שתף קטע נבחר

מדריך מקוון: היערכות למצבי אסון

אתר ההיערכות למצבי אסון, האתר הרשמי באמצעותו מספקת מדינה ישראל מידע חשוב לציבור, נראה כאילו עבר רעידת אדמה קלה. הקישורים לא פועלים, העיצוב מיושן והתכנים לא מספקים

לרוב, אנו ממליצים במדור "נבחר היום" על אתרים מצטיינים בתחומם. נבחר היום, אתר היערכות למצבי אסון של מדינת ישראל, רחוק מלהצטיין אך מציע שירות נחוץ, במיוחד היום. האתר ממחיש בצורה מדויקת עד כאב כיצד ייתכן כי איש לא חזה את רעידת האדמה הבוקר, בעוצמה של 5.2 בסולם ריכטר. 

 

האתר, בחסות המרכז למיפוי ישראל, אמור לפרסם מידע מפורט ומדויק לגבי אסונות טבע, היערכות אליהם וכיצד לפעול בעת התרחשותם. האתר כולל תשעה מדורים, מתוכם פעילים רק שלושה, כל השאר בבניה או לחילופין מביאים אתכם לדף שגיאה. גם שלושה המדורים הפעילים אינם משובבי עין. מדור "קישור לגופים" כולל רשימה קצרה של גופים רלוונטיים בעת אסון, אך הקישורים לחלק מהאתרים של גופים אלה כלל לא מופיעים.

 

במדור "שאלות הציבור", שאמור להציג FAQ מקוון שיסייע להתכונן לבאות, מובילות חלק מהתשובות לדפי שגיאה. עם זאת, חלק מהשאלות, בהן "מה ניתן לעשות על מנת להקטין נזקים?", "האם יש כללים מסוימים עליהם צריכים להקפיד המפונים?" או "איך עלי להתכונן לרעידת אדמה ומה כדאי לעשות אחרי רעידת אדמה?" - מציגות תשובות בסיסיות.

 

עיצוב בן זמננו

 

לרשות הציבור המודאג עומד "תקציר מידע להיערכות לרעידת אדמה", הממחיש באמצעים גרפיים כגון שרטוטים וסרטוני פלאש, מהן רעידות אדמה, כיצד להתכונן אליהן ומה לעשות בעת שמתרחשת אחת כזו על סף דלתכם.

 

מבחינה עיצובית, אין הרבה מה לומר. האתר יחזיר אתכם במנהרת הזמן לרשת של אמצע שנות ה-90, תקופה בה אתר שעשה שימוש בשני צבעים ותמונה גדולה בדף הכניסה נחשב למעוצב בצורה מקצועית לעילא. גם לתפריט הניווט לא הוקדשה מחשבה רבה, והוא מבלבל ואינו מצביע על דפים בהם כבר ביקרתם בעבר. 

 

המדריך "לשעת חירום" בעייתי אף יותר. המדריך מתפרסם כעותק גרפי סרוק, והתמונות המקוריות הוקטנו כדי לקצר את זמן הטעינה. יש צורך לדפדף במדריך כאילו היה חוברת שקיבלתם בדואר. בטרם תפנו אליו, כדאי להצטייד בזוג משקפי קריאה וסבלנות מרובה.  

 

האתר מזכיר במראהו ובתכניו פרוייקט סיום של קורס בניית אתרים ולא אתר מידע רשמי של מדינת ישראל, שתפקידו לסייע לאזרחים בשעת מצוקה. כאשר מתפרסם כל כך מעט מידע רשמי רלוונטי על הפעולות הנחוצות במקרה אסון, גם זה משהו. נראה כי איש לא טרח להגיש את האתר למנועי החיפוש המובילים באמצעות מטה-דאטה מדויק. חיפוש אחר המלים "רעידת אדמה" או "רעידות אדמה" במנוע החיפוש "גוגל" לא מסייע לגולש למצוא את האתר בין רשימת התצאות המובילות וגם כאשר מחפשים "אתר היערכות למצבי אסון" אין זכר לאתר, אם כי אתר אחר, המופיע ראשון ברשימת התוצאות מפנה אליו. (רוני שני).

 

אפשר לשלוח המלצות על אתרים לכתובת computers@y-i.co.il. רצוי לשלוח מידע מפורט ככל שניתן על האתר, מועד הקמתו, תכניו ומהותו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תמונה גדולה בדף הכניסה. סוג של עיצוב?
מומלצים