שתף קטע נבחר

פרס: "אי אפשר למשול כשהמילה מאבדת מאמינותה"

יו"ר העבודה, שכהונתו הוארכה עד דצמבר 2005, תקף את ממשלת שרון - אך לא שרף את הגשרים אליה, ואף הבטיח רשת ביטחון לביצוע הנסיגה מעזה. ח"כ איתן כבל תקף את בכירי המפלגה: "השפנים של אנרג'ייזר מחזיקים מעמד זמן רב יותר. פנו את הדרך ותנו לצעירים הזדמנות"

"ממשלת הליכוד נראית כספינה ללא הגה. אני אומר לשרון, אי אפשר למשול כאשר המילה מאבדת מאמינותה". כך אמר הערב (יום ג') יו"ר העבודה, ח"כ שמעון פרס, בדברים שנשא בוועידת המפלגה. למרות הביקורת, פרס נמנע מלשרוף את הגשרים לעבר ראש הממשלה, שכפי שהדברים מסתמנים כעת, יהיה זקוק לו כדי לשרוד ולהוציא לפועל את תוכנית ההתנתקות.     

 

פרס נאם בפני מאות בודדות מצירי הוועידה. רוב הכיסאות בגני-התערוכה בתל-אביב נותרו מיותמים. דבריו נישאו לאחר שהצירים, שבכל זאת טרחו להגיע, האריכו את כהונתו עד דצמבר 2005. 61% מהם תמכו בהצעה, לעומת 39% שהתנגדו לה. שיעור ההצבעה היה נמוך במיוחד - פחות מ-25 אחוזים, וגם בשולחן האח"מים שררה אווירת נכאים.

 

ח"כ פרס תקף את המדיניות הכלכלית והמדינית של הממשלה ("העוני אינו גזירה משמיים, הוא תוצאה של השקעת 50 מיליארד דולר בשטחים"), והבטיח להציג אלטרנטיבה. לדבריו, ראש ממשלה מהעבודה יצהיר שהוא מוכן לבוא לסוריה כדי לסגור את מעגל האיבה באזור כולו. בערוץ הפלסטיני, ממשלה בראשות העבודה תבצע, לפי פרס, את מפת הדרכים כלשונה, ותוביל חתימה על אמנה אזורית למלחמה בטרור.  

 

את עיקר נאומו הקדיש פרס לקריאה לצעירים לשוב לחיק המפלגה ולהתפקד אליה.

 

"שיבקשו סליחה מרבין"

 

יו"ר העבודה עקץ את שרון, שמסר את תוכניתו לפינוי הרצועה "בשיחה אוף רקורד עם עיתונאי". בדברים שנשא עוד לפני ההצבעה בוועידה, התייחס פרס לאפשרות שמפלגתו תעניק "רשת ביטחון" לראש הממשלה, אם אכן יבצע את התוכנית לפינוי רצועת עזה.

 

"אם שרון מתכוון לבצע את מהלכיו", אמר פרס, "אזי תהיה לו תמיכה של העבודה בכנסת. היום כולם הולכים בדרכו של רבין ומבינים שזו הדרך. הם צריכים להגיע להר הרצל ולבקש ממנו סליחה".

 

ח"כ איתן כבל נאם בלהיטות, תקף את מפלגתו שלו וכינה אותה "בית קברות". לדבריו, "כולם מבקשים לייצר שקט. שקט משמעותו בית קברות. אסור שזה יקרה לנו. אנו מפלגה שהולכת ונעלמת וצריכים לקיים בחירות עכשיו ליו"ר. ב-2005 נעמוד שוב באותו המצב ונבקש הארכה נוספת".

 

כבל תקף גם את חבריו להנהגת המפלגה – חברי הכנסת בורג, רמון, פואד ואחרים – השוקלים ומודיעים כי בכוונתם להתמודד ואמר: "השפנים של אנרג'ייזר מחזיקים מעמד זמן רב יותר. זו מנהיגות של הכל דיבורים. אם אין לכם אומץ – פנו את הדרך ותנו לצעירים הזדמנות". כבל קרא לפרס לפנות את מקומו.


פורסם לראשונה 03/02/2004 15:18

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ערוץ 1
ספינה ללא הגה. פרס
צילום: ערוץ 1
צילום אתר הכנסת
השפנים של אנרג'ייזר. כבל
צילום אתר הכנסת
מומלצים