שתף קטע נבחר

ח"כ ברכה נפגש בירדן עם נאיף חוואתמה

בפגישה הביע ראש החזית הדמוקרטית התנגדות להסכם ז'נווה וכן לתוכנית ההתנתקות של שרון "שתחזק את החמאס". לדבריו, הוא מתכוון להציג תוכנית מדינית משלו בועידת הפסגה הערבית בטוניס. ברכה: "אינני רואה כל בעייה בפגישה". ח"כ אלדד: יש להדיחו

פגישה במחלוקת בירדן: סגן יו"ר הכנסת, ח"כ מחמד ברכה מחד"ש, נפגש אמש (יום א') בחשאי עם מזכ"ל החזית הדמוקרטית לשחרור פלסטין, נאיף חוואתמה. הפגישה התקיימה בעמאן, בירת ירדן, אליה הגיע חוואתמה ממקום מושבו בסוריה.

 

בפגישה דנו השניים בהתפתחיות המדיניות האחרונות. חוואתמה טען כי יש לו "תוכנית מדינית לאומית פלסטינית", שתהיה מוסכמת על דעת כל הפלגים הפלסטינים. בכוונתו להציג את התוכנית כבר בוועידת הפיסגה הערבית, שתתקיים החודש בטוניס. לדבריו, יש להציג את התוכנית גם בפני הציבור הישראלי.

 

"השמאל הציוני לא יכריע את המצב המדיני ואת אופן השלטון בישראל אלא המרכז, ואליו צריך לפנות", אמר חוואתמה לברכה, והביע הסתייגות מהסכם ז'נווה: "יש לעצור את היוזמה הזו, אין לקבל ויתורים מגופים שוליים על אינטרסים בסיסים של העם הפלסטיני, כמו שאלת הפליטים".

 

עם זאת, הדגיש חוואתמה: "יש להגיע לפשרה היסטורית עם ישראל, מבלי ויתור על זכות השיבה, למרות שברור כי לא יהיה מצב במסגרת הסכם שלום שבו 5 מיליון פליטים פלסטינים יגיעו לישראל".

 

חוואתמה תקף את תוכנית ההתנתקות של ראש הממשלה שרון וטען כי היא נועדה לסיפוח שטחים והעברת מתנחלים לגדה המערבית. לדבריו, במקרה של נסיגה ישראלית חד צדדית מרצועת עזה, "תנועת החמאס תהפוך לגורם המוביל בעזה, הגורמים החילונים נחלשים במצב הכלכלי הקשה".

 

בפגישתו עם ברכה שב ודחה חוואתמה את כל הנסיונות לשתף ערבים אזרחי ישראל בפיגועים. כמו כן, הוא דחה את ראיון חילופי האוכלוסיות שהועלה לאחרונה במסגרת תוכנית ההתנתקות של שרון.

 

ח"כ ברכה אמר ל-ynet בעקבות הפגישה כי לא חש שמדובר בפגישה בעייתית: "לא מדובר בארגון טרור, ולכן אין אני לא רואה כל בעיה לפגישה. הארגון שולל כל פגיעה בחפים מפשע".

 

הוא הדגיש כי הוא וחוואתמה הוציאו הודעה משותפת, הקוראת לא לערב את ערביי ישראל בפעילות טרור. "אסור לערב ערבים ישראלים בפעולות טרור. לא יתכן שארגון כלשהו יעשה זאת", הבהיר חוואתמה.

 

תגובות: "להדיח אותו"

 

בעקבות הפרסום ב-ynet על הפגישה ח"כ אריה אלדד (האיחוד הלאומי) להדיח את ח"כ ברכה מתפקידו כסגן יו"ר הכנסת : "אני מתפלא על כך שברכה ממשיך להיפגש עם ראשי ארגוני טרור. הפליאה היא על כנסת ישראל שמאפשרת לו לעשות זאת", דברי אלדד.

 

ואילו במטה יוזמת ז'נווה הגיבו: "שוב נשמעים קולותיהם של הקיצונים, המתנגדים לשלום ומשמיעים את דבריהם כל אימת שנוצר סיכוי אמיתי לשלום. חוואתמה עושה שירות רע לאינטרסים של העם הפלסטיני שמעוניין, כמו העם בישראל, בסיומו של הקונפליקט בנוסח מודל ז'נווה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
חוואתמה. נגד הסכם ז'נווה
צילום: רויטרס
אתר הכנסת
ברכה. זה לא ארגון טרור
אתר הכנסת
מומלצים