שתף קטע נבחר

שלום: האמריקנים לא יאפשרו העברת מתנחלים לגדה

בכירים אמריקנים יעלו היום בפני רה"מ את הסתייגויות ארה"ב מתוכנית ההתנתקות. שר החוץ שלום: ארה"ב תתנגד לכל סעיף שיסתור את מפת הדרכים, להעברת מתנחלים מהרצועה לגדה ולסיפוח שטחים. וושינגטון פוסט: ביקור שרון בוושינגטון נדחה, עד שתושג הבנה לגבי תוכנית ההתנתקות

השר שלום חשף אתמול (ד') את התנאים שהציבו האמריקנים לתוכנית ההתנתקות שיזם ראש הממשלה, אריאל שרון. לדבריו, התוכנית לא תוכל לעמוד בסתירה כלשהי למפת הדרכים, ולא תוכל לכלול העברת מתנחלים מעזה לגדה, או סיפוח של שטחים.

 

אחר הצהריים נועדו הבכירים האמריקנים שהגיעו לארץ, סטיב האדלי - סגנה של רייס, אליוט אברהמס - ראש דסק המזרח התיכון במועצה לביטחון לאומי ומקבילו במשרד החוץ - ויליאם ברנס, עם ראש לשכת ראש הממשלה, דב וייסגלס לפגישה ראשונית. 

 

היום צפויה למשלחת האמריקנית פגישת עבודה עם ראש הממשלה. האמריקנים יעלו בפני שרון את הסתייגויות ארצות הברית מתוכנית ההתנתקות, בהן התנגדות להעברה של מתנחלים שיפונו מרצועת עזה ליהודה ושומרון והתנגדות לצעדי סיפוח ביהודה ושומרון.

 

הבכירים האמריקנים ידגישו בפני שרון את החשיבות שיש לכך שתוכנית ההתנתקות לא תסתור את עקרונות "מפת הדרכים".

 

ראש הממשלה ינסה לשכנע את האמריקנים שתוכניתו אינה סותרת את מפת הדרכים וכי ניתן יהיה לשוב אליה בכל שלב ברגע שיהיה פרטנר בצד הפלסטיני, למרות שהדבר אינו נראה לעין כרגע ויבקש לדעת מה מוכנים האמריקנים לתת לישראל תמורת הנסיגה הצפויה מעזה.

 

אחת האפשרויות שהועלתה בהקשר הזה היא "אור ירוק" להקיף את שלוש גושי ההתנחלויות הגדולים בגדר. 

 

 

"הממשל מחכה להבהרות מישראל"

 

בתוך כך ציטט כתב ה"וושינגטון פוסט" גורמים בממשל האמריקני הקובעים שלמרות הלחץ הישראלי לקבל הזמנה אמריקנית לביקור שרון, הממשל דחה את יוזמת הפגישה, עד שתושג הבנה לגבי תוכנית שרון.

 

על פי הדיווח בלשכת ראש הממשלה, לא מצליחים בשלב זה, לקבל הסכמה אמריקנית לביקור של ראש הממשלה שרון, כל עוד לא יושג תאום מלא בין ארה"ב וישראל על תוכנית ההתנתקות ברצועת עזה.

 

רק לאחר השלמת הביקור בישראל של הבכירים האמריקנים בישראל, סטיב יחליטו בוושינגטון אם בשלו התנאים לקיום מפגש של שרון בבית הלבן עם הנשיא בוש.

 

במקביל מתכננת כל הצמרת המדינית הישראלית "מתקפה" על וושינגטון. בקרוב צפויים ביקורים של שרי הביטחון והחוץ בארה"ב.

 

המתקפה הישראלית תתחיל כבר ביום שני הקרוב, כאשר ראש האופוזיציה ח"כ שמעון פרס ייפגש עם שר החוץ קולין פאוול ועם היועצת לבטחון לאומי קונדוליסה רייס.

 

ביקור של שר הבטחון שאול מופז מתוכנן להתקיים בעוד כשלושה שבועות, וכעבור שבועיים נוספים יבוא שר החוץ סילבן שלום לביקור בוושינגטון.

 

שלום: צפוי מאבק לא קל בממשלה

 

במסיבת עיתונאים משותפת שקיים עם שר החוץ הסלובני, המבקר בארץ, אמר השר שלום כי "צפוי מאבק לא קל בממשלה על תוכנית ההתנתקות". לדבריו, תוכנית ההתנתקות טרם גובשה, והתהליך הממושך יצטרך להתבצע בתיאום והסכמה עם האמריקנים.

 

לדברי שלום, אחרי שיבקר ראש הממשלה בוושינגטון, ולאחר שהאמריקנים ישמעו על תוכנית ההתנתקות ממקור ראשון, אפשר יהיה לדעת מהי עמדתם הסופית.

 

השר ציין כי ברור ש"האמריקנים לא יתנגדו לפינוי התנחלויות. הם מתנגדים לקיומן במשך שנים ארוכות. האמריקנים דורשים שהתוכנית תהיה חלק מחזון מפת הדרכים של הנשיא בוש להקמת שתי מדינות לשני עמים". הוא הוסיף, כי תוכנית ההתנתקות לא תוכל לכלול סעיפים שעומדים בסתירה למפת הדרכים. 

 

בהתייחסו למאבק הצפוי בממשלה אמר: "בממשלה צפוי מאבק לא קל על אישור התוכנית. אם היא תאושר בממשלה, המאבק בכנסת יהיה קל יותר". גורמים מדיניים דיווחו, כי במסגרת אישור תוכנית ההתנתקות, אחת ההצעות שעלו היא פינוי מתנחלים מרצועת עזה לנגב.

 

שלשום הוסכם בישיבה בהשתתפות ראש הממשלה, שר הביטחון וראשי מערכת הביטחון כי יש לפעול לפינוי הרצועה בהקדם. השר מופז הציע בדיון כי ישראל תגדיר לוח זמנים לביצוע הפינוי בעזה, על מנת לפעול במסגרת של זמן, שגם תעביר מסר לפלסטינים: "זהו לוח הזמנים", ובכך תדרבן אותם לחזור לדרך המשא ומתן. 


פורסם לראשונה 18/02/2004 18:22

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
שלום. לא יהיה קל
צילום: איי פי
צילם: שאול גולן
וייסגלס. נפגש עם השליחים
צילם: שאול גולן
צילום: עמית שאבי
ברנס. העביר הסתייגויות
צילום: עמית שאבי
צילום: איי פי
ראש הממשלה. האמריקנים רוצים הבהרות
צילום: איי פי
מומלצים