שתף קטע נבחר

הלוויין "רוזטה" יצא הבוקר לדרך

טיל מדגם אריאן 5 המריא בשעה 9:17 (זמן ישראל) כשהוא נושא עמו את הלוויין האירופי, היוצא למסע בן 10 שנים בחלל, שבסופו הוא אמור להנחית גשושית על שביט מרוחק

לאחר שתי דחיות, שיגרה סוכנות החלל האירופית (ESA) את הלווין "רוזטה" לחלל. טיל מדגם אריאן 5 המריא הבוקר בשעה 07:17 שעון גריניץ' (09:17 שעון ישראל) ולמרות הרקורד הלא מחמיא של הטיל הזה בשיגורים קודמים, הפעם עבר השיגור ללא תקלות.

 

השיגור היה אמור להתקיים כבר בשבוע שעבר, אך נדחה פעמיים. בפעם הראשונה הוא נדחה בשל רוחות עזות בשכבות גבוהות של האטמוספירה ובפעם השניה בשל בעיה שהתגלתה בקצף הבידוד. היום בבוקר, שוגר הלווין בהצלחה.

 

הלווין רוזטה יוצא למסע אל כוכב השביט המחזורי P /67 Churyumov-Gerasimenko שבסופו תונחת גישושית, ששמה פילאה (Philae), על פני השביט. המסע מיועד לפתוח צוהר אל נבכיהם של הגופים העתיקים ביותר במערכת השמש ולגלות את ערש החיים.   לחצו כאן  לפרויקט מיוחד של ynet בנושא.

 

כדי להביא את החללית שמשקלה בעת השיגור כ- 3 טונות אל יעדה, יהיה צורך להאיצה תוך שימוש בשדות הכבידה של מאדים וכדור הארץ: החללית תכנס למסלול סביב השמש ותעבור ליד המאדים במרץ 2005, תואץ חזרה אל עבר כדור הארץ, עת תואץ על ידי הכבידה שלו בנובמבר 2007 ותחלוף ליד כדור הארץ בפעם האחרונה בנובמבר 2009 ותכנס למסלול אל עבר השביט הנכסף.

 

בין השנים 2011 עד 2014 תכנס ל"תרדמת חורף" במהלכה ינותק הקשר עם החללית ממנו תקיץ בתחילת שנת 2014 עת תחל בתמרונים לקראת המפגש עם השביט. מהירותה העצומה של החללית תואט למהירות הדומה למהירות של השביט ( כ- 25 ק"מ בשניה) וכך תתאפשר כניסה של החללית למסלול הקפות סביב השביט במטרה לצלמו, למפותו ולסמן אתרי נחיתה עבור הנחתת שתונחת אל פני השביט מגובה של ק"מ אחד בלבד בנובמבר 2014.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרוזטה בעקבות השביט (הדמיה)
צילום: סוכנות החלל האירופית
מסע בן 10 שנים בחלל
צילום: סוכנות החלל האירופית
מומלצים