שתף קטע נבחר

"סעודיה תסכים לקלוט כ-700 אלף פליטים בהסכם שלום"

כך אמר דיפלומט מאחת ממדינות המפרץ הפרסי לעיתון "אל-סיאסה". לדברי הדיפלומט, היוזמה הסעודית החדשה לשלום כולל עם ישראל נבחנת על ידי האמריקנים, והוגדרה על ידם כ"יצירתית". הדיפלומט הוסיף כי האמריקנים יסכימו ליישב מספר דומה של פליטים פלסטינים בעיראק

"במסגרת היוזמה החדשה שלה לשלום, סעודיה תהיה מוכנה לקלוט בתחומה 500 עד 700 אלף פלסטינים, להם תיתן פיצוי על 'העוול שנגרם להם'". כך אמר דיפלומט מאחת ממדינות המפרץ הפרסי לעיתון "אל-סיאסה". לדבריו, "הפלסטינים ייושבו במזרח הממלכה הסעודית, כדי לבצע איזון דמוגרפי".

 

הדיפלומט, שנטען כי הוא בעל קשרים עם מחלקת המדינה האמריקנית, אמר אתמול (ו') לעיתון שבכירים במחלקת המדינה בוחנים זה שבוע את פרטי ועקרונות היוזמה הסעודית החדשה לפתרון הסכסוך הישראלי-ערבי, שמתבססת על היוזמה הסעודית שהוצגה על ידי הנסיך עבדאללה בפיסגת ביירות ב-2002.

 

הדיפלומט טען כי היוזמה מכילה התפתחות "דרמטית" בעמדה הסעודית, אשר נתמכת על ידי מצרים, ירדן ומרוקו, במיוחד בכל הקשור לסוגיית זכות השיבה של הפליטים.

 

הדיפלומט אמר שהבכירים האמריקנים תיארו את ההצעה הסעודית שתוצג בפיסגה הערבית בטוניס באמצע חודש מארס כ"פתרון יצירתי".

 

על פי ההצעה הסעודית החדשה יוכרז על השגת הסכם שלום בין כל מדינות ערב, ללא יוצא מהכלל, עם ישראל. ההסכם יכלול הצהרה על סוף הסכסוך הערבי ישראלי ונורמליזציה על כל צדדיה עם ישראל, כולל החלפת שגרירים עם כל בירות ערב. זאת, בתמורה לנסיגה ישראלית לגבולות ה-4 ביוני 67' והקמת מדינה פלסטינית בגדה המערבית וברצועת עזה.

 

הדיפלומט אמר בהסתמך על מקורות דיפלומטים ישראליים בוושינגטון כי בישראל מעריכים, למרות החשאיות העוטפת את פתרון בעיית הפליטים, כי לפי היוזמה יחזרו שני מיליון פליטים לתחומי המדינה הפלסטינית החדשה שתוקם, והשאר יישובו במדינות ערב.

 

"פליטים יועברו גם לעיראק"

 

הדיפלומט אמר כי "האמריקנים מצידם, וכדי לרצות כמה מבני בריתם באזור (מצרים, סעודיה, מדינות המפרץ, טורקיה, פקיסטן, אינדונזיה) יסכימו ליישב 500 עד 700 אלף פלסטינים במקומות רגישים פוליטית צבאית וכלכלית בעיראק. זאת, "כדי לבצע איזון שיגרום למיעוט הסוני בעיראק להירגע נוכח חששותיו משלטון שיעי עתידי או מהתנתקות כורדית לעצמאות".

 

לפי הדיפלומט, "האמריקנים אינם חוששים מביצוע פעולה זו משום שהם מתכוונים להישאר בעיראק בתוך בסיסים צבאיים בעתיד הנראה לעין".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
שיתוף פעולה סעודי ירדני
צילום: איי אף פי
צילום: רויטרס
פליטים גם בעיראק? (ארכיון)
צילום: רויטרס
מומלצים