים אקסקלוסיבי. לכל אחד במפלגה הזאת יש את השיקולים האישיים שלו, ולכן הם לא רוצים לתת לי להתמודד. הקשקושים על זה שאני חזק עכשיו, זה שטויות. אני תמיד אהיה חזק, כשאעבוד וכשאבחר להיות כזה. מפלגה שאומרת שהבחירות בעוד ארבע שנים ולכן יש זמן לבחור את היו"ר הקבוע, ויתרה על הפלת הממשלה. השאלה היא אם אנחנו רלוונטיים או לא רלוונטיים. אם נמשיך לישון, לנמנם ולשמור על שקט תעשייתי - לא נהיה רלוונטיים".

   

  אולי הם באמת מעדיפים שפרס יהיה היושב ראש.

   

  "פרס רוצה להיות כמה שיותר זמן יו"ר האופוזיציה, אבל הוא שוכח שהכללים שונים. הוא מוזמן להיבחר במפלגה. הוא נבחר ביוני רק כדי לסגור פער שנוצר. פרס היה זה שעל פי הצעתו ב-92' עברה העבודה לפריימריס. אם כך, אז זה מחייב את כולם. לא אחד כן ואחד לא. אם הוא ייבחר בפריימריס, כולנו נעמוד מאחוריו. אני קורא לו להתמודד בפריימריס, אבל הוא אמר כל הזמן שהוא לא רוצה".

   

  בחירות או לא, אתה לא יכול להתעלם מכך שחבריך לא מאמינים בך. הם אומרים את זה.

   

  "ברבין האמינו? בברק האמינו? המפלגה הזאת אף פעם לא האמינה במי שהיו ראשיה. זה חלק מהחיים הפוליטיים. זה לא מטריד אותי. יש קבוצה עצומה במפלגה שתומכת ומאמינה בי, ומזה הם פוחדים. האנשים האלה הם אלה שהביאו אותי למקום שאני נמצא בו. הגעתי לאן שהגעתי בהצבעה נטו. זה שזה לא נוח למישהו, זה בעיה אחרת".

   

  עמיתיך אומרים שאין לך את מה שדרוש ממנהיג.

   

  "שמעתי שאומרים שאני לא מנהיג, וזה שטויות. מי שאומר את זה פוחד. אנשים מבינים שכנראה זה לא נכון מה שהם אומרים, משום שאם זה באמת היה ככה, אז הם לא היו מודאגים. למה הם מודאגים? המסר שאני מעביר הוא שאני עובד, שאני מקשיב לאנשים, שאני הגון, ישר, ויש לי אג'נדה ברורה בכל הנושאים".

   

  היום יתבקש המרכז לאשר את התוכנית המדינית של העבודה, הכוללת פינוי חד צדדי מעזה. אתה מתנגד, בניגוד לרוב חברייך. למה?

   

  "אני חושב שכל מהלך חד צדדי מבחינת העבודה זה טעות. מבחינת הליכוד זה מלכוד, שמביא לדיון שטחי. העבודה לא קיבלה את רעיון הנסיגה החד צדדית, אלא בעזה. אני לא רוצה חד צדדי גם לא בעזה. צריך לצאת משם, אבל לא ככה. יש שם כוחות פלסטינים חזקים, וברגע שנצא באופן חד צדדי, זה מחליש את ההנהגה, ומחזק את החמאס".

   

  ראש הממשלה והשר אולמרט התבטאו במפורש בדבר הצורך בצעד חד צדדי.

   

  "שרון ואולמרט מרמים בענק. הם מתכוונים להנציח את הסכסוך לדורות. החד צדדי שלהם מנציח את הסכסוך. אני מזכיר לכולם שבלבנון החיזבאללה מתנצח איתנו עד היום על קרקע (חוות שבעה - א.ש.). תאר לעצמך מה יקרה אם הצעות אולמרט ושרון יתממשו".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: שאול גולן
  וילנאי. כל מהלך חד צדדי הוא טעות
  צילום: שאול גולן
  צילום: איי פי
  פרס. שייבחר כמו כולם
  צילום: איי פי
  צילום: רויטרס
  שרון ואולמרט. מרמים בענק
  צילום: רויטרס
  מומלצים