שתף קטע נבחר

הפלסטינים: נשקול הכרזה חד צדדית על מדינה

ההנהגה הפלסטינית הודיעה כי "לפי ההסכמים החתומים עם ישראל, זכותנו להכריז על הקמת מדינה דמוקרטית בכל השטחים, כולל ירושלים, בירת המדינה הפלסטינית העצמאית". בישראל אומרים: "אם הם יכריזו על מדינה, תהיה לנו כל הלגיטימציה לפעול נגד מדינה שמתקיפה אותנו"

יממה לאחר שראש הממשלה הפלסטיני איים בנטישת חזון שתי המדינות ובחתירה למדינה דו-לאומית בין הירדן לים, מאיימת ההנהגה הפלסטינית בהכרזה על מדינה עצמאית באופן חד-צדדי.

 

אמש (יום ו') התכנסה ההנהגה ברמאללה והודיעה כי "זכותה, על פי החוק הבינלאומי ועל פי ההסכמים החתומים עם ישראל, להכריז על הקמת מדינה פלסטינית עצמאית ודמוקרטית בכל השטחים שנכבשו ב-1967, ובירתה ירושלים".

 

בכינוס ההנהגה השתתפו יו"ר הרשות, יאסר ערפאת, חברי הוועד הפועל של אש"ף ושרי הממשלה הפלסטינית בראשותו של ראש הממשלה, אבו עלא.

 

ההנהגה הפלסטינית קוראת גם לשיגור משקיפים בינלאומיים "במהירות האפשרית" כדי להעניק הגנה לעם הפלסטיני ולתהליך השלום, וכדי להביא ליישום מפת הדרכים וההסכמים החתומים. בהודעת ההנהגה נאמר כי "ישראל ממשיכה במדיניותה התוקפנית כדי להביא לקריסת תהליך השלום".

 

ההנהגה הוסיפה כי "ישראל, באמצעות תוכניות סרק, באה להטעות את דעת הקהל הבינלאומית, וליצור עובדות מסוכנות בשטח, שמטרפדות כל אפשרות לחידוש תהליך השלום, כמו המניפולציה האחרונה שהממשלה הישראלית אומרת כי היא יוזמה מדינית (תוכנית ההתנתקות של שרון), אולם זהו ניסיון נואש לרמות את העם הפלסטיני ואת דעת הקהל הבינלאומית".

 

באשר לרעיון המדינה הדו-לאומית, ההערכה בשטחים היא שמדובר בעיקר באמצעי לחץ על ממשלת ישראל. בכירים ברשות ציינו כי אף שלפי שעה נראה שהרעיון אינו בר יישום, לא מן הנמנע שאם יימשך המבוי הסתום בתהליך המדיני, התוכנית תיושם. זאת לאור צעדי ישראל בשטח, ש"במסגרתם כובשת ישראל את כל ערי הגדה, וחלק ניכר מהרצועה, והופכת את תושבי השטחים לתלויים ברשויותיה". 

 

ישראל: אין צעדים עוקפי מפת הדרכים

 

בירושלים אמרו בתגובה להודעת הרשות כי נבחנת הכרזה חד צדדית על מדינה פלסטינית: "מדובר באיומי סרק חסרי משמעות שרק מוכיחים את מצבה הקשה של הרשות. הרשות מסרבת לנקוט בצעדים היחידים שעליה לבצע נגד הטרור. אין צעדים עוקפי מפת הדרכים, וכל צעד כזה יציב אותם יותר ויותר בצד הסרבני".

 

גורמים מדיניים ציינו כי "אם הפלסטינים יכריזו על מדינה, וההתקפות על ישראל יגיעו ממדינה, תהיה לישראל את כל הלגיטימציה לפעול נגד מדינה שמתקיפה אותה. למדינה יש זכויות אך גם חובות ואם היא לא תדע איך לטפל בטרור שיוצא משטחה, ישראל תדע איך לפעול".


פורסם לראשונה 10/01/2004 10:57

 

בהכנת הכתבה השתתפה דיאנה בחור-ניר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
ערפאת. "זכותנו"
צילום: איי פי
צילום: איי פי
אבו עלא. השתתף בישיבה
צילום: איי פי
מומלצים