שתף קטע נבחר

"מצרים מעוניינת לסיים בקרוב את פרשת עזאם"

גורם מדיני ל-ynet: "לאחרונה התקיימו מספר פגישות בין דרגים ישראלים ומצרים, שהם בעלי חשיבות בלתי רגילה. בתוך ימים תתבהר התמונה". גורמים אחרים מאשרים: "מתקיימים מגעים שהם מעבר לדרישה לשיפור התנאים". בעיתון "א-סינארה" דווח על מגעים בין ראש המוסד לעמיתו המצרי. עורך העיתון: "המידע הגיע מאישיות ישראלית שנפגשה לאחרונה עם עזאם". המשפחה: "כל מה שאנחנו יודעים זה שהוא חולה מאוד"

האם מתקרב שחרורו של עזאם עזאם? גורם מדיני אמר אמש (שבת) ל-ynet כי "המצרים מעוניינים לסיים את הפרשה", וכי "אין ספק שיש שינוי חשוב במערכת היחסים בין קהיר לישראל".

 

לאחרונה התקיימו מספר פגישות בין דרגים בכירים ישראלים ומצרים, שהם "בעלי חשיבות בלתי רגילה", כך לדברי הגורם. עם זאת, מבהיר הגורם כי "מגעים מתקיימים כל הזמן". הוא מעריך: "בתוך כמה ימים תתבהר התמונה".

 

בשנת 96' הורשע עזאם עזאם בריגול מטעם "המוסד", עבירה שעונשה המירבי הוא גזר-דין מוות. בסיום המשפט נגזרו על עזאם 15 שנות מאסר עם עבודת פרך. הצהרות חוזרות ונשנות של ממשלות ישראל, לפיהן עזאם לא שירת את מערכת הביטחון, לא השפיעו על מערכת המשפט המצרית.

 

בשנים האחרונות פנתה ישראל לרשויות במצרים בעיקר כדי לשפר את תנאי מאסרו של עזאם. הפעם, מאשרים גורמים מדיניים, מתקיימים מגעים "בנושא שמעבר לשיפור התנאים".  

 

"מגעים בין ראש המוסד לעמיתו המצרי"

 

בעיתון "א-סינארה", שיוצא לאור בנצרת, פורסם בסוף-השבוע על מגעים שמתקיימים בנושא בין ראש המוסד, מאיר דגן, למפקד המודיעין המצרי, עומר סולימאן. עורך העיתון, לוטפי משעור, אמר ל-ynet כי המידע הגיע לידיו מאישיות ישראלית, שביקרה לאחרונה את עזאם במצרים. 

 

שמו של עזאם עלה בתקופה האחרונה, כשדובר על עסקת חילופי השבויים עם חיזבאללה. אלא שמצרים, כמו גם ירדן, סירבה להיכלל בעסקה, לפחות בשלב הראשון שלה, אשר הושלם בסוף-השבוע שעבר. השר דני נוה, שביקר באוקטובר האחרון את עזאם בבית-הכלא טורה בקהיר, הבהיר לו שלא יוכל להיכלל בעסקה.

 

עזאם סיפר אז לאורחו כי כבר שבע שנים הוא שוכב בתא של שלושה מטר מרובעים, ישן על מזרון המונח על הרצפה, כשהוא משתמש בדלי מפלסטיק כשירותים.

 

בנובמבר אשתקד פירסם העיתון "אל-קודס אל-ערבי", היוצא לאור בלונדון, כי ישראל העבירה למצרים הצעה דרך מתווכים אמריקנים, בדבר שחרורו של עזאם עזאם בתמורה לשחרורו של המחבל סמיר קונטאר, רוצח משפחת הרן והשוטר בפיגוע בנהריה. מצרים, כך על-פי הדיווח, סירבה להצעה.  

 

המשפחה: אנחנו ניזונים מהתקשורת

 

שר החוץ סילבן שלום אמר לאחרונה כי חלה התקדמות בפרשה. הוא העלה את הסוגייה בפגישתו עם גמאל מובארק, בנו של הנשיא המצרי. השניים נפגשו בוועידת דאבוס האחרונה.   

 

השבוע ביקר שר הבריאות, דני נוה, בבית המשפחה בכפר מרר לרגל חג הקורבן. הוא סיפר על מגעים שמתנהלים להחזרתו של עזאם הביתה, אך סירב להיכנס לפרטים.

 

משפחת עזאם לא קיבלה כל מידע חדש בנוגע ליקירה, שלפניו עוד שמונה שנות מאסר. "אנחנו ניזונים רק מהתקשורת", אמר ל-ynet ואפא, אחיו של עזאם עזאם. "כל מה שאנחנו יודעים זה שעזאם מוחזק בתנאים קשים, חולה מאוד כל הזמן ומצבו לא טוב".  


פורסם לראשונה 07/02/2004 22:29

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום ערוץ 2
15 שנות מאסר עם עבודות פרך. עזאם עזאם
צילום ערוץ 2
צילום גלי תיבון
ניזונים מהתקשורת. הרעייה, אמאל עזאם
צילום גלי תיבון
צילום: צביקה טישלר
מגעים עם מצרים? ראש המוסד, מאיר דגן
צילום: צביקה טישלר
צילום: איי פי
ראש המודיעין המצרי, הגנרל סולימאן
צילום: איי פי
מומלצים