שתף קטע נבחר

ראמספלד: סוריה ואיראן מסייעות לטרור בישראל

בעוד במימשל האמריקני מתלבטים כיצד ליישם את "חוק האחריות הסורית" המחייב הטלת סנקציות על סוריה, הביע ראמספלד את דעתו בנושא. לדבריו, הסורים מגיעים לישראל ומסייעים לטרור. עוד הוסיף: "אנחנו רואים את האוטובוסים מסוריה מלאים באנשים שבאים להצטרף למהומה"

שר ההגנה האמריקני, דונלד ראמספלד, שב והאשים את סוריה ואיראן בסיוע לטרור נגד ישראל וארה"ב.

 

בשיחה עם כתבים שנלוו אליו לביקור בבגדד אמר שר ההגנה האמריקני כי "סוריה מסייעת למחבלים, המגיעים דרך דמשק, הבקעה ולתוך ישראל". דבריו של ראמספלד נאמרו אתמול אך פורסמו רק הלילה (יום ד'), לאחר שעזב את בגדד בדרכו לאוזבקיסטן.

 

בעוד שבמימשל בוושינגטון מתנהל ויכוח כיצד "לטפל" בסוריה ובאיראן, הביע ראמספלד את דעתו בפומבי וירה לכל הכיוונים. על איראן אמר: "אנחנו יודעים שהיא מספקת מחסה לאל-קאעידה".

 

בהתייחסו לסוריה אמר ראמספלד: "אנחנו יודעים שסוריה היא מקום אירוח לנמלטים מעיראק ואנו יודעים שסוריה מסייעת למחבלים בשיתוף פעולה עם איראן. אנחנו רואים אוטובוסים יוצאים מסוריה, מלאים אנשים שבאים להצטרף למהומה".

 

דרג היחסים לא יירד

 

למרות עמדתו הנוקשה של ראמספלד, במימשל בוש עדין מתלבטים כיצד להתמודד עם "חוק האחריות הסורית". מדובר בחוק שאושר לפני כחודשיים בקונגרס האמריקני ומחייב את הנשיא בוש להטיל על סוריה לפחות שתי סנקציות, מתוך שמונה שהוצעו בו.

 

מקורות במימשל מסרו כי אחד משני הסעיפים יהיה כנראה איסור על מכירת טכנולוגיה דו-תכליתית מארה"ב לסוריה. קרי, פריטים לשימוש אזרחי, אשר ניתן לעשות בהם שימוש בתחום הצבאי. מדובר בין השאר במחשבים, ובמוצרים כמו תרופות וחומרי ניקוי, שניתן להשתמש בהם לייצור נשק להשמדה המונית.

 

עם זאת, במימשל האמריקני ברור כי אין כוונה להוריד את דרג היחסים הדיפלומטים. זאת לאחר שארה"ב שיגרה לדמשק שגרירה חדשה, ומספר 2 בשגרירות הסורית בוושינגטון, אימאד מוסטפה, מונה לשגריר סוריה בארה"ב.

 

הסנקציות האחרות המוצעות בחוק הן איסור ייצוא כלשהו לסוריה פרט למזון ותרופות; איסור על יזמים אמריקנים להשקיע בסוריה ואיסור על מטוסים סורים לנחות על אדמת ארה"ב.

 

שר החוץ פאוול אמר בשבוע שעבר כי החלטה בנושא תתקבל בתוך מספר שבועות. עם זאת, יוזמי החוק החלו להביע מורת רוח מקצב ההתנהלות בנושא. הסנאטורית היהודיה, ברברה בוקסר, שיגרה בשבוע שעבר מכתב לפאוול בו מחתה על העיכוב. הסנאטור הרפובליקני הבכיר, ריק סנטורום, הביע חשש שאם הנשיא לא יפעל הוא ישגר בכך מסר מוטעה לסורים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
הסורים מצטרפים למהומה. ראמספלד
צילום: איי פי
צילום: רויטרס
אסד. האם יוטלו עליו סנקציות?
צילום: רויטרס
מומלצים