שתף קטע נבחר

זעם בעבודה: "שרון השתמש בחומר מודיעיני נגד פרס"

בוועדת חוץ וביטחון בכנסת פירט ראש הממשלה תכנים מתוך פגישות שערכו פרס ואנשיו עם ראש הממשלה הפלסטיני ושליח האו"ם. ח"כ פרס: "עוד לא קרה שראש ממשלה השתמש במקורות מודיעין לצרכים פוליטיים. זה מראה על שיטתיות של מעקב, ואין דבר כזה בארץ דמוקרטית"

סערה במערכת הפוליטית: במפלגת העבודה זועמים על ראש הממשלה, שחשף בוועדת חוץ וביטחון בכנסת פגישה שהתקיימה לאחרונה בין ח"כ שמעון פרס לראש הממשלה הפלסטיני, אבו-עלא. בסביבתו של אבו-עלא לא הכחישו את דבר הפגישה. בעבודה האשימו כי שרון השתמש בוועדה בחומרים מודיעיניים לצרכיו הפוליטיים.

 

הדיון בוועדה עסק בעיקר בנושא הגדר, שעומדת בפני דיון בבית-הדין הבינלאומי בהאג. בדברים שנשא בוועדה התייחס שרון לקיפאון בערוץ הפלסטיני, וחשף את דבר הפגישה. בתשובה לשאלה מדוע הוא עצמו אינו נפגש עם אבו-עלא, השיב שרון בהלצה: "אבו עלא לא נפגש איתי כי אין לו זמן. הוא עסוק בלהיפגש עם אישים פוליטיים מהשמאל".

 

בתום סקירה ביטחונית, מסר הממשלה פרטים רבים אודות שתי פגישות שונות שהתקיימו באחרונה בין פלסטינים לישראלים.

 

בתחילה התייחס ראש הממשלה לפגישה שהתקיימה בבית השגריר האמריקני, בה נכחו גם ח"כ חיים רמון, יועצו לשעבר של פרס נמרוד נוביק וסאיב עריקאת. שרון סיפר על ויכוח שהתקיים בתוך הפגישה, ואמר לרמון: "אני מעדיף את הביקורת שלך כאן בוועדה, יותר מאשר הביקורת שהשמעת שם בפגישה".

 

ראש הממשלה סיפר לחברי הוועדה: "קיבלתי דיווח ושמעתי על ההתבטאויות של הישראלים מהפגישה הזו".

 

ח"כ יוסי שריד שאל את ראש הממשלה בתגובה: "יש לך סטנוגרמה?" ושרון השיב: "יש לי".

 

אחר כך אמר שרון כי "בתאריך ה-13.1 בשעה 13:00 אבו עלא וסאיב עריקאת יצאו ממעונם להשתתף בפגישה עם חבר הכנסת שמעון פרס, לארסן, אבי גיל ואורי סביר בבית שגרירת נורבגיה בתל אביב. שליח האו"ם הביא לפגישה את אבו עלא, שהגיע מאבו דיס. 

 

ח"כ שריד שאל את שרון: "יש לך סטנוגרמה"?. שרון השיב: "לא אין לי", וח"כ שריד הגיב: "אז איך אתה יודע?, מה יש האזנות?" ושרון השיב: "אני יודע. אולם הימים בהם היו מאזינים לאנשים פוליטים הסתיימו עם עלייתו של מנחם בגין לשלטון. את הדיווח על תוכן השיחה קיבלתי מאחד המשתתפים".  

 

"רה"מ נלחץ, ומאשים אותנו"

 

בתום הדיון האשים יו"ר האופוזיציה, ח"כ שמעון פרס: "ראש הממשלה מנצל לרעה מקורות מודיעין. עוד לא קרה שראש ממשלה השתמש במקורות מודיעין לצרכים פוליטיים. זה מראה על שיטתיות של מעקב, ואין דבר כזה בארץ דמורקטית. שרון משתמש באינפורמציה חשאית בניגוד לכל הנורמות".

 

פרס אמר ל-ynet כי הוא זועם לא על עצם חשיפת הפגישה אלא על השימוש במידע המודיעיני לצרכים פוליטיים. מספר מחברי סיעתו ביקשו מפרס לבטל את הפגישה עם ראש הממשלה שאמורה להתקיים מחר אחר הצהרים, אולם בישיבה הוא השיב: "אל תתנו לי עצות, אני רוצה להחליט לבד". 

 

ח"כ דליה איציק זעמה ואמרה לאחר הדיון: "בכל פעם שראש הממשלה נלחץ, הוא מאשים אותנו בבגידה ומכירה של המדינה. זה פשוט חמור".

 

איציק הודיעה כי תדרוש להקים ועדת חקירה בלתי תלויה, כדי לברר האם ראש הממשלה הורה לעקוב אחר פרס או לצותת לו. "עוד לא קרה שראש ממשלה ישתמש במקורות מודיעיניים לצרכים פוליטיים", האשימה איציק. "זה מראה על שיטתיות של מעקב ואין דבר כזה בארץ דמוקרטית. הוא משתמש בזה בניגוד לכל הנורמות".

 

חיים רמון האשים כי "בכל פעם בה שרון במצוקה, הוא מנסה לצייר את האופוזיציה כלא לויאלית".

 

אין זו הפעם הראשונה בה שרון תוקף את השמאל בעקבות פגישות עם בכירים ברשות הפלסטינית. הוא נקט בצעד דומה כאשר האשים את בכירי השמאל ב"פעולה מאחורי גבה של ממשלה מכהנת בזמן מלחמה", ערב חשיפת הסכם ז'נווה ב-ynet.  

 

בהכנת הידיעה השתתף עלי ואקד
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
"שיטתיות של מעקב". ח"כ פרס
צילום: איי פי
צילום: איי אף פי
השתמש בחומר מודיעיני? שרון
צילום: איי אף פי
אתר הכנסת
"שרון במצוקה". רמון
אתר הכנסת
אתר הכנסת
"רה"מ נלחץ". ח"כ איציק
אתר הכנסת
מומלצים