שתף קטע נבחר

החרדים בוועדת החינוך: להדיח את היו"ר משינוי

בעקבות דבריו של יו"ר הוועדה, ח"כ אילן שלגי, כי חיילים חרדים מחנכים תלמידים להשתמטות מהצבא ולכן מבזים את צה"ל, דורשים ח"כ גפני וח"כ נהרי להדיחו: "הוא הפך סומא כלפי חרדים ומתנכל אליהם". שלגי בתגובה: "אילו היו החרדים מרוצים מהאופן בו אני ממלא את תפקידי, כי אז היתה סיבה לדאגה"

חברי ועדת החינוך של הכנסת, משה גפני (יהדות התורה) ומשולם נהרי (ש"ס) פנו היום (ד') ליו"ר הכנסת, וביקשו ממנו להדיח את יו"ר הוועדה, אילן שלגי (שינוי) מתפקידו. זאת בעקבות דבריו, לפיהם "יש להפסיק את התבזות הצבא שמגייס מורים חיילים חרדים, שמחנכים את תלמידיהם להשתמטות מהצבא".

 

הוועדה דנה אתמול בנושא שירותם של מורים חיילים. מהנתונים שהוצגו עולה, כי עלות העסקתו של מורה חייל חרדי עומדת על פי שניים וחצי משל מורה חיילת.

 

עלות מורה חייל חרדי למשלם המיסים הוא 58 אלף שקלים. בעמדת משרד המשפטים שהוצגה בפני ועדת החינוך נכתב: "מורים חיילים המשרתים במסגרת תאגידי החינוך העצמאי ומעיין החינוך התורני פטורים מלבישת מדים והדבר נוגד את הוראות המטה הכללי.

 

הצבא מקצה מורים חיילים גם אם הינם כשירים לשרת ביחידות לוחמות. זאת בניגוד למדיניותו הכללית. הצבא מגייס מורים חיילים ללא דרישת סף לדירוג איכות. הצבא מגייס מורים חיילים שהינם לפחות בני 22 ככל הידוע מגבלת גיל זו אינה קיימת בהקצאה למסגרות שירות אחרת.

 

חלק ניכר מההבדלים בהליך הקצאת החיילים נובע מדרישת התאגידים החולשים על איתור המועמדים ומיונם.

 

על יחידת המורות החיילות נמנות 1100 מורות חיילות ו-130 חיילים חרדים. המורות חיילות מאותרות לפני גיוסם לצבא, עוברות קורס של חודשיים ומשרתות במדים בתפקידי מורות ומדריכות במוסדות החינוך, החברה להגנת הטבע, קק"ל ועוד. עלות מורה חיילת אחת לשנה למדינה עומד על 22 אלף שקלים.

 

לעומתם, המורים-חיילים החרדים מאותרים בעזרת הישיבות, מתגייסים לצה"ל בין הגילאים 22-29, מרביתם נשואים ובעלי משפחות. הם משרתים ללא מדים בבתי הספר החרדיים מהם הם נשלחו, שמשתייכים לחינוך העצמאי ומעיין החינוך התורני".

 

בעקבות הנתונים, העיר היו"ר שלגי בדיון: "יש להפסיק את התבזות הצבא, המגייס חיילים כביכול, שהם בחורי ישיבה המלמדים בבתי הספר של החינוך העצמאי ומעיין החינוך התורני ללא מדים, ומחנכים את תלמידיהם להשתמטות מצה"ל. הקצאת מורים חיילים למגזר החרדי נובעת משיקולים פוליטיים של שרי הליכוד, המתחרים בניהם על אהדת הציבור החרדי. צה"ל אינו שולט במיון והצבת "החיילים, הוא מקבל מראשי הזרמים החרדיים רשימות מורים אותם יגייס וגם תכתיב היכן ילמדו."

 

ח"כ שלגי הוסיף, כי עלות המורים החיילים החרדים עומדת על למעלה משמונה מיליון שקלים לשנה, שחסרים מאוד בתקציב החינוך אך בכל זאת הוא מממן אותם.

 

בישיבה אמר סגן שרת החינוך, ח"כ צבי הנדל, כי בחינוך החרדי יש צורך במורים גברים ואל לנו לזלזל בתרומה שלהם לצבא ולחברה.  ח"כ משה גפני אמר, שיש לברך על גיוס חרדים כמורים ועליהם לעמוד בכל אמות המידה כיתר החיילים.

 

לדברי ח"כ משולם נהרי, הבקשה להדיח את שלגי מרשות ועדת החינוך באה בעקבות "התנכלותו המתמשכת בחרדים". לדבריו, "אף יו"ר לא משתמש בוועדה לצרכיו הפוליטיים. שלגי לא מוכן לקיים דיונים בנושא החרדים, הוא מגמתי כלפי דיונים בנושאים שהם לטובת החרדים והוא נהיה סומא וחרש כלפי החרדים. בגלל המגמתיות נגדם, לא ניתן לו להמשיך ולנהל את ישיבות ועדת החינוך".

 

בעקבות הדרישה להדיחו אמר שלגי: "אילו היו החרדים מרוצים מהאופן בו אני ממלא את תפקידי, כי אז היתה סיבה לדאגה. חברי הכנסת גפני ונהרי כנראה עדיין לא הפנימו את העובדה כי נפל דבר בישראל, והחרדים כבר אינם בשלטון. החרדים לא רגילים לכך ששואלים אותם שאלות על מערכות החינוך שלהם, וכאשר מישהו מעז לבוא אליהם בדרישות הם יוצאים מכליהם".

 

שלגי הוסיף: "על אפם וחמתם של גפני, נהרי וחבריהם, אני אמשיך לפעול כדי שכל תלמידי ישראל, כולל החרדים, ילמדו מתמטיקה, אנגלית ומדעים, ובכל מקום בו אזהה שחיתות וחוסר יושר, אפעל למגרם. מכך חוששים, ומבחינתם בצדק, נציגי המפלגות החרדיות. לא אתן לחרדים להמשיך ולחנך לבורות מבלי להכשיר את התלמידים לתפקד כאזרחים התורמים למדינה". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ח"כ שלגי. התבזות הצבא
אתר הכנסת
ח"כ נהרי. להדיח את שלגי
אתר הכנסת
אתר הכנסת
ח"כ גפני. מברך על גיוס חרדים
אתר הכנסת
מומלצים