שתף קטע נבחר

ראש אכ"א: ירידה חדה במספר הסרבנים בצה"ל

האלוף גיל רגב אמר כי ניכרת ירידה של כ-80% בסרבנות בקרב חוגרים וקצינים בצה"ל. אך הודה: "כתופעה הפוליטית - הסרבנות מתחזקת בהתארגנות הקבוצתית, כשיש טקסיות יתרה בתקשורת". ראש אכ"א הציג בפני חברי ועדת חוקה את הטיפול הצה"לי בסרבנים בדיון סוער. ח"כ איתן לא הירשה להורי הסרבנים להשתתף בדיון והותקף על ידי ח"כ ברכה וגלאון

הסרבנות הגיעה לכנסת: ראש אכ"א, האלוף גיל רגב, הציג (יום ג') בפני ועדת החוקה של הכנסת נתונים המצביעים על ירידה דרמטית בכמות סרבני השירות בצה"ל. חברי הוועדה התכנסו לדיון מיוחד בטיפול בסרבנים לבקשת חברי הכנסת גלעד ארדן (ליכוד), מוחמד ברכה (חד"ש-תע"ל) וזהבה גלאון (מרצ).

 

על פי האלוף רגב, בשנת 2003 היתה ירידה של כ-80% בסרבנות בקרב חוגרים: מ-98 ל-18, וכן ירידה של כ-72% בתופעת הסרבנות בקרב קצינים: מ-29 ל-8 קצינים בלבד. 

 

האלוף רגב הודה כי "בשלוש השנים האחרונות התופעה מתגברת על רקע פוליטי, אבל אין שינוי מהותי בהיקפים, יש אפילו ירידה". לעומת זאת, ציין: "בקו הפוליטי של הסרבנות יש עליה: במחאה, בתקשורת, בהתארגנות קבוצתית ויש טקסיות יתרה בתקשורת כי מדובר בטייסים וכו".

 

 

מיהו סרבן?

 

ראש אכ"א הדגיש בפני חברי הכנסת כי חיילים המבקשים להשתחרר ממשימות מסיבות מצפוניות אישיות זוכים לאוזן קשבת בקרב מפקדיהם. "הצבא תמיד נותן את ההזדמנות לסרבנים לחזור בהם". 

 

לדבריו, "הקו המפריד בין הדעה הפוליטית למוסרית דק מאוד. יש מקרים שאנשים באו בטענות שהצבא לא נוקט באופן מוסרי, ומייד בקשנו דוגמה. כשבא איש מילואים ואומר למפקדיו: 'יש לי קושי אישי עם פעולה מסוימת, נניח בענין של פינוי בית', המדיניות הצה"לית גורסת כי יש להקל על החייל, והקלנו על הרבה על חיילים. לא פטרנו אותם משירות אך אפשרנו הקלות. אולם בכל מקום שחייל עומד על דעתו הפוליטית הוא נכנס לכלא.

 

על פי האלוף רגב, "בסקר שעשינו לאחרונה בקרב אנשי מילואים, רוב רובם סברו כי הסרבנות אינה מוצדקת"

 

פציפיסט, תורתו אומנותו?

 

הפרקליט הצבאי הראשי, האלוף מנחם פינקלשטיין, קבע בדיון: "התופעה מעוררת אפליה בין דם לדם ועשויה לרופף את אחיזתנו כעם. אין אבחנה משפטית בין סירוב מימין או משמאל".

 

פרופ' אסא כשר הציג את הרקע הפילוסופי לסרבנות ואמר: "סרבנות זה שם משפחה. לכל משפחות הסרבנות יש נימוקים המצדיקים עבירה על החוק. במדינה דמוקרטית אין לאזרח זכות להפר חוק בשל מדיניות הממשלה. יש קונסנזוס פילוסופי בעניין הזה".

 

עם זאת הדגיש פרופ' כשר: "סרבנות מצפונית היא סיפור אחר. יש להתייחס לפציפיזם בכובד ראש. אותו הדבר לגבי אדם האומר בכנות כי תורתו אומנותו".

 

ח"כ ארדן נגד ח"כ ברכה

 

בתחילת הדיון פרץ ויכוח בין יו"ר ועדת חוקה, מיכאל איתן, לח"כ מוחמד ברכה בעקבות סירובו של ח"כ איתן לאפשר להורי הסרבנים להתבטא בדיון. ברכה טען כי יש לאפשר להורים לדבר כדי שיוכלו לתמוך בעמדתו. איתן סירב וטען: "מי שביצע את פעולת הסרבנות לא יוכל לדבר בוועדה".

 

במקום ההורים, הזמין ח"כ איתן לדיון את ד"ר אורי בר יוסף - סרבן אידיאולוגי ומרצה ליחסים בינלאומיים באונ' חיפה ,כדי שיציג את עמדת הסרבנים. ח"כ ברכה התפרץ לעברו: "אתה חושש כי ההורים ישפיעו על דעתם של חברי הכנסת". ברכה הזכיר את הפרסום ב-ynet כי בכוונת צה"ל להעביר את הסרבנים לכלא אזרחי כדי שלא ישפיעו על החיילים.

 

ח"כ ארדן אמר בתגובה : "אתה מת לראות אותנו מתים, מחוסלים. אתה סוכן זר". ח"כ ברכה השיב לו: "ילד חצוף, גזען ,זבל", והוצא מהישיבה על ידי סדרני משמר הכנסת.

 

גם ח"כ גלאון התייחסה לפרסום ב-ynet: "לא היה קורה כלום אם היו נותנים להורים להגיב על המעבר הצפוי של הסרבנים לכלא אזרחי עם אנסים ועברינים פליליים. סירוב היא פעולה דמוקרטית,ערכית ומצפונית. לכן אני גם בעד שמפקדים יאפשרו לחיילים עם בעיות מצפון לא לפנות התנחלויות".

 

לעומתה קבע ח"כ ארדן: "מכוון שלסרבנים יש עורף ציבורי ותמיכה פוליטית התופעה מסוכנת. ועדת חוקה חייבת לקרוא לפרקליטות לטפל בתנועות שמעודדות סרבנות ויש לקבוע בחוק כי לסרבנים יהיה כתם פלילי".

 

מתנועת "אומץ לסרב" נמסר ל-ynet בתגובה: "הנתונים שהציג ראש אכ"א בפני ועדת חוקה מעלים תהיות קשות באשר לאמיתותם ובאשר לאינטרסים העומדים מאחורי הצגתם. סך כל החתומים על 'מכתב הלוחמים' עומד על 593 חיילי וקציני מילואים, מתוכם 79 לוחמים ו-18 קצינים חתמו רק בשנת 2003. באותה שנה הודיעו 30 טייסים כי יסרבו להפציץ מטרות אזרחיות בשטחים וכן 13 מטכ"ליסטים שהודיעו כי יסרבו לקחת חלק בפעולות המנציחות את הכיבוש".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שלום בר טל
האלוף רגב. "אין שינוי בהיקפים"
צילום: שלום בר טל
צילום: צביקה טישלר
סרבני מטכ"ל
צילום: צביקה טישלר
צילום: זום 77
פרופ' כשר. "קונצנזוס פילוסופי"
צילום: זום 77
צילום ארכיון ידיעות אחרונות
ח"כ ברכה. הורחק מהדיון
צילום ארכיון ידיעות אחרונות
מומלצים