שתף קטע נבחר

20 שנות מאסר למתכנני פיגוע בקריון

עבדל חלים מחמוד ועבדל חמיד מחמד פעלו בשם הג'יהאד האיסלאמי והודו בעבירות שיוחסו להם. הם ויתרו על הרעיון לבצע פיגוע בקריון בגלל אמצעי האבטחה במקום

20 שנות מאסר בפועל גזר בית המשפט המחוזי על שני תושבי כפר מנדא, שקשרו עם הג'יהאד האיסלמי לבצע פיגועים בישראל ובין השאר, פיגוע בקריון. השניים, עבדל חלים מחמוד ועבדל חמיד מחמד, הודו בעבירות שיוחסו להם והורשעו בקשר לסיוע לאויב במלחמה ובמגע עם סוכן חוץ.

 

בכתב האישום נטען, כי מחמוד שהה במהלך חודש נובמבר 2002 בסעודיה לרגל מצוות העלייה לרגל (עומרה), שם הכיר אדם שהציג עצמו בשם פאדי, המשתייך לג'יהאד האיסלמי. פאדי ביקש מהנאשם כי יסייע לו לבצע פיגועי טרור בישראל, ומחמוד הסכים. הנאשם יצר קשר לג'יהאד האיסלמי, והשניים סיכמו כי הנאשם יקים חוליה שהוא יעמוד בראשה, חוליה שתבצע פיגועי טרור בשטח מדינת ישראל, ועלי יספק את הכסף הנדרש לרכישת האמל"ח. השניים סיכמו, כי הנאשם יבצע פיגוע בימים הקרובים על מנת להוכיח רצינות ואז יועבר אליו הכסף.

 

מחמוד פנה אל מחמד, סיפר לו אודות קשריו עם עלי ופאדי והציע לו להצטרף כחבר לחוליה לביצוע פיגועי טרור. מחמד הסכים להצעה, והשניים שוחחו מספר פעמים עם פאדי אודות הדרכים לשיתוף פעולה עם הג'יהאד האיסלמי. בהמשך פנו מחמוד ומחמד לעבדל חמיד אברהים, וזה הסכים להצעתם להצטרף לחוליה. השלושה תכננו כיצד לבצע את הפיגועים.

 

תחילה תכננו לבצע פיגוע ירי, ובהמשך החליטו להניח מטען במקום הומה אדם ולהימלט. כמו כן, הם דנו באפשרות להניח מטען בקריון, אך נוכח האבטחה במקום הציע אברהים לבצע את הפיגוע בפאב או בבתי קפה באזור הכרמל, והם החלו לתכנן את מהלכיהם, שלא יצאו לפועל.

 

בהודאתו של מחמוד במשטרה, הוא עונה על השאלה מדוע בחר בקריון כיעד פיגוע במילים הבאות: "בגלל שבמקום יש הרבה אנשים ויש הרבה חנויות ורוב האנשים שמה הם יהודים. לכן חשבנו שהמקום הזה הכי מתאים". בבית המשפט ביקשו סניגוריהם להקל עם מרשיהם, בטענה שבסופו של דבר הנאשמים לא ביצעו בפועל כל צעד קונקרטי.

 

סגנית נשיא בית המשפט המחוזי, השופטת בלהה גילאור, והשופטים יצחק עמית ויגאל גריל, קיבלו את בקשת התביעה וגזרו על הנאשמים מאסרים ממושכים. על מחמוד ומחמד גזרו 20 שנות מאסר, ועל איברהים, שחלקו קטן יותר, גזרו 14 שנות מאסר. טרם גזירת דינם, בחרו הנאשמים שלא לומר דבר לשופטים, ולא הביעו חרטה.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
הורשעו בקשר לסיוע לאויב ובמגע עם סוכן חוץ
צילום: רויטרס
מומלצים