שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  פגישה נעימה עם היין של נעמה

  יקב דלתון אשר מטופל מקצועית על ידי הייננית נעמה מועלם, עם היועץ האוסטרלי ג'ון וורנטשוק, הזרים בימים אלה לשוק שלושה בקבוקים חדשים. דגימתם היתה חובה נעימה מאוד, שהזכירה שוב כי דלתון נהנה מחומר גלם המגיע מאחד הטרוארים הטובים בארץ

  לפני שנים מספר ערך המדור ביקור ביקב דלתון, ששכן אז בחצרו של החקלאי ארמונד ממן, במושב כרם בן זמרה. כבר בתחילת הדרך היו יינותיו מבטיחים, והיתה בהם ובאנשים הקשורים לעשייתם תכונה מושכת לב: צניעות דרך. הרבה גשמים ירדו מאז על הכרמים המשובחים של הגליל העליון, ויחד עם איש עסקים בריטי שעלה לארץ, מתי הרוני, התפתח היקב, גדל, השתכלל, עבר למבנה יפה ומצוייד בפארק התעשייה דלתון, מרחק זריקת חרצן מהגפנים המספקות לו את ענבי היין, אך נותר כשהיה. היום, אותה צניעות במונחי השוק משמעותה - יחס מצויין בין איכות לבין מחיר.

   

  היקב אשר מטופל מקצועית על ידי הייננית נעמה מועלם והיועץ האוסטרלי ג'ון וורנטשוק, הזרים בימים אלה לשוק שלושה בקבוקים חדשים. דגימתם היתה חובה נעימה מאוד, שהזכירה שוב כי דלתון נהנה מחומר גלם המגיע מאחד הטרוארים הטובים בארץ.

   

  "שרדונה דלתון 2003" - הענבים אשר נבצרו בסוף אוגוסט של הקיץ האחרון, עברו ריסוק ביקב וסחיטה מינימלית, רק התירוש "החופשי", זה הניגר כמעט מעצמו, עבר לתסיסה במיכלי נירוסטה ונותר שם על משקעיו. מאוחר יותר, ללא שנפגש כלל עם חביות עץ, הוא סונן ובוקבק. התוצאה פירותית מאוד, רעננה, ניחוחות צבעוניים של אגסים, אפרסקים, ומגע מתפצח ונעים על החך, עם איזון טוב בין חומציות לאשליית מתיקות. 34 שקלים לבקבוק.

   

  "קברנה סוביניון דלתון 2001" - הענבים שנבצרו בסוף ספטמבר תחילת אוקטובר, עברו תסיסה ממצה ביקב, ואחר כך יישון של 12 חודשים בחביות עץ אלון צרפתיות ואמריקניות, ותקופה נוספת בבקבוקים. התוצאה מצדיקה את ההמתנה. היין עשיר ומורכב, ארומות טובות של גרגרי יער ודובדבן שחור, תיבול עדין וכתמי ריח נעימים של וניל מעץ החביות. המגע הלטפני על הלשון, המורכבות שבטעם וההד הארוך שנותר בפה, משלימים את התמונה. 53 שקלים לבקבוק.

   

  "מרלו דלתון 2001" - ענבי היין הזה נאספו בכרמי כרם בן זמרה אך גם ממירון וממושב ספסופה, ועברו תסיסה ארוכה למיצוי טעמים וניחוחות. גם הוא התיישן והתפתח משך כשנה בחביות מעורבות, מצרפת ומארה"ב, שתכונות העץ השונות שלהן משלימות ומעשירות את הדרוש ליין. התוצאה עשירה בניחוח הטוב של שזיף בשל, ארומה חמה מתובלת ומפולפלת משהו, עם ליווי של וניל. קטיפתי על הלשון, נעים וטעים, היין הזה היה נחת רוח אמיתית בכוס. 53 שקלים לבקבוק.

   

  חיוך של מונה-ליזה

   

  שני יינות איטלקיים הגיעו באחרונה לאזור, האחד מהיקב "לאונרדו", הנמצא בווינצ'י, כפר הולדתו של איש האשכולות הרנסנסי החד-פעמי, והשני מן היקב הוותיק "סרטורי", בן יותר ממאה שנים, העובר מדור לדור באותה משפחה אריסטוקרטית סמוך לוורונה.

   

  הראשון, "מונה ליזה", נושא את דמות דיוקנה של היפהפיה הנצחית אשר צייר המאסטר כנראה בסביבות שנת 1505, ונראה שהסיבה הנוכחית לחיוך שלה קשור לעובדה שהיא לא העלתה על דעתה כי 500 שנה מאוחר יותר תופיע על בקבוק יין. בשנים קודמות היא הופיעה על בקבוקי הרוזה של היקב, כעת היא על יין אדום עשוי ענבי סנג'ובזה. יין פשוט יחסית אך נעים, צעיר ברוחו, עם גיוון ניחוחי צנוע, פירות אדומים והד פלפלי. 40 שקלים לבקבוק.

   

  השני, "סרטורי, רגולו רוסו 2000", עשוי מאשכולות מובחרים מיובשים חלקית של ענבי קורבינה ורונזה, מכרמים על גבעות ואלפוליצ'לה, אזור יין מהולל. היין התיישן שנתיים בחביות עץ אלון גדולות, והתעדן בחביות רגילות בגודלן שמונה חודשים נוספים. התוצאה טובה מאוד. התקפת הארומה על האף חד משמעית, הרבה פרי אדום וניחוחות עץ וניליים מעושנים מעט. הנגיעה שלו בחך מלטפת, מלאה ואוהבת. 70 שקלים לבקבוק.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  יחס מצויין בין איכות לבין מחיר. יינות יקב דלתון
  מומלצים