שתף קטע נבחר

כנס האנטישמיות האירופי: "נישפט לפי היחס ליהודים"

בכינוס שערך האיחוד האירופי בנושא האנטישמיות, אמר נשיא הנציבות פרודי כי אירופה לא תסבול גילויי אנטישמיות בתוכה והתחייב ליישם תוכנית פעולה בנושא זה במוסדות החינוך השונים. ח"כ בורג, שנאם אף הוא בכינוס, קרא להקמת גוף מרכזי שילחם באנטישמיות באירופה

נשיא הנציבות האירופית, רומנו פרודי, הודיע היום (ה') בכינוס של האיחוד האירופי בנושא האנטישמיות, כי בכוונתו ליישם במוסדות החינוך של מדינות האיחוד תוכנית פעולה שמטרתה להלחם באנטישמיות.


בכינוס, ראשון מסוגו הנערך בנושא האנטישמיות, השתתפו חבר הכנסת אברום בורג (העבודה), השר נתן שרנסקי, שר החוץ הגרמני, יושקה פישר ושרי חוץ נוספים של מדינות האיחוד האירופי. כמו כן השתתפו בכינוס אנשי דת מוסלמים ורבנים.


עוד אמר פרודי כי אירופה החדשה אינה יכולה לסבול בתחומה גילויי אנטישמיות, וכי כל חברה אירופית, בעידן הנוכחי, תשפט לפי יחסה ליהודים ולמיעוטים. לדברי פרודי, "לפי ההיסטוריה האירופית נחלנו כשלון חרוץ בכל הקשור ליחסינו למיעוטים, והשואה תמיד תהיה כתם בהיסטוריה של אירופה". פרודי אף הדגיש כי "כל ביטוי של הכחשת שואה, כמוהו כמעשה פשע בלתי נסבל".


שר החוץ הגרמני, שנשא אף הוא דברים, ציין כי כשר חוץ של גרמניה הוא מתבייש בעובדה שעדיין קיימים גילוי אנטישמיות באירופה ושקיים צורך בכינוס מעין זה. לדבריו, "על אירופה החדשה לכלול בתוכה את ישראל ואת שכנותיה בתהליך דומה לזה שחל בימים אלה בקפריסין. צירופן של ישראל ופלסטין לאיחוד האירופי יהווה צעד אפקטיבי במלחמה נגד האנטישמיות".


השר שרנסקי התייחס בדבריו למוסר כפול של אירופה ביחסה לישראל, וטען כי ישנם גורמים המנצלים את הסכסוך בין ישראל לפלסטינים למטרות תעמולה נגד יהודים.


יו"ר הכנסת לשעבר, ח"כ בורג, קרא לאירופה להציב קווים אדומים וברורים במלחמתה נגד האנטישמיות. בורג האשים את אירופה בעצימת עין בכל הקשור לגילויי אנטישמיות ושנאת זרים. "אירופה מסתתרת מאחורי סיסמאות של זכויות אדם וחופש ביטוי, ובמקביל לכך מאפשרת מעשים חמורים נגד יהודים ומיעוטים", אמר.


בורג אף קרא להקמת גוף מרכזי בעל סמכויות, שמטרתו להלחם באנטישמיות ובשנאת זרים ברחבי אירופה. "אירופה ללא יהודים", סיכם בורג, "זה ניצחון לניאו-נאצים ולאנטישמים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
"פשע בלתי נסבל". פרודי
צילום: איי פי
צילום : אביגיל עוזי
"אירופה מסתתרת". בורג
צילום : אביגיל עוזי
מומלצים