שתף קטע נבחר

"לבטל קצבאות לעשירים ולא לקצץ בבריאות ובחינוך"

שרת החינוך ושר הבריאות יגישו הצעה לבטל קצבאות של העשירונים העליונים, ולא לפגוע בתקציב החינוך והבריאות. נווה התריע מפני פגיעה בנכים, חולי המופיליה, פגים ומכורים לסמים, אם תמומש תוכנית הקיצוץ של שר האוצר

שרת החינוך, לימור לבנת, הודיעה הערב (ה') כי היא ודני נווה, שר הבריאות, יגישו ביום ראשון הצעה לממשלה לקצץ בקצבאות הילדים בעשירונים העליונים, במקום הקיצוץ המוצע בתקציבי משרדי הממשלה.

 

שר הבריאות התריע מפני פגיעה בחולי המופיליה, נכים, פגים ומכורים לסמים, אם תמומש תוכניתו של שר האוצר לקצץ 122 מיליון שקלים מתקציב משרד הבריאות. נווה כינס ישיבת חירום עם ראשי מערכת הבריאות, כדי להזהיר מפני הקיצוץ הצפוי.  

 

בפתח הכינוס אמר נווה, כי ביום א' הממשלה תכריע האם לפגוע בשירותים חיוניים ביותר במשרד, כששר האוצר יביא לאישור הממשלה את תוכניתו לקיצוץ נוסף של כ-6% מתקציבי המשרדים, זאת במקביל להפחתת המסים עליה הודיע אתמול.

 

לדברי נווה, "אם חלילה תאושר ההחלטה על הקיצוץ, ייסגרו שירותי בריאות לתלמיד, ייסגרו המרכזים לטיפול בילד, לא יהיו מיטות לגמילה מסמים, בתי החולים הגריאטריים והפסיכיאטריים ייפגעו. כמו כן, תיפגע בניית חדרי הניתוח החדשים בבתי החולים רמב"ם בחיפה ובבית החולים בצפת. ייסגרו תחנות טיפות חלב חדשות ולא יפתחו נוספות".

 

נווה אמר עוד, כי על הממשלה למנוע את הפגיעה הקשה בבריאות הציבור ולהחליט על סדרי עדיפות אחרים. שר הבריאות הצטרף להצעת שרת החינוך, לימור לבנת, לבטל את תשלום קיצבאות הילדים לשני העשירונים העליונים במקום הקיצוץ בבריאות החינוך והרווחה.

 

נווה הסביר, כי קיצוץ בסך 122 מיליון שקלים יפגע באופן חמור בשירותי בריאות חיוניים. כך למשל יימנע מתן תרופות חיוניות לחולי המופיליה, שעלול לגרום לפגיעה קשה ובלתי הפיכה בבריאותם. כמו כן, 500 ילדים עם הפרעות קשות בהתפתחות לא יטופלו במרכזים להתפתחות הילד. יימנע מתן חיסון חיוני לפגים, ותור הממתינים לתותבות גפיים יגדל באופן משמעותי. ייאלצו להפסיק טיפול ב-20 ילדים אוטיסטים, וכן ב-100 מטופלי גמילה מסמים ואלכוהול בשנה. הקיצוץ יורגש משמעותית בתחנות לבריאות המשפחה במגזר הערבי והדרוזי. 

 

באשר לקיצוץ בחינוך, השרה לבנת, ושר האוצר, בנימין נתניהו, צפויים להפגש מחר. לבנת תסקור בפני נתניהו את הפגיעה שצפוייה להגרם למערכת החינוך, בשל הקיצוץ בתקציב.

 

פרס: "אלה דמעות תנין"

 

יו"ר מפלגת העבודה, ח"כ שמעון פרס, אמר בתגובה לדברים האלה, כי השרים לבנת, נווה וכן שר הרווחה אורלב - הם שותפים ואף מובילים של סדר עדיפויות עקום של הממשלה, "המעדיפה להמשיך ולשרוף כסף יקר על התנחלויות מיותרות, במקום להפנותו לשירותים חיוניים לאזרח. לממשלה זו בזבוז על התנחלויות שממילא יפונו חשוב יותר מחינוך, חשוב מבריאות וחשוב מרווחה.

 

במקום לשפוך דמעות תנין בתקשורת, מן הראוי שהשרים יתמכו בפינוי לאלתר של עזה וישחררו בכך את הכספים הנדרשים", דברי פרס. 

 

בהכנת הידיעה השתתף רענן בן צור
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נווה. מתריע בפני פגיעה בחלשים
צילום: שאול גולן
לבנת. להציע חלופות
צילום: שאול גולן
מומלצים