שתף קטע נבחר

פרס: "רה"מ ואני לא דברנו על אחדות"

בליכוד ובעבודה כועסים על המפגש החשאי של שרון ופרס בסוף השבוע. ח"כ אהוד יתום, מראשי המתנגדים לנסיגה בעזה: "אנחנו מבינים כי רה"מ הגיע למסקנה שיהיה לו קשה להעביר החלטה של פינוי יישובים באופן חד צדדי מבלי לצרף את העבודה, ומבלי להפוך ממשלה לאומית לממשלה של השמאל". ובעבודה: "לא ייתכן שבבוקר נתקוף את שרון ובערב נחבק אותו. אני לא סומך על אף מילה של רה"מ", אמר ח"כ פינס

יושב ראש מפלגת העבודה, ח"כ שמעון פרס, אמר הערב (מוצאי שבת) בארצות הברית כי "עניין הקמת ממשלת האחדות הלאומית לא עלה בשיחתי עם ראש הממשלה שרון ביום חמישי בלילה". פרס שב ואמר כי העבודה תתמוך בכנסת במהלכי הממשלה לפינוי עזה והתנחלויות נוספת ביהודה ושומרון.

 

דברי פרס באו לאחר סוף שבוע שבמהלכו כעסו גם בליכוד וגם בעבודה על המפגש החשאי של מהיגיהם: "מפגש מעורר דאגה", הגדירו  הערב בליכוד את המפגש, לאחר שבמפלגת העבודה מתחו ביקורת על פרס ועל הסכמתו להפגש עם שרון בחשאיות. 

 

אהוד יתום: "לא לנסיגה, לא לאחדות"

 

ח"כ אהוד יתום, מראשי המתנגדים לנסיגה חד-צדדית מעזה ולצירופה של העבודה לממשלה, אמר ל-ynet: "אנחנו מבינים כי ראש הממשלה הגיע למסקנה שיהיה לו קשה להעביר החלטה של פינוי יישובים באופן חד צדדי מבלי לצרף את העבודה, ומבלי להפוך ממשלה לאומית לממשלה של השמאל".

 

כזכור, לאחר פרסום תוכנית ההתנתקות של שרון, יזם יתום יחד עם חברי הכנסת גלעד ארדן ויולי אדלשטיין, מכתב עליו חתמו עשרה חברי כנסת מהליכוד, ובו דרישה שלא לצרף את העבודה לממשלה.

 

המכתב עורר סערה בתוך הליכוד, וכותביו זכו לכינוי "מורדים". אלא שחיש מהר התברר כי לקבוצה המחתימה אין עוצמה פוליטית גדולה מדי, והרוחות נרגעו.

 

אהוד יתום אמר הערב: "אנחנו עוקבים בדריכות אחרי מה שקורה, וממשיכים להדגיש את מה שכתבנו לפני שבועיים, כלומר – שיהיה לנו קשה להצביע בעד צירוף העבודה לממשלה. אני לא אומר שלא נצביע בוודאות, אבל זה יהיה לנו קשה מאוד".

 

יתום אומר כי הוא מאמין ששרי הליכוד "יגידו את דברם, ובכך יבין ראש הממשלה שעליו ללכת לתוכנית שלום עם הסכם, ולא לנסיגה חד צדדית שמעודדת טרור".

 

במילים אחרות, קבוצת "המורדים" מחכה כעת שמי משרי הליכוד שעלולים להפגע ולאבד את כסאם אם ממשלת האחדות תקום, יבוא ויוביל את המאבק נגד הקמת ממשלה כזו.

 

אלא שכפי שזה נראה כעת, המורדים ייצטרכו להמתין עוד זמן מה: אין לפי שעה בקרב השרים אף לא אחד שמעוניין לעמוד בראש קבוצה היוצאת בגלוי נגד ראש הממשלה.

 

בכירים בליכוד אמרו הערב ל-ynet: "הפגישה בין שרון לפרס היא משחק של שרון עם האמוציות של הימין. לראש הממשלה אין ממש תוכנית מוכנה, הוא צריך את הימין באופן יציב בתוך הממשלה, שכן העבודה היא לא לגמרי יציבה בדעתה כעת. לכן, אין יותר מדי מה להתרגש מהפגישה הזו".

 

בתוך כך, במפלגת העבודה המשיכו הבכירים לכעוס על פרס ועל נכונותו להפגש עם שרון בחשאיות. ח"כ מתן וילנאי אמר ל-ynet: "אין שום בעיה שפרס ייפגש עם ראש הממשלה, אבל לא מובן מדוע הוא עושה את זה בסודיות. בכל מקרה, ממשלת האחדות אינה עומדת על הפרק".

 

גם חבר הכנסת אופיר פינס מתח ביקורת חריפה על הפגישה: "לא ייתכן שבבוקר נתקוף את שרון ובערב נחבק אותו. אני לא סומך על אף מילה של ראש הממשלה".

 

מקורביו של ח"כ אברהם בורג הבהירו בסוף השבוע כי התנגדותו להצטרפות לממשלת הליכוד היא נמרצת וחד משמעית. בורג אמר בשיחות סגורות, כי יהיה מוכן לתת רשת ביטחון לתוכנית ההתנתקות ולנסיגה מעזה, אולם יעשה "הכל" כדי למנוע את הצטרפות העבודה לממשלה: "הבטחנו להיות אופוזיציה ואלטרנטיבה, והצטרפות לממשלה זה בניגוד לכל מה שהבטחנו. לא יכול להיות שאפשר לקנות מפלגה עם וולבו ומשרות. הצטרפות תהיה סופה של המפלגה הזאת".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי כהן
חשאיות. שרון ופרס. ארכיון
צילום: אבי כהן
צילום: גלי תיבון
מתנגד. אהוד יתום. ארכיון
צילום: גלי תיבון
צילום: שאול גולן
לא על הפרק. וילנאי. ארכיון
צילום: שאול גולן
צילום: אתר הכנסת
לא סומך. פינס. ארכיון
צילום: אתר הכנסת
מומלצים