שתף קטע נבחר

הפלסטינים: יצר ההתנחלויות של שרון יגבר

שר העבודה הפלסטיני, ע'סאן אל חטיב. אומר ל-ynet כי ההנהגה הפלסטינית משוכנעת שמאחורי דברי שרון על פינוי ההתנחלויות לא מסתתרת כוונה אמיתית. "אצל שרון יגבר בסופו של דבר יצר ההתנחלויות על יצר השלום", הוא אומר

ההנהגה הפלסטינית סבורה כי ההצהרות של שרון על כוונתו לפנות את ההתנחלויות ברצועה הן "יותר מניפולציה פוליטית מאשר כוונה אמיתית". כך אמר היום (ג') בראיון ל-ynet שר העבודה הפלסטיני, ע'סאן אל חטיב.

 

חטיב אמר כי "העשייה בשטח של שרון נוגדת את הצהרותיו, ויצר ההתנחלויות שלו יגבר בסופו של דבר".

 

האם בהצהרות שרון אין תקווה מסוימת עבור הפלסטינים בנוגע לסיכוי להוצאת התהליך המדיני מהקיפאון בו הוא שרוי?

 

"לא. אנו לא מתייחסים ברצינות להצהרות האלה של שרון שהן יותר מניפולציה פוליטית ומדינית מאשר כוונה אמיתית ליישם את הדברים האלה בשטח. התרגלנו לכך שאצל שרון קיים פער גדול בין המילים לבין העשייה. בפועל, שרון עסוק בהרחבת ההתנחלויות. אנו מאמינים יותר למה שהוא עושה בשטח, הרחבת ההתנחלויות, ולא למלים על פירוקן".

 

גם דברי שרון כי במידת הצורך ישנה את הרכב ממשלתו כדי ליישם את תוכניתו לא מעודדים בעיניכם?

 

"גם זה לא משנה הרבה כי לשרון יש מניעים אידיאולוגיים היסטוריים ודתיים שהופכים אותו יותר למפקד התנחלותי מאשר למנהיג שלום, וכידוע, יש ניגוד עצום בין צורכי השלום וצורכי ההתנחלויות וטבען. אצל שרון יגבר בסופו של דבר יצר ההתנחלויות על יצר השלום. שרון אפילו לא מפנה עד כה מאחזים חוקיים לפני שהוא מדבר על פירוק התנחלויות. אם הוא רוצה שלום, שיקפיא את ההתנחלויות כפי שדורשת מפת הדרכים".

 

למרות דבריך, מה הסיכוי שדברי שרון יקדמו את סיכויי פגישה בין שרון לאבו עלא?

 

"אין קשר בין הדברים. הסיכוי לפגישה כזו תלוי ברצינות של הצד הישראלי בשני נושאים - רצינות כוונותיו ליישם את מפת הדרכים ורצינות התייחסותו לצורכי הקיום של העם הפלסטיני וההקלות בשטח שהוא צריך לאפשר לפלסטינים. פגישה כזו צריכה להוות מסגרת לדיון רציני במפת הדרכים ובמחויבויות של כל צד כפי שהן נגזרות מן התוכנית".

 

"הנושא השני הוא מידת מוכנות הצד הישראלי לשים קץ לענישה הקולקטיבית של העם הפלסטיני. הענישה הזו, במיוחד הגבלת התנועה של הפלסטינים כתוצאה מהסגרים, המחסומים והעוצר, הובילה ל-30 אחוזי אבטלה בשטחים, ועל פי נתוני הבנק העולמי, הגבלת התנועה הביאה להתייקרות של 33 אחוזים במוצרי הצריכה הפלסטינים. כך שלנוכח הדברים האלה, ברור באלו צעדים יש לנקוט כדי להעיד על הכוונות האמיתיות של שרון ולא להסתפק בהצהרות". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
אבו עלא. מסגרת לדיון רציני
צילום: איי פי
צילום: איי פי
שרון. "יצר ההתנחלויות"
צילום: איי פי
מומלצים