שתף קטע נבחר

האם אבו אל-עבאס ייקבר ברמאללה?

א-שרק אל-אווסט: וושינגטון השיבה בחיוב לבקשה של הרשות הפלסטינית להעביר לקבורה ברמאללה את גופתו של מזכ"ל "החזית לשחרור פלסטין", שמת בעיראק. כעת ממתינים ברשות לתשובת ישראל. בארגון טוענים כי הוא "נרצח" על ידי ארה"ב ותומכיו מאיימים בפיגועי נקם נגד יעדים אמריקאים וישראלים

ארה"ב הודיעה לרשות הפלסטינית, שהיא מסכימה להעביר את גופתו של מוחמד עבאס, 56, הידוע בכינוי "אבו אל-עבאס", לקבורה ברמאללה. זאת בתשובה לבקשת הרשות הפלסטינית. כך, דיווח היום (שבת) העיתון הסעודי "א-שרק אל-אווסט".

 

אבו אל-עבאס, מזכ"ל "החזית לשחרור פלסטין", הארגון הפלסטיני שהיה מעורב בפיגוע באוניית הפאר האיטלקית, "אקילה לאורו", בשנת 1985, מת ביום שני השבוע במחנה המעצר האמריקאי דרומית לבגדד.

 

בהודעה שפרסם הארגון בראשו עמד אבו אל-עבאס עם היוודע דבר מותו, נטען, כי המזכ"ל "נרצח על-ידי האמריקנים, שהתנקשו בחייו לאחר שעצרו אותו ללא סיבה בעיראק". 

 

אלמנתו של אבו אל-עבאס, רים א-נימר החיה בבירות, טענה שבעלה "מת מות קדושים" בידי האמריקאים שרצחו אותו. "האמריקאים אשמים במותו" אמרה א-נימר, "בין אם שהרגו אותו במישרין ובין אם בשל הזנחתו. בריאותו של בעלי היתה טובה והוא לא סבל מדבר".

 

גם סגנו של אבו אל-עבאס, אבו אחמד חלב, אמר כי האמריקאים נושאים באחריות למותו בשל עינויים שעבר ומניעת תרופות ממנו. הוא ציין שקיבל שבוע לפני כן מכתב מאבו אל-עבאס ובו הודיע כי בריאותו טובה ומצב רוחו טוב.

 

ערפאת פתח בית אבלים

 

בתגובה להאשמות אלה, טען דובר מטעם כוחות הקואליציה בעיראק, הקולונל מארק קמט, כי אבו אל-עבאס מת "מוות טבעי" בשל התקף לב בו לקה. דבר זה הוכח מנתיחה שלאחר המוות שערכו האמריקאים לגופתו, הסביר קמט. לפי ארה"ב, אבו אל-עבאס, סבל משורה של בעיות בריאות ביניהן מבעיות לב, לחץ דם, מחלת הסוכרת ועוד.

  

העיתון א-שרק אל-אווסט דיווח כי לאחר פרסום מותו של אבו אל-עבאס פנתה הרשות הפלסטינית לארה"ב בבקשה להעביר את גופתו לקבורה ברמאללה וזו הסכימה. שר התקשורת הפלסטיני, עזאם אל-אחמד, מסר כי הרשות הפלסטינית ממתינה כעת לתשובתה של ישראל לבקשה דומה, לאחר שהצלב האדום פתח איתה במגעים בנושא.

 

"אינני רואה כל סיבה חוקית שישראל תסרב לבקשה, משום שאבו אל-עבאס היה אזרח של הרשות הפלסטינית" אמר אחמד. יאסר ערפאת, אגב, פתח בית אבלים במשרדיו ברמאללה ובעזה עם היוודע דבר מותו של האיש.

 

שיחת טלפון גורלית

 

בינתיים ממשיכות להתפרסם גירסאות שונות בדבר מעצרו של אבו אל-עבאס. מוחמד זידאן, 38, שומר ראשו האישי של אבו אל-עבאס מזה 20 שנה, סיפר כי אל-עבאס סירב לעזוב את עיראק עם פרוץ המלחמה, למרות לחצים שהופעלו עליו. "עיראק אימצה אותי במשך 20 שנה ואין סיבה שאעזוב אותה" נהג אבו אל-עבאס לומר.

 

לפי זידאן, עם נפילת בגדד, החליף הבוס את מקום המסתור שלו בתכיפות מחשש שייעצר על ידי כוחות הקואליציה. אולם שיחת טלפון שניהל עם אנשיו, הביאה את כוחות צבא ארה"ב למקום מחבואו של המזכ"ל, שנעצר יחד עם זידאן ואחרים.

 

תומכיו של אבו אל-עבאס במחנה הפליטים עין אל-חילווה בדרום לבנון איימו לחטוף מטוסים ולפוצץ את שגרירויותיהן של ארה"ב וישראל ברחבי העולם במחאה על "רציחתו של מנהיגם", זאת במהלך צעדות מחאה שקיימו. הפגנות התקיימו גם בבית לחם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אבו אל-עבאס. מת מוות טבעי?
צילום: רויטרס
מומלצים