שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  מדען בריטי חישב ומצא: סיכוי של 67% לקיומו של אלוהים
  המדען, ד"ר סטפן אנווין, השתמש בנוסחה מתמטית בת 200 שנים המיועדת לחיזוי סיכויי התרחשותם של אירועים, כגון כשל בתחנות כוח גרעיניות, על ידי איזונם של גורמים שונים. בין הגורמים שאיזן אנווין: קיומם של ניסים, אמונה ו"רוע טבעי"
  מדען בריטי חישב ומצא כי ישנו סיכוי של 67% לקיומו של אלוהים, כך מפרסם הבוקר (יום ג') ה"גרדיאן" הבריטי.

   

  ממצאי מחקרו של המדען, ד"ר סטפן אנווין בוגר אוניברסיטת מנצ'סטר בבריטניה, מתבססים על נוסחה מתמטית בת 200 שנים. הנוסחה מיועדת בדרך כלל לחיזוי סיכויי התרחשותם של אירועים כגון כשל בתחנות כוח גרעיניות, על ידי איזונם של הגורמים השונים המשפיעים על התרחשות האירוע.

   

  בין הקריטריונים ששקל אנווין בנוסחה שלו היו קיומו של "רוע טבעי" – כגון מחלת הסרטן ורעידות אדמה - והאמונה הקיימת באלוהים, שלטענתו מחזקת את עובדת קיומה של ישות עליונה. גורם נוסף ששוקלל אל הנוסחה היה קיומם של "ניסים".

   

  נקודת המוצא של המחקר היתה, לדבריו, הנחה של 50% סיכוי לקיומה של יישות עליונה מול 50% סיכוי שאין יישות כזו.שקלול הגורמים המכריעים הביא למסקנה החותכת כי הסיכוי הוא 67%.

   

  אנווין איגד את התיאוריה שלו בספר הקרוי "הסתברותו של אלוהים: חישוב פשוט שמוכיח את האמת המוחלטת". הוא סיפר ל"גרדיאן" הבריטי כי בכתיבת

  הספר היה מעוניין לגשר על הפער שבין דת למדע. לדבריו, שאלת קיומו של אלוהים היא שאלה של סטטיסטיקה הרבה יותר מאשר שאלה של תאולוגיה.

   

  הד"ר הסטטיסטיקאי, המועסק כעת באוניברסיטת אוהיו בארה"ב, סיפר: "כשהגעתי לאמריקה נחשפתי לנקודות מבט דתיות שהיוו עלבון להגיון - דעות המתחרות עם המדע. לא יכולתי להיות בטוח בנכונותן, כיוון שבילדותי ישנתי לאורך מרבית לימודי הדת. הפרוייקט הזה היה עבורי מסע של השלמה עם האמונה שלי".

   

  למרות מחקרו, טוען אנווין כי הוא עצמו מאמין ב-95% בקיומו של אלוהים.

  פורסם לראשונה 09/03/2004 05:12

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  עניין של מספרים. אילוסטרציה
  צילום: מריאן הול
  מאה שערים. יש חיזוק מדעי
  צילום: מריאן הול
  מומלצים