שתף קטע נבחר

הר הבית בידן

אופנה חדשה בציבור הדתי: כלות עולות למקום הקדוש ביום חופתן

טרנד חדש בקרב כלות מחוגי הימין: עלייה בבוקר יום הנישואין להר הבית. כידוע, אוסרים רוב הרבנים את העלייה להר הבית בשל קדושת המקום, אך אחדים מרבני הימין מתירים את העלייה למקומות מסוימים לאחר טבילה במקווה. היתר זה עדיין לא פתר את בעיית הנשים שאינן יכולות לעלות להר בטהרה מאחר והן בנידה.

 

הרב ישראל רוזן והרב שלמה אבינר הגו את התקדים לפיו כלות הטובלות בערב החופה והן טהורות בבוקר יום הנישואין רשאיות לעלות להר ויש בכך משום תשובה נשית לשבירת הכוס בידי החתן: "בעוד החתן שובר כוס ואומר 'אם אשכחך ירושלים תשכח ימיני' הרי שהכלה מעלה את ירושלים על ראש שמחתה בעלייה להר הבית לפני החופה, וזאת במקום צילומים או שהייה בסלון כלות ואפילו במקום תפילה בכותל", אומר הרב רוזן.

 

התופעה המתפשטת והולכת הוזכרה בין השאר בכינוס רבנים שנערך לאחרונה מטעם מכון 'אריאל' בים המלח והוקדש לנושא העלייה להר הבית בימינו. רבני הימין ורבני הציונות הדתית ברכו עליו, אך הרבנים החרדים חזרו ואמרו כי העלייה להר הבית בימינו אסורה גם לגברים וגם לנשים גם אם הם טובלים במקווה.

 

בלי שום קשר ליוזמה להעלות למקום כלות ביום חופתן, החלה להתארגן קבוצת נשים בשם "נשים למען המקדש" הפועל להגברת המודעות לבניין המקדש בקרב נשים. ציפורה פיל, ממייסדות הארגון: "הרב דב ליאור, אשר על פיו פועל הארגון, אוסר על עליית נשים דרך שער המוגרבים ומתיר לעשות זאת רק דרך שער השבטים. לאחרונה נפגשנו עם מספר גורמים כדי שיאפשרו לנו לעלות להר כקבוצה, אך התשובה בינתיים היתה שלילית. שלחנו בעניין זה מכתב לשר הנגבי ואנו ממתינות לתשובה".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
טרנד חדש: מעלות את ירושלים על ראש שמחתן ע"י עלייה להר הבית לפני החופה
צילום: רויטרס
מומלצים