שתף קטע נבחר

המורים בעיצומים? גם התלמידים החליטו לשבות

שכבה של תלמידי י"א מבית ספר ברחובות החליטה לא לעבור בשתיקה על ביטול הטיול השנתי באילת, עקב עיצומי המורים. הם פירסמו "מניפסט" הכולל ביקורת חריפה נגד משרד האוצר - והחלו בהחרמה פעילה של כל השיעורים. וההורים? הם דווקא תומכים

סיפור לא חינוכי? 360 תלמידי כיתה י"א בבית הספר "דה שליט" ברחובות היו אמורים לצאת ביום ראשון הקרוב לטיול השנתי - שלושה ימים של כיף באילת. אבל ארגון המורים העל יסודיים פתח בעיצומים, במסגרתם המורים אינם יוצאים לפעילויות מחוץ לבתי הספר - וזאת במחאה על הקיצוץ בשעות הוראה ופגיעה בתנאי הפנסיה שלהם. הטיול בוטל.

 

התלמידים התאכזבו. צבי טובול, תלמיד כיתה י"א וחבר במועצת התלמידים, סיפר ל-ynet: "פתאום, רכזת השכבה מודיעה לנו שהטיול מבוטל בגלל עיצומי ארגון המורים העל יסודיים. תבינו, זה טיול שאנחנו מחכים לו משנה שעברה ומתכוננים לו מתחילת השנה. טיול שהוא כיף וחוויה, שאם לא נקבל אותו השנה - לא נקבל אותו לעולם".

 

התלמידים החליטו על תגובה חריפה במיוחד - להשבית את הלימודים. מאתמול (יום ד') בשעה 10 בבוקר, מגיעים התלמידים משכבת י"א לבית הספר - אך הם לא נכנסים לשיעורים בכיתות. התלמידים אף הפיצו דף עמדה, שבו נכתב: "שכבת י"א מוחה נגד החלטת האוצר לקצץ בתקציב החינוך, כמו גם נגד מחאת ארגון המורים. במדינה בה לאוצר לא איכפת מאנשים עניים המחפשים אוכל בפחי הזבל וקשישים המושלכים כלאחר יד, ארגון המורים סבור שלאוצר יהיה איכפת מהחינוך? ארגון המורים טועה. בישראל אין שר אוצר או ראש ממשלה שאיכפת להם מהחינוך ולכן הנפגעים העיקריים הם התלמידים".

 

עוד נכתב: "האוצר קבע את הקיצוץ מתוך ידיעה שהארגון ישבות, מה שמוכיח את חוסר התייחסותו לעיצומים מלבד העובדה שהשביתה פוגעת בתלמידים ויוצרת אצל הנוער תחושת חוסר אונים כנגד המערכת שעלולה להביא לאפטיות וקריסת הדמוקרטיה. שכבת י"א לא תיכנע לרצון להפוך אותנו לאנשים שמקבלים בהכנעה כל גזרה של משרד האוצר, אנו נלחמים הן עבור הטיול והן למען כל תלמידי ישראל שנפגעים מהמצב".

 

לדברי טובול, השביתה הקיפה את כל תלמידי השכבה שכמעט כולם נענו והשתתפו בה. וכנראה שזה עשה משהו: היום נפגשה הנהלת בית הספר עם נציגי התלמידים, ובסיום הפגישה הוצע לתלמידים לבחון שתי אפשרויות: האחת - מועד אחר לטיול, והשניה - להאריך את הטיול השנתי בכיתה י"ב.

 

"למרות ההצעות, בינתיים אנחנו ממשיכים לשבות כרגיל", אומר טובול. לדבריו, ההורים תומכים בשביתה שלהם ואף מסייעים להם במאבק.

 

וההורים אכן מאשרים: יו"ר ועד ההורים, תמי נער, אומרת ל-ynet: "זו יוזמה מיוחדת, ואנחנו חושבים שהם צודקים. די, נמאס שמשחקים על גב התלמידים. הרשויות שובתות התלמידים נפגעים, ארגון המורים שבת על גב התלמידים, ההסתדרות שובתת על גב התלמידים. מספיק. שיירדו מהחינוך ושיתנו לילדים להיות ילדים".

 

נער מסבירה את התמיכה הבלתי חינוכית: "הטיול הזה חשוב, ולא תהיה להם הזדמנות נוספת לטיול כזה. אסור לשכות שהכל מוזמן מראש: הסעות, קטריינג מקומות לינה - אי אפשר להזמין את זה מעכשיו לעכשיו. בשנה הבאה הם כבר מתגייסים לצבא - אז מתי הם יקבלו את הטיול? הילדים צודקים. חשוב שהם מגלים איכפתיות - וזה שיעור חשוב בדמוקרטיה".

 

הבוקר הגיעו התלמידים לבית הספר, והשתתפו במבחן במתמטיקה באופן יצירתי: מחצית מהשכבה נבחנה בבוקר והמחצית השנייה, שאמורה היתה ללמוד במקביל - נותרה מחוץ לכיתות.

 

ממשרד החינוך נמסר אחר הצהריים בתגובה: "מנכ"לית המשרד רונית תירוש מביעה הבנה לכעסם של התלמידים". עם זאת מציינת תירוש כי התלמידים אינם רשאים להשבית את הלימודים.

 

ממשרד החינוך נמסר כי מפקחת בית הספר עומדת בקשר עם ההנהלה על מנת למצוא פיתרון והמשרד מקווה כי המבוי הסתום ייפתר במהרה וקורא לכל הצדדים לעשות מאמץ כדי לצמצם את הפגיעה בתלמידים. הנהלת בית הספר תזמן את נציגי התלמידים כדי לאשר להם לבטא את עצמם ולהגיע לאפשרויות של שיתוף פעולה, זאת למרות שבשלב זה אין פעילויות חוץ בית ספריות בעקבות העיצומים.

 

המידע הראשוני התקבל באי-מייל האדום
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אור גרינברג
תלמידים שובתים בדה-שליט
צילום: אור גרינברג
צילום: סבסטיאן שיינר
הכיתות נותרו ריקות (ארכיון)
צילום: סבסטיאן שיינר
צילום: חיים הורנשטיין
הכל בגלל הטיול (ארכיון)
צילום: חיים הורנשטיין
מומלצים