שתף קטע נבחר

שרון לחברי סיעתו: "אל תכבלו את ידיי"

בישיבת סיעת הליכוד בכנסת, זמן קצר לפני המבוכה הקואליציונית בהצבעות האי אמון, אמר שרון: "כל אחד היה רוצה שנימצא בכל ארץ ישראל, במיוחד אני... התוכנית תבטיח כי מרבית התושבים ביהודה ושומרון יישארו בשלטון ישראל. אם לא תאפשרו לי זאת, גם את זה נאבד". ח"כ ארדן: "האם אתה מצפה שנלך אחריך בלי ביקורת?"

זמן קצר לפני המבוכה שנגרמה לקואליציה בהצבעות האי-אמון אמש (ב') בכנסת, התעמת שרון עם חבריו לסיעת הליכוד: ראש הממשלה קרא לחברי סיעתו שלא לכבול את ידיו, בכל הנוגע לתוכנית ההתנתקות ברצועת עזה.

 

מנגד, התרעמו חברי הכנסת ותמהו כיצד מצפה שרון שהם, כאנשי ליכוד, ילכו אחריו למהלך שכזה מבלי למתוח עליו ביקורת.

 

בישיבת הסיעת בכנסת אמר שרון: "מטרת תוכנית ההתנתקות היא לייצב את מצב הביטחון על ידי שילוב של גדר ביטחון, היערכות נוחה יותר של צה"ל ואמצעי ביטחון נוספים. כל אלה יביאו להפחתה משמעותית של הטרור.

 

תוכנית ההתנתקות תמנע כל לחץ על ישראל בהתקדמות מדינית עם הפלסטינים, כל עוד הרשות הפלסטינית בהרכבה הנוכחי אינה עושה דבר במילוי התחייבויותיה - בראש ובראשונה חיסול הטרור הרצחני".

 

"אין עדיין דברים מסוכמים", אמר שרון. "אין מי שמכיר את רצועת עזה טוב ממני. אל תכבלו את ידיי. אם תעשו את זה, תוציאו פחות".

 

שרון אמר לחברי הסיעה כי מטרת תוכניתו היא בסופו של דבר להבטיח שכמה שיותר יישובים יישארו בידיה של ישראל: "תוכנית ההתנתקות תוּכן בתיאום ובהבנה מלאים של ארה"ב. על פי הערכתי, התקדמות התוכנית בעתיד תבטיח, בסופו של דבר, כי מרבית היישובים יישארו בידינו וכן יובטחו התנאים הביטחוניים והטריטוריאליים הטובים ביותר לישראל, אם וכאשר יפתח המשא ומתן".

 

שרון המשיך ואמר: "כל אחד היה רוצה שנימצא בכל ארץ ישראל, במיוחד אני. איש אינו זכאי להסביר לי זאת. מי שמשלה את עצמו כי בנסיבות המדיניות הקיימות מישהו בעולם, כולל הקרובה בידידיתנו ארה"ב, תתמוך בעמדה כזו - חולם, טועה ומטעה".

 

שרון הדגיש כי הוא "יכול להוביל מהלך מדיני שתוכנית ההתנתקות היא שלב ראשון, שיבטיח כי מרבית התושבים ביהודה ושומרון יישארו בשלטון ישראל. אם לא תאפשרו לי זאת, גם את זה נאבד".

 

"תזכרו כי הגרוע באויביו של הטוב, הוא תמיד הטוב מאוד", אמר שרון. "אתם רוצים טוב מאוד? אתם רוצים את הכל ותגמרו לכך שנישאר עם אפס. אני, בנסיבות הקיימות, מסתפק בטוב ואני יכול להשיג זאת. אני חייב לנצל את ההזדמנות המדינית הנדירה שנוצרה ולהביא הסדר טוב. הייתי רוצה טוב מאוד, אך זה כבר לא בנמצא".

 

הח"כים: אתה מצפה שנלך אחריך בלי ביקורת?

 

שר הביטחון שאול מופז אמר בישיבה: "היתרונות שבתוכנית גובלים על החסרונות". לדבריו, "יש התרוצצות אצל הפלסטינים שמבינים שהם מתרחקים מחלום המדינה הפלסטינית".

 

לעומתו, מתח ח"כ דוד לוי ביקורת על התוכנית ותקף את ראש הממשלה: "אמרת לא לכבול אותך ואתה אל תכבול אותנו", אמר לוי, "מדוע אתה עושה את זה?". לאחר מכן, בחר לוי להיעדר מהמליאה בעת ההצבעה.

 

ח"כ גלעד ארדן אמר: "אני אומר כל הזמן שאין בכוונתנו להפיל אותך ואת הממשלה, אבל האם אתה מצפה שנלך אחריך בלי ביקורת?"

 

יו"ר הסיעה, ח"כ גדעון סער, אמר כי "במצב הפוליטי הקיים יישום התוכנית עלול לסכן את שלטון הליכוד וצריך לשים לב לזה. יש סיכונים לליכוד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
התוכנית תבטיח את החזקת שאר יישובי יו"ש. שרון
צילום: רויטרס
שנלך בלי ביקורת? ארדן
צילום גלי תיבון
מי כובל את מי? דוד לוי
צילום גלי תיבון
מומלצים