שתף קטע נבחר

מרכז המפד"ל החליט: פורשים מהממשלה

חברים בסיעה: אם יתפוצץ המשא ומתן עם ערפאת, אנחנו בהחלט עשויים לחזור

חברי מרכז המפד"ל הצביעו הערב (יום א') בעד הצעתו של שר הבינוי והשיכון, יצחק לוי, לפרוש מהממשלה. "אין לנו מקום בממשלה הזו", אמר השר לוי. "אנחנו המפלגה הראשונה שהודיעה כי תפרוש והאחרונה שפורשת, משום שהחלטנו לקבל החלטות בצורה דמוקרטית".
בהצבעה שהתקיימה באולם "בני ברית" בתל-אביב, הודיע השר לוי כי מכתבי ההתפטרות יונחו על שולחן הממשלה הלילה, או לכל המאוחר מחר (יום ב') בבוקר. "ראש הממשלה יקבל את המכתבים שלנו על כבש המטוס", קרא לוי וחברי המרכז הריעו בתגובה.
לוי נשא נאום שבו נימק את הפרישה מהממשלה ערב פסגת קמפ דייוויד: "אנחנו עומדים מול נסיעה קשה מאוד של ראש הממשלה, שעומד להתדיין על עתיד ארץ ישראל, עתיד ירושלים ועתיד הציונות. עכשיו מתברר שאין לראש הממשלה רוב.
"כאשר הודענו על פרישה מהממשלה לפני כשבועיים, שאלו אותנו איזו השפעה תהיה למפלגה קטנה כשלנו. היום אנו רואים שפרישת המפד"ל הביאה להתפטרותה של ישראל בעלייה, ואפילו ש"ס הודיעה הערב על התפטרות. גם שר החוץ, דוד לוי, אינו נוסע לפגישה בנושא המדיני החשוב ביותר". לוי אף הפנה בקשה לברק - לחזור בו מהחלטתו לנסוע לפסגה.
המפד"ל היא המפלגה השלישית שפורשת מהממשלה תוך יום, ופעיליה מתחילים להיערך לבחירות חדשות. "אנחנו נהיה בצמתים, בתפילות ובהפגנה ביום ראשון בכיכר רבין", אמר לוי בנאומו, אך הוסיף כי הוא מבקש שהמאבק האידיאולוגי לא יביא לאלימות ו"לתוצאות חמורות".
לוי גם האשים את ברק בתוכנית לעקירת יישובים יהודיים מעבר לקו הירוק: "ברק מציע למתיישבים להישאר ביישוביהם תחת ריבונות פלסטינית, אבל אף אחד מהיהודים לא יישאר שם בצורה כזאת. כך ברק עוקר אותם בדרך מתוחכמת, ללא טרקטורים".
מזכ"ל תנועת המפד"ל, שמריהו בן-צור, הוסיף כי "כעת נותרה בממשלה רק מפלגה פוסט ציונית כמר"צ, השואפת להפוך את ישראל למדינת כל אזרחיה. רק בחירות חדשות יציבו באופן אמיתי את השאלה אם העם עומד מאחורי דרכו של ברק".
חבר הכנסת נחום לנגנטל היה היחיד במפד"ל שעד כה התנגד לפרישה מהממשלה. הערב הוא הצביע בעד הצעתו של לוי לפרוש. "איני יכול להכריח את הרב לוי להישאר שר, ואיני יכול שלא לראות את המפלגות האחרות שפורשות", אמר.
למרות החלטת המפד"ל לפרוש, אמרו חברים בסיעה כי אם יתפוצץ המשא-ומתן עם יו"ר הרשות הפלסטינית, יאסר ערפאת, הם בהחלט עשויים לחזור לממשלה.


לפנייה לכתב/ת
דודו פריד
יצחק לוי. עקירת יישובים מתוחכמת
דודו פריד
אתר הכנסת
לנגנטל. עד כה התנגד לפרישה, אבל עכשיו תמך בה
אתר הכנסת
מומלצים