שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  ההכרעה בעניין העברת הדגים נדחתה בשלושה חודשים

  הממשלה התבקשה לאשר תוכנית מתאר, שלא כוללת את הכלובים במפרץ אילת, אולם החליטה לדחות את ההכרעה עד לדו"ח מומחים שיוגש בחודש יוני. השרה לאיכות הסביבה לוחצת להוציא את הכלובים - "זוהי שערוריה מגמתית שנמשכת 4 שנים לפחות"

  הממשלה דחתה הבוקר (יום א') בשלושה חודשים את ההכרעה בעניין העברת חוות הדגים מאילת. הסיבה: רק בחודש יוני יוגש דו"ח של צוות מומחים בינלאומי בעניין. גורמים בסביבת השרים המתנגדים להשארת חוות הדגים באילת אמרו שהדו"ח לא אמור לחדש דבר, וכל דחייה בקבלת ההחלטה היא מיותרת.

   

  השרה לאיכות הסביבה, יהודית נאות (שינוי), אמרה בתגובה להחלטת הממשלה לדחות פעם נוספת את ההכרעה בדבר הזזת חוות הדגים ממפרץ אילת, ש"כלובי הדגים הצליחו לסחוט עוד כמה חודשי פעילות על חשבון המפרץ".

   

  לדבריה, "ברור לכל כי אין ביכולתם של המחקרים הנוספים לערער את הקשר בין הכלובים לזיהום". נאות הבהירה שתמשיך להוביל את המאבק עד להוצאת "מקורות הזיהום העיקריים ממפרץ אילת".

   

  לפני כשבועיים דרשה השרה נאות, מרה"מ שלא לעכב את הדיון בעניין אישור תוכנית המתאר לעיר הדרומית, שלא כוללת את הכלובים בתוך מפרץ אילת.

   

  מחאת השרה והגופים הירוקים מופנית נגד חוות הדגים שהקימו שתי חברות חקלאית גדולות "דג-סוף" ו"ערדג" של הקיבוצים בדרום הערבה. מדובר בכלובי ענק, שקועים בתוך הים, שבהם מגדלים דגי דניס ולברק. ארגונים לאיכות הסביבה טוענים, כי הדגים מזהמים את הים בחומרים שהורסים את האיזון האקולוגי העדין של המפרץ ופוגעים אנושות בשמורת האלמוגים הייחודית.

   

  השרה נאות טוענת כי "הסחבת בנושא כלובי הדגים היא שערורייה מגמתית שנמשכת 4 שנים לפחות".

   

  במסיבת העיתונאים שקיימה, הבהירה השרה נאות: "כל יום שחולף מביא לזיהום נוסף של מפרץ אילת ולהרס נוסף של שונית האלמוגים. לנו, במשרד לאיכות הסביבה, אין שום ספק שרמת הנוטרינטים הגבוהה, כיסוי האצות, וההרס מקורם בכלובי הדגים ובעודפי האוכל (לדגים) מעבר למוסכם - שמגדלי הדגים השתמשו בהם. כל שוחר טבע וסביבה מבין זאת. לצערנו אנו מתמודדים מול לובי כוחני ועשיר בממון. וכך נפגעים כלכלת העיר אילת, התיירות אליה וכמובן ערכי הטבע שבמפרץ. ומעבר לכל אלו - זלזול מתמשך בחוק ובפסיקות בתי המשפט".

   

  הוויכוח בנושא התלהט לאחרונה לאחר שהשחקן דליק ווליניץ התגייס לטובת מגדלי הדגים, לטענתו, בהתנדבות. בדיון בפורום ynet אמר ווליניץ: "ההאשמה של חוות הדגים בהשחתת השונית היא אחד השקרים הסביבתיים הגדולים בכל הזמנים". 

   

  מעמותת "צלול" נמסר בתגובה: ממשלת ישראל נכנעה היום לקמפיין שקרי של שתי חברות פרטיות העושות הון מזיהום מפרץ אילת, ההחלטה היום מקרבת את הקץ של שונית האלמוגים. העמותה תמשיך להיאבק להצלת מפרץ אילת ולהוצאת כלובי הדגים מהים אל היבשה.


  פורסם לראשונה 14/03/2004 08:18

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: לע"מ
  השרה לאיכות הסביבה. "שערוריה מגמתית"
  צילום: לע"מ
  צילום: ג'ו קוט
  כלובי הדגים. ההכרעה
  צילום: ג'ו קוט
  צילום: איי אף פי
  ישיבת ממשלה. ארכיון
  צילום: איי אף פי
  צילום: גבי מנשה
  דליק. "קורבן לשקרים"
  צילום: גבי מנשה
  מומלצים