שתף קטע נבחר

הרב אלישיב ביקש, אולמרט החזיר את פקחי השבת

בראיון לשבועון החרדי "המשפחה" הודיע מ"מ ראש הממשלה על השבת הפקחים וחסימת השיחות האירוטיות בטלפון הסלולרי. כל זאת בעקבות פנייה אישית של הרב - "הוא הסמכות הדתית העליונה ויש לי יחס מיוחד אליו". עוד בראיון: "החרדים שותפים פוטנציאליים לכל ממשלה"

בשורה לא כל כך מעודדת לחילונים: השר אהוד אולמרט, מקורבו של ראש הממשלה שרון, מנסה לחדש את הברית עם הקול החרדי ומפעיל שוב מוסד שכמעט ונשכח - פקחי השבת.

 

בראיון שהעניק לשבועון החרדי "המשפחה", הודיע אולמרט על חידוש עבודתם של פקחי השבת, ומכחיש שהורה להשבית אותה באורח קבע: "לא השבתתי את עבודתם, אלא אמרתי לפקידים במשרד, בואו ונעצור לזמן מה את הקנסות וננסה לבחון ברצינות איך באמת מתמודדים עם חילולי השבת, שממשיכים להתקיים בפרהסיא וללא שום הגבלה, גם כאשר ארבעת הפקחים עובדים במשרה מלאה ומטילים קנסות מידי שבת בשבתו. מאחורי המהלך הזה עמד ניסיון כן למצוא פתרון לבעיה, ולכן הקפאתי את הקנסות והתחלתי ללמוד את הסוגיה בצורה רחבה".   

 

הרקע לתפנית, כפי שמעיד אולמרט עצמו, הגיע בעקבות בקשה אישית של הרב יוסף שלום אלישיב, מנהיג הזרם הליטאי, "גדול בישראל אותו אני מכבד מאוד". לדברי אולמרט, "הרב ביקש ממני להשיב את הפקחים לעבודה מלאה, ובהתחשב בבקשה שלו, החלטתי שמראשית החודש הבא, שמירת השבת תוקפד, לרבות הטלת הקנסות, כאשר הפקחים לא יסתפקו רק בהטלת קנסות אלא אף ידאגו שהקנסות ייאכפו על בעלי העסקים".

 

זו לא הייתה הפנייה היחידה מהרב אלישיב לשר התמ"ת. אולמרט: "כשנכנסתי למשרד התקשורת, התוודעתי לכל הנושא של שיחות התועבה שיוצאות ממכשירי הטלפון הסלולריים. במשך הזמן שמעתי כל מיני רחשים על הסכנות הגדולות שבני הנוער נחשפים אליהם באמצעות שיחות הטלפון הללו. לפני זמן מה קיבלתי פנייה מהרב אלישיב, שעבורי הוא סמכות דתית עליונה ויש לי אליו יחס מיוחד, לחסום את השיחות הללו ולמנוע את הקלות הבלתי נסבלת שבה כל נער יכול להתחבר לשירותים הללו.

 

"אני מודה ומתוודה שפנייתו של הרב עשתה לי משהו. בימים ההם, הרב אלישיב החלים ממחלתו וחשבתי לתומי שאם אני יכול לגרום לכך שבשורה טובה כלשהי תיטיב עמו, הרי שאעשה זאת ללא היסוס ואכן התחייבתי להיכנס לעובי הקורה ולראות איך מתמודדים עם הסכנה הזאת שמרחפת על בני הנוער". מקורבי הרב אלישיב אישרו בשיחה עם ynet כי אכן נעשתה פנייה בשני התחומים.   

 

החרדים - שותף פוטנציאלי

 

בראיון בחר אולמרט להרחיב על השקפתו בנושא השבת: "בשבילי, הערך של השבת הוא ערך עליון, למרות שאני לא אדם חרדי. אני אולי נשמע מתחסד, אבל אני חייב לומר לך שלא הייתי מסוגל לחיות לעולם בעיר שבה אני לא יכול לראות יהודים שיוצאים מבתי הכנסת עם טליתות על ראשיהם והולכים ברחובותיה. האווירה המיוחדת של השבת בירושלים זה משהו שלעולם לא אהיה מוכן לוותר עליה".

 

ממלא מקום ראש הממשלה מכחיש בתוקף את ההנחה שהוא ושרון נתנו גט כריתות לחרדים. "אני מודיע לך שהם שותפים פוטנציאלים לכל ממשלה. הלגיטימיות של החרדים לא נפסלה והם רשאים להיאבק על זכויותיהם. לא ניתן שהזכויות הללו תיפגענה, אבל הנציגים החרדים חייבים להבין כי כל שותפות צריכה להתנהל על-פי הדדיות מסוימת, ואת ההדדיות הזאת לא הרגשנו למשל ביחסים עם ש"ס.

 

"אם שינוי תעזוב, אני לא שולל אפשרות שהחרדים יוזמנו להצטרף לממשלה, למרות שאני לא מאמין ששינוי תפרוש מהקואליציה. בוודאי שלא אשלול את צירופם של החרדים לממשלה. אני לא מקיים את הראיון הזה כדי לקנות באמצעים זולים את הציבור החרדי, אני רק אומר לציבור החרדי, תשפטו אותי ביושר ותזכרו מי עמד כמוכיח בשער נגד הציבור החילוני כדי להגן על הזכות של הציבור החרדי לחיות כחלק אינטגרלי מהקהילה ולקבל את זכויותיו".

 

בתגובה לדברים אמר ח"כ רוני בריזון משינוי, כי הוא אינו יודע על החלטה חדשה של אולמרט בנושא הפקחים ובכוונתו לברר את הסוגייה. אולם הוא מתנדב לנתח את המהלך של אולמרט: "כולם עולים לרגל לאחרונה ומרעיפים שבחים בעיתונות החרדית. פוליטיקאים חילונים עושים טיול אל העולם החרדי כדי לעשות רוח ולקנות קולות, אבל החרדים פחות פראיירים מכפי שהפוליטיקאים החילונים חושבים. אין לאולמרט אינטרס משותף עם החרדים, ולא יהיו לו".

 

גורמים בסביבתו של שרון אמרו ל-ynet, כי מבין שרי הליכוד הבכירים - אולמרט הוא היחיד ששכב על הגדר עבור ראש הממשלה. "אבל בעצם", הוסיפו הגורמים, "הוא נשכב למען עצמו".  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
השבת כערך עליון. אולמרט
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: איי פי
שותף ויורש. עם ראש הממשלה שרון
צילום: איי פי
צילום: זום 77
הרב אלישיב. "הסמכות העליונה"
צילום: זום 77
מומלצים