שתף קטע נבחר

השרים ידונו הבוקר בקיצוצים; 5 כבר הודיעו על התנגדותם

מובילים את ההתנגדות: השרים אורלב, נוה, לבנת והנגבי. גם ליברמן מתנגד. בשינוי מתלבטים. הדיון יחל הבוקר, אולם לא ברור עדיין מתי תתקיים ההצבעה

הממשלה תדון הבוקר (יום א') בהצעת האוצר לקיצוץ הרוחבי בתקציב משרדי הממשלה, כחלק מתוכנית השינוייים בתקציב המדינה שהיקפם הכולל מסתכם בכ-4.5 מיליארד שקל.

 

לא ברור עדיין מתי תתקיים ההצבעה. ההערכה היא שזו תתקיים רק כאשר בלשכת ראש הממשלה ובאוצר ישוכנעו שיש לה רוב בקרב השרים.

 

עד כה התבטאו כמה שרים בחריפות נגד הקיצוצים הצפויים בתקציבי משרדיהם, והודיעו כי בדעתם להתנגד בהצבעה. את ההתנגדות מובילים השרים זבולון אורלב, לימור לבנת, דני נוה וצחי הנגבי. 

 

שר הרווחה, זבולון אורלב (מפד"ל), אמר כי לא יוכל  לתמוך בתקציב כזה. אורלב נפגש בסוף-השבוע עם שר האוצר, בנימין נתניהו, והציג בפניו את הבעיות הקשות שייגרמו לנזקקים מהקיצוץ בתקציב הרווחה. נתניהו הבטיח לאורלב כי ישיב על טענותיו אולם לא צויין זמן מדוייק לכך.

 

גם שרת החינוך, לימור לבנת, נועדה עם נתניהו בעקבות הקיצוץ הצפוי, אולם הפגישה הסתיימה ללא תוצאות. במשרד החינוך אומרים כי הפגישה התקיימה באווירה טובה וש"השרה השיגה את עמדתה". עוד נמסר כי הצדדים הסכימו לשוב ולהפגש בנושא.

 

אתמול אמרה לבנת כי "במקום לפגוע בתקציבי החינוך והבריאות, יש לבטל את הקצבאות לעשירים". 

 

שותף לדעתה של לבנת: שר הבריאות, דני נוה. בסביבתו מעריכים שלא ישנה את עמדת הנגד שלו, אלא אם יבוטלו הקיצוצים המתוכננים במשרדו.

 

גם השר לביטחון-פנים, צחי הנגבי, מתנגד. הוא שיגר מכתב לנתניהו, בו כתב כי אם האוצר לא יקצה את התקציב המיוחד למאבק בארגוני הפשיעה, יצביע נגד הצעת הקיצוץ.

 

שרת הקליטה, ציפי לבני, מבינה, לדבריה, את הצורך להגיע להתיעלות - אך מסרבת בינתיים לתמוך בהצעה, שמשמעותה "פגיעה בתקציבי החינוך והרווחה של העולים החדשים".

 

שר התחבורה, אביגדור ליברמן (האיחוד הלאומי) נוטה להצביע נגד. ליברמן אמר ל-ynet, כי להערכתו "הקיצוץ לא יעבור בממשלה - בדיוק כמו התוכנית לפינוי עזה".

 

בשינוי מתלבטים

  

שרי שינוי (לפיד, פריצקי, פורז, זנדברג ונאות) עדיין לא החליטו כיצד יצביעו. "הם עוד לא ראו את התוכנית, מעבר למה שהוצג על ידי נתניהו בטלוויזיה", אמרו ל-ynet גורמים במפלגה. היו"ר, שר המשפטים לפיד: "מוזר שבאותו שבוע מעלים את מחיר הלחם, ומורידים את מחיר הדי.וי.די".

 

גורמים בשינוי הביעו פליאה על כך שהתוכנית לא הוצגה לשרים, ואמרו: "אין לאוצר עדיין סיבה לבנות על תמיכתה של שינוי".

 

במזכירות הממשלה מכחישים את טענות השרים כאילו לא קיבלו מראש את פרטי התכנית. מזכיר הממשלה, ישראל מימון, אמר: "החומר המפורט הופץ לכל לשכות השרים עד אתמול בשעות אחר הצהריים".

 

עמדתם של השרים הבאים עדיין לא ידועה, אם כי הם לא הודיעו על כוונתם להתנגד: שר הביטחון, שאול מופז, שר החוץ, סילבן שלום, השר לעניני ירושלים, נתן שרנסקי, שר החקלאות, ישראל כץ, שר התיירות, בני אלון והשר עוזי לנדאו.

 

השר גדעון עזרא טרם החליט. עמדתו של יו"ר המפד"ל, השר אפי איתם, אינה ידועה לפי שעה. 

 

ממלא מקום ראש הממשלה, שר התמ"ת, אהוד אולמרט, צפוי לומר את דעתו רק במהלך הישיבה. בסביבת רה"מ מעריכים כי הוא צפוי לתמוך בהצעה, יחד, כמובן, עם רה"מ שרון ועם שר האוצר נתניהו והשר במשרדו, מאיר שטרית.


פורסם לראשונה 13/02/2004 12:02

 

השתתפו בהכנת הידיעה: אייל הראובני ורענן בן-צור
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עטא עוויסאת
הצעה. נתניהו
צילום: עטא עוויסאת
צילום: אטילה שומפלבי
לא אוכל. אורלב
צילום: אטילה שומפלבי
לפגוע בעשירים. לבנת
אתר הכנסת
נגד. דני נוה
אתר הכנסת
אתר הכנסת
תקציבים לפשיעה. הנגבי
אתר הכנסת
מומלצים