שתף קטע נבחר

ברק תוקף: "ש"ס העדיפו אינטרס מפלגתי ולא לאומי"

בנאום בערוצי הטלויזיה קרא ברק לתמוך בו ובממשלתו לקראת שיחות קמפ-דייויד

ראש הממשלה אהוד ברק מגיב בחריפות לפרישת ש"ס הערב. בהודעה שפירסם, אומר ברק: "זו הפעם הראשונה שנבחרי ציבור בממשלת ישראל משדרים לעולם מצב בו מדינת ישראל איננה מאוחדת בצאתה למשא ומתן על השלום. הדבר מחליש את עמדתנו המוסרית והמדינית אל מול שותפינו למשא ומתן ומול העולם כולו. נבחרי הציבור בחרו להעדיף אינטרס פוליטי מפלגתי ואישי על פני האינטרס הלאומי".
בנאום שנשא בשני ערוצי הטלויזיה היה ברק מאופק יותר ולא התייחס ישירות לפרישת ש"ס. ראש הממשלה פנה לציבור להתעלות מעל המחלוקות ולתמוך זו. הוא כינה הצגת קווים אדומים "שטות", אולם הציג מספר נקודות לפיהן בכוונתו לפעול:
1. הפרדה בינינו לפלשתינאים
2. אין חזרה לגבולות 67'
3 ירושלים מאוחדת בריבונותינו
4. רוב מוחלט של מתיישבי יו"ש בגושי התיישבות בריבונותינו
5. איננו מקבלים אחריות להיווצרות בעיית הפליטים הפלסטינים
קודם לכם הערב, הודיע יושב ראש ש"ס, אלי ישי, כי מפלגתו פורשת מהממשלה ומהקואליציה, "לאחר התלבטות קשה ביותר של ימים רבים, מתוך תחושה כבדה של אחריות לגורל העם, ומתוך רצון אמיתי לקדם את התהליך המדיני".
ישי טען במסיבת עיתונאים: "כששותפים לדרך - צריך לדעת את הדרך. אנחנו לא יודעים את הדרך. לא קיבלנו את הקווים האדומים של ראש הממשלה. מרגע שלא קיבלנו את הקווים האדומים וברק לא אמר לי דבר בנושא, קשה מאוד להיות שותפים לאחריות בלי לדעת לקראת מה הולכים".
ישי קרא לברק "להביט ולשמוע את רחשי הלב של הציבור". גם חברי הכנסת נבחרו על ידי העם, טען ישי. "אין דבר קשה יותר מלהביא הסכם שרוב חברי הבית מתנגדים לו. אני קורא לראש הממשלה טרם צאתו לעשות חושבים, לכנס את ראשי הסיעות ולבדוק היטב מה קורה באמת בעם".
ישי הבהיר: אנחנו בעד התהליך. עם ראש הממשלה יביא הסכם עם בטחון - נתמוך בהסכם. הפרישה שלנו מהקואליציה תחזק את ברק בפסגה, שכן הוא יהיה חייב להביא הסכם טוב כדי לשכנע את העם".
יושב ראש תנועת שינוי, חבר הכנסת יוסף (טומי) לפיד מסר בתגובה: "קרה לברק בדיוק מה שהזהרנו אותו שיקרה. שייתן לש"ס את כל מבוקשם, ובסופו של דבר ברגע המכריע הם יבגדו בו".
ראש מרצ יוסי שריד אומר הערב: "נשמח לשוב למשרדים שעזבנו, אם התפטרות ש"ס תתברר כסופית וברק ישוב מוושינגטון עם הסכם. הוכחנו כי מנהיגות ש"ס הנוכחית איננה מוסגלת לקבל על עצמה אחריות".
סיעת הליכוד בירכה את ש"ס על החלטתה לפרוש מהממשלה ומהקואליציה. ח"כ לימור לבנת אמרה: "חשוב מאוד שש"ס החליטה לפרוש. בוחרי ש"ס לא מסכימים לנסיגה מבקעת הירדן ולחלוקת ירושלים. ברק העומד בראש ממשלת מיעוט היה צריך להחליט להשאר בבית".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אי-פי
ברק. זה הזמן להתעלות
אי-פי
צילום: איי פי
ישי. קשה להיות שותפים
צילום: איי פי
מומלצים