שתף קטע נבחר

תוכנית ההתנתקות: לארסן שיבח את שרון באו"ם

בנאומו במועצת הביטחון אמר שליח האו"ם למזרח התיכון: לאף ראש ממשלה ישראלי בעבר לא היה האומץ והחזון לדבר על פירוק ופינוי התנחלויות. במקביל, הזהיר מנסיגה ישראלית מהתנחלויות - בלא תיאום עם הפלסטינים

שליח האו"ם למזרח התיכון, טריה לארסן, שידוע בגישתו הביקורתית כלפי ישראל, הפתיע הערב (יום ד') כששיבח את ראש הממשלה אריאל שרון בחום בתדרוך שנתן במועצת הביטחון של האו"ם בניו יורק בנושא המזרח התיכון.

 

בהתייחסו להצהרת ראש הממשלה על הכוונה לסגת מעזה, אמר לארסן: "לאף ראש ממשלה ישראלי בעבר לא היה האומץ והחזון לדבר על פירוק ופינוי התנחלויות".

 

שליח האו"ם ציין כי לדעתו בכל העולם צריכים לברך על הצהרת שרון, אך במקביל הזהיר גם מפני המצב הקשה ברשות הפלסטינית ומפני נסיגה ישראלית בלא כל תיאום עם הפלסטינים. "השארת הסטטוס קוו תוביל להתפוררות הרשות הפלסטינית ולהיווצרות של כאוס, של שלטון כנופיות. מצב שמנוגד לאינטרס הישראלי והפלסטיני כאחד".

 

על הנסיגה החד צדדית אמר לארסן: "טכנית, יהיה צורך לשתף פעולה עם הרשות הפלסטינית והקהילה הבינלאומית. נסיגה כזאת לא יכולה להתרחש בוואקום".

 

החזית הצפונית

 

הוא המחיש את דבריו בכך שנסיגה מלבנון תואמה עם האו"ם ועם מועצת הביטחון, אשר שרטטו את קו הגבול שאליו ישראל נסוגה והמוגדר היום הקו הכחול.

 

לארסן תקף את הטמנת המוקשים על ידי החיזבאללה בחלק הישראלי של גבול צפון (צעד שהחיזבאללה מתפאר ומתגאה בו ואומר כי זוהי זכותו): "יש להביע דאגה חריפה מהנחת מטענים בצד הישראלי של הגבול. זוהי הפרה בוטה של החלטות מועצת הביטחון של האו"ם, שמהווה סכנת חיים. ההתפתחות הזאת יכולה להביא להתדרדרות המצב באזור".

 

הוא הזכיר את קריאת מזכ"ל האו"ם ללבנון לאכוף את ריבונותה בשטח ולמנוע כל התקפה מעבר לקו הכחול.

 

לארסן הזכיר את הביקורת על ישראל ועל מטוסי צה"ל שטסים בשמי לבנון, אך אמר: "הפרה מצד אחד לא מצדיקה הפרות מן הצד השני. יש להבחין בין טיסות לפעולות שמהוות סכנה בוטה לחיי אדם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום אייל פישר
לארסן. משבח
צילום אייל פישר
צילום: איי פי
שרון. שבחים באו"ם
צילום: איי פי
מומלצים