שתף קטע נבחר

רמאללה: פגישת פיוס בין דחלאן לערפאת

בפגישה ראשונה מאז התפטרותה של ממשלת אבו מאזן, נועד יו"ר הרשות ערפאת עם "הבן הסורר" , השר לשעבר מוחמד דחלאן. ערפאת מכיר בכך שדחלאן הפך ל"איש החזק" ברצועה, למרות שקרא תיגר על מוסדות הפתח והרשות

פגישת פיוס התקיימה היום (ה') בלשכתו של יו"ר הרשות הפלסטינית, יאסר ערפאת, במוקטעה שברמאללה, בין ערפאת לבין השר לשעבר לענייני ביטחון פנים,מוחמד דחלאן.

 

הפגישה התקיימה בתיווכו של מוחמד ראשיד, יועצו הכלכלי של ערפאת, המקורב מאוד גם לדחלאן. זוהי הפגישה הראשונה בין דחלאן לערפאת מאז התפטרה ממשלת אבו מאזן. אחד מסלעי המחלקות העיקריים בין הממשלה לערפאת היה תפקודו של דחלאן והסמכויות שהואצלו לו, שהפכו אותו לשר פנים בפועל, זאת בניגוד לעמדת הנהגת הפתח והוועד המרכזי של התנועה.

 

גם אם ישנה מחלוקת בין ערפאת לדחלאן, יו"ר הרשות מודע לעובדה שדחלאן הוא אחד האנשים בעלי העוצמה ברצועה. הסיבה שערפאת מעוניין בפיוס עם דחלאן, היא שבמידה ואכן תיישם ישראל את תוכנית הפינוי של שרון -הוא יכול להוות נציגות איתנה של הרשות הפלסטינית ברצועה. ערפאת גם מעריך שדחלאן יצליח להתמודד עם האנרכיה השולטת ברצועה, ויוכל למנוע את השתלטות הפלגים הפלסטינים, בעיקר החמאס, על הרחוב הפלסטיני.

 
במהלך החודשים האחרונים לא היסס דחלאן, למורת רוחו של ערפאת, לתקוף את הגווארדיה הוותיקה בתנועת הפתח ולדרוש את קיומן של בחירות חדשות בתנועה, זאת על מנת לבחור ועד מרכזי חדש והנהגה חדשה.

 

לא ברור עדיין אם בעקבות הפגישה ישולב דחלאן בממשלת אבו עלא. מקורות פלסטינים אמרו ל-ynet כי אבו עלא שוקל להציע לדחלאן תפקיד שר בממשלתו, זאת במסגרת סבב שינויים אותו מתכנן ראש הממשלה הפלסטיני. יתכן אף שאבו עלא יציע לדחלאן את תפקיד שר הפנים בממשלתו.

 

במידה ואכן יופקד תפקיד זה בידי דחלאן, נשאלת השאלה אלו סמכויות ומנגנונים יופקדו בידיו. מקורבי דחלאן אמרו כי הוא אינו מעוניין לכהן כשר במתכונת הקודמת, שבה לא היו נתונות בידיו חלק מסמכויות הפיקוד על המנגנונים השונים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אורן אגמון
החזק ברצועה? דחלאן (ארכיון)
צילום: אורן אגמון
צילום: איי פי
יציע תפקיד? ערפאת (ארכיון)
צילום: איי פי
מומלצים