שתף קטע נבחר

בדרך לשלב ב' בעסקה? שר החוץ האיראני ייצא ללבנון

דובר משרד החוץ האיראני: אנחנו מקווים שהשלב השני של העסקה יחשוף מידע על 4 הדיפלומטים האיראנים שנעלמו. גורמים ישראלים: ישראל הסכימה לסייע בהשגת מידע על הדיפלומטים; המטרה מאיראן - מידע על רון ארד. הכל על שלב הביניים

שר החוץ האיראני, כמאל חראזי, ייצא השבוע ללבנון. חראזי אמר היום (א') כי מטרת הביקור שלו באזור היא להתחקות אחר גורלם של ארבעת הדיפלומטים האיראנים שנעדרים מאז מלחמת לבנון ב-82', ואיראן תובעת את החזרתם.

 

דובר משרד החוץ האיראני, חמיד רזא אספי, אמר כי איראן מקווה שהשלב השני של עסקת השבויים יביא מידע אודות הארבעה. 

 

מה יקרה בשלב הביניים

  

עם החזרתן לארץ של גופות שלושת החיילים החטופים והחזרתו של איש העסקים אל"מ (במיל') אלחנן טננבוים מצד החיזבאללה ומנגד שיחרור 400 האסירים הפלסטינים, 29 האסירים ממדינות ערב וגופות החיילים הלבנונים ואנשי חיזבאללה, הסתיים השלב הראשון במסגרת עסקת השבויים וכעת מתפנים הצדדים לשלב הביניים.

 

במסגרת שלב זה אמור מנהיג חיזבאללה, חסן נסראללה, לספק מידע מוחשי לגבי הנווט השבוי רון ארד, בין אם הוא בחיים ובין אם לא.

 

ישראל מצידה צריכה לשוב ולבדוק מה עלה בגורלם של ארבעה דיפלומטים איראניים שנעלמו לאחר מלחמת לבנון. גורמים ישראלים אמרו ל-ynet כי ישראל הסכימה לסייע בהשגת מידע אודות הדיפלומטים האיראנים. ישראל טוענת מזה זמן רב כי היא איננה אחראית להיעלמותם, אך עם זאת, במסגרת שלב ב' של העסקה, התחייבה ישראל לסייע בנושא.

 

ההערכה היא כי הם נרצחו בידי פלגים לבנונים וגופתיהם נמצאות בלבנון. אולם לאור הסיכום, תערך בדיקה בנושא.

 

במידה ואכן יספק החיזבאללה מידע על רון ארד, תשחרר ישראל את רוצחה של משפחת הרן, סמיר קונטאר, ובכך יסתיים שלב הביניים של העסקה ויחל השלב השני שבו יקבע המחיר שתשלם ישראל עבור הנווט השבוי.

 

הגרמנים כבר הבטיחו לאנשי החיזבאללה כי כאשר יגיעו לשלב השני יפעלו בצורה נמרצת לשחרור אסירים איראנים הנמצאים כלואים במדינות שונות באירופה, ישראל מצידה לא הבטיחה דבר, אולם ברור מאליו כי אם תסופק הוכחה כי רון ארד בין החיים, תשקול ישראל לשנות את הקריטריונים לשחרור אסירים, גם כאלה עם "דם על הידיים". מובן מאליו אם רון ארד בחיים, "המחיר" להחזרתו יהיה יקר יותר.

 

הסיבה לכך שמרגע סיום השלב הראשון של ההסכם, התפנו הצדדים לעסוק מהר ככל האפשר בשלב הביניים, נובעת מהעובדה כי בתוך שלושה חודשי יערכו בחירות בגרמניה והתמונה כולה עלולה להתהפך, ולכן גבול הזמן שנקבע לסיום כל התהליך הוא שבועות ספורים בלבד.

 

יש לציין כי בישראל מביעים אופטימיות זהירה בנוגע לעניין משום שהעסקה כפי שנחתמה נותנת לאיראנים מעין סולם לברוח מאחריות באשר לגורלו של רון ארד.

 

האיראנים, הנמצאים בלחץ כתוצאה מהשינויים העולמיים בעקבות הלחימה בעיראק, אינם רוצים להודות בכך שהחזיקו את הנווט השבוי שנים רבות בשבי ולכן יכולים "לזרוק" אותו הישר לידי החיזבאללה בלבנון וכך להתחמק מאחריות.

 

בישראל מעריכים כי רון ארד בידי האיראנים ומודעים ל"סולם" שניתן להם כעת בעקבות ההסכם. אבל מודים, לא משנה כרגע היכן היה ארד ומי אחראי לו, העיקר שהפרשה הרגישה הזאת תבוא אל סיומה.

  

המטרה: מידע על הנווט השבוי

 

יצויין כי לפני שבועות אחדים הגיע לישראל ממצא בעניינו של הנווט השבוי, רון ארד. אך בתום בדיקה התברר כי הממצא איננו קשור לארד. 

 

בחגיגות שחרור האסירים בלבנון, אמר סגנו של יו"ר הפרלמנט האיראני, עלי אכבר מוחתשמי כי "הרפובליקה האיסלאמית של איראן הודיעה רשמית, ויותר מפעם אחת, שהטייס הישראלי רון ארד אינו נמצא באיראן, ושלאיראן אין מידע אודות גורלו". אולם ההערכה היא כי בשלב השני של העסקה - האיראנים יהיו מעורבים בניסיון לפתור את תעלומת רון ארד. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
שר החוץ חראזי. מתחקה אחר גורל הדיפלומטים
צילום: איי פי
רון ארד. ישראל תקבל מידע?
מומלצים