שתף קטע נבחר

הנשיא לשעבר נבון מבקש תוספת לפנסיה שלו

נבון מקבל כיום פנסיה של 30,000 שקל, שהם 70% ממשכורת נשיא המדינה; הוא מבקש לקבל את מלוא הגמלה בשיעור של 100% ממשכורת נשיא - תוספת של כ-12 אלף שקלים לחודש

ועדת הכספים של הכנסת דנה היום (ד') בדרישתו של הנשיא החמישי של מדינת ישראל, יצחק נבון, להגדיל את הפנסיה החודשית שלו משיעור של 70% ממשכורת נשיא המדינה לשיעור של 100%. מדובר בתוספת של כ-12 אלף שקלים לחודש.

 

לפי החוק מ-1988, מקבל נשיא לשעבר רק 70% ממשכורת נשיא המדינה. משכורתו החודשית של נשיא לשעבר היא כיום 42,815 שקל, ובהתאם לכך זוכה הנשיא לשעבר נבון לקצבת פנסיה חודשית של כ-30,000 שקלים, ובנוסף לשירותים רפואיים חינם, אחזקת קו טלפון, דירת שרד בירושלים, שירותי בית ועזרה לניהול משק הבית, מכונית צמודה ונהג, מזכיר פרטי ושירותי מזכירות והוצאות אירוח.

 

פרקליטו של נבון, עו"ד אלי בן טובים, תבע היום מוועדת הכספים לאשר לנשיא לשעבר  את מלוא הגמלה בשיעור של 100% החל מ-1988, השנה בה הוחל לקזז את שכר הנשיא לשיעור של 70% מהשכר.

 

המשמעות התקציבית של הדרישה שהעלה נבון מסתכמת ב-2.3 מיליון שקל. להחלטה זו כמובן תהיה השלכה לכלל הנשיאים שפרשו ויפרשו מתפקידם.

 

ועדת הכספים החליטה עוד ב-1988 להעלות את שכר הנשיא בשיעור ניכר, כדי לא לפגוע בהכנסות הנשיאים עם קיצוץ הגימלה.  נבון מבקש, אם כך, ליהנות הן מהשכר הגבוה יותר והן משיעורי הגימלה הישנים.

  

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ אברהם הירשזון (ליכוד), הודיע, כי לנוכח התנגדות מנהל הגימלאות באוצר והתנגדות פרקליטות המדינה, הוא ממנה צוות מיוחד מקרב חברי ועדת הכספים שיטפל בדרישה. בצוות ישתתפו חברי הכנסת אברהם שוחט (עבודה) ואלי אפללו (ליכוד), שימסרו את מסקנותיהם ליו"ר הוועדה בהקדם האפשרי.

 

בקשתו של הנשיא לשעבר נבון מונחת על שולחן האוצר מאז אוגוסט 2002, אך רק עתה הובאה לאישור ועדת הכספים.

 

תגובה מאת עו"ד של נבון

 

הנשיא בדימוס יצחק נבון פנה לוועדת הכספים בבקשה כי תאשר את החלטת ועדת אלוני בעניין שיעור גמלתו.

 

ועדת אלוני מונתה ע"י הכנסת לדון בעניין שכר וגמלאות של נושאי משרה ברשויות השלטון. ועדת אלוני החליטה כי הנשיא נבון זכאי לגמלה בשיעור של 100 אחוזים ממשרת נשיא. החלטתה זו של הוועדה התקבלה על יסוד הוראת החוק שהייתה קיימת בעת פרישתו של הנשיא נבון, לפיה הנשיא זכאי לשיעור גמלה של מאה אחוזים ממשכורת נשיא.

 

נבון פנה לממונה על הגמלאות במשרד האוצר וביקש כי גמלתו תשולם בהתאם (ולא בשיעור של 70 אחוזים כפי שהיא משולמת כיום). הממונה על הגמלאות סבר כי החלטתה של ועדת אלוני טעונה אישור ועדת הכספים; לפיכך, התקיים היום (ד') דיון בוועדת הכספים. בדיון עלה כי ההוראה לגבי נשיא – כפי שתוקנה לאחר פרישתו של נבון, ושהוחלטה באופן רטרואקטיבי – מפלה לרעה את הנשיא בכך שאינה מאפשרת לנשיא לצבור, במקרה של זכאות לפנסיה משני מקורות (במקרה שתפקד לפני כן בתפקיד ציבורי אחר), פנסיה בשיעור של מאה אחוזים מהמשכורת הגבוהה שקיבל.

 

הוראה שכזו המתייחסת לכפל גמלאות, קיימת לגבי נושאי משרה אחרים בשלטון – כגון שופטים, חברי כנסת, שרים, נגיד בנק ישראל ומבקר המדינה.

 

במצב דברים זה ביקש פרקליטו של נבון, עו"ד אליהו בן טובים, מוועדת הכספים, לאשר את החלטת ועדת אלוני והציע לוועדה לתקן את הוראת החוק שחוקקה על ידה בשנת 1988 בדבר זכויות נשיא המדינה לגמלאות ולהשוותה להוראות החלות לגבי תפקידי שלטון אחרים כגון ח"כים, שרים וכדומה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
נבון: מבקש להגדיל את הפנסיה. צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים