שתף קטע נבחר

שרון הותקף בוועדת חוץ וביטחון: "מתי תתפטר?"

ראש הממשלה שמע מחברי ועדת החוץ והביטחון ביקורת על כך שהציג את תוכניותיו לנסיגה בפני האמריקנים - אך לא בפני הציבור. ח"כ אריאל תקף: "אתה עושה טרנספר ליהודים. מתי תבצע התנתקות מהכסא שלך ותתפטר?" למתקפה הצטרפו ח"כים נוספים. שרון הביע תקווה להיוועד בקרוב עם אבו עלא, ואמר כי מוקדם לדבר על אופן הפינוי בעזה

שרון תחת אש בכנסת:  ראש הממשלה, אריאל שרון, מצא עצמו היום (ב') משיב למתקפה כללית מצד חברים בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת, שטענו כי הציג את תוכניתו המדינית בפרוטרוט לאמריקנים - אך לא לציבור בישראל.

 

הישיבה, שהתקיימה במקביל לדיון בהאג, היתה סוערת למדי. ראש הממשלה התבקש על ידי הוועדה לפרט בנוגע את לוחות הזמנים האפשריים לביצוע תוכנית ההתנתקות, עתיד הישובים - המבנים והאוכלוסיה, הצגת האינטרסים הישראלים ומה אמורה לקבל ישראל בתמורה. כמו כן נדרש שרון להציג מפות - כפי שהוצגו למשלחת האמריקנית.

 

בסקירה שנשא, הבהיר שרון כי הוא מאוכזב מההנהגה הפלסטינית. לדבריו, ראש הממשלה אבו עלא דחה מספר פעמים את הפגישות עימו, כיוון שחשב שהן יפגעו במאמץ הפלסטיני בהאג "וכמובן כי אין לו תשובות בנושא הרפורמות או הטיפול בטרור". יחד עם זאת הוסיף שרון: "אני מעריך כי תהיה פגישה - אך איני יודע מה יהיו תוצאותיה".

 

לא ברור על מה ביסס שרון את תקוותו, שכן היום נודע כי מנהל לשכתו, דב  וייסגלס, ביטל את פגישתו היום עם מקבילו הפלסטיני חסן אבו ליבדה עקב הפיגוע בירושלים. הפגישה נועדה להכין את פגישת ראשי הממשלה.

 

בתשובה לשאלת חבר הכנסת אלי ישי מש"ס האם יחזור בו מתוכניתו בעקבות הפיגוע בירושלים, השיב שרון: "הפיגוע חמור, אך התוכנית לא תהיה מושפעת ממנו כי הגישה היסודית שלה נכונה".

 

בתשובה לשאלה על עתיד ההתנחלויות בעזה, האם יפונו או יועברו לרשות הפלסטינים, השיב שרון כי הנושא טרם גובש. עם זאת הדגיש כי כל נושא הייצוא והייבוא יוותר על כנו והמעברים בקרני ובארז ימשיכו לפעול: "לא נפגע בנושאי תשתיות ולא ביכולת קיום של האוכלוסייה האזרחית", הבהיר.

 

ראש הממשלה גילה כי הוא מתכוון לדון עם המצרים על עתיד "ציר פילדלפי" שבדרום הרצועה.

 

לאחר שסיפר שרון לנוכחים כי ייצא לארצות הברית בשלהי חודש מרס, כדי להציג את תוכניתו המדינית לאמריקנים, התעורר קצפם של חלק מחברי הוועדה.

 

ח"כ אורי אריאל מהאיחוד הלאומי תקף את שרון והאשים אותו כי הוא מתכוון לבצע "טרנספר של יהודים" ברצועת עזה. "מתי תבצע התנתקות מהכסא שלך - ותתפטר?", תהה ח"כ אריאל בקול. ראש הממשלה בחר שלא להשיב.

 

גם ח"כ אריה אלדד תקף את שרון, וטען כי הוא פוגע בדמוקרטיה."אתה מציג את תוכניתך בפני האמריקנים ומדינות ערב לפני שאתה מביא אותה להכרעת הממשלה". להתקפה על ראש הממשלה הצטרפו גם חברי הכנסת נעמי בלומנטל ויחיאל חזן מהליכוד.

 

ח"כ יוסי שריד ממרצ העיר: "על הבולדוזר הזה שנקרא שרון, צריך לשאול 'היה מנוע?'.שרון נראה כמו תערובת של אוזלת יד, בלבול גמור, אובדן עצות ושלומיאליות. הכל עקום, הכל מעוות, דברים והיפוכם. מה הפלא שלציבור יש תחושה של תוהו ובוהו גמור - איש העקום בעיניו יעשה".

 

הוועדה קיבלה סקירה גם מבכיר באגף המודיעין בצה"ל, שהעריך כי ערפאת "לחוץ" מתוכנית ההתנתקות, כי הוא מבין שיאבד מכוחו. גם ההנהגה המדינית של החמאס מודאגת וקיימה לאחרונה שורה של דיונים בנושא - ובכל זאת היא מתכוונת להציג את התוכנית כניצחון.  

 

יו"ר סיעת המפד"ל, ח"כ שאול יהלום, הודיע בצאתו מהישיבה כי ח"כים מסיעת המפד"ל ייעדרו היום מהצבעת אי האמון שהגישה סיעת ש"ס במחאה על תוכנית ההתנתקות.

 

לדבריו, "ראש הממשלה מצטייר כפחדן שאינו מביא את תוכניתו להחלטת ממשלה. הוא פוחד לעשות זאת כי הוא יודע שהיא לא תעבור. מדובר במעשה לא דמוקרטי. לא מוסרי ולא מעשי להציג את התוכנית בפני ארה"ב - לפני שהובאה לממשלה".


פורסם לראשונה 23/02/2004 11:27

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: באובאו
שרון. ביקורת חריפה
צילום: באובאו
צילום: דן בלילטי
אריאל. מתי תתפטר?
צילום: דן בלילטי
שריד. היה מנוע?
צילום: סבסטיאן שיינר
מומלצים