שתף קטע נבחר

החשד: נשק מארה"ב לאיראן - דרך בנימינה

לייב כהן, יהודי בן 70, נעצר בברוקלין בחשד שייצא אמצעי לחימה לישראל, מבלי לבקש את אישור מחלקת המדינה כמתחייב בחוק. בעקבות מידע שהועבר לרשויות בארץ, פשטו חוקרי היאחב"ל על מחסן בבנימינה - ומצאו חלקי חילוף לטילי הוק ומטוסי פאנטום. שני ישראלים, שכבר נחשדו בעבר באותן עבירות, נעצרו - וכופרים בעבירות המיוחסות להם

אלי כהן וגיסו, אביחי ויינשטיין, נחקרו בסוף-השבוע, בחשד שתכננו לסחור עם איראן בכלי-נשק מארצות-הברית. הציוד, שכלל חלקי חילוף למטוסי פאנטום ולטילי קרקע-אוויר מסוג "הוק", התגלה בפשיטה שערכה המשטרה על מחסן בבנימינה.

 

כהן כבר נחקר בשנת 2000 בחשד שסחר עם איראן בחלקי חילוף לנגמ"שים. המשטרה המליצה להעמידו לדין, והחומר נמצא בידי הפרקליטות.

 

לפני שנתיים נחשפה פרשה נוספת, כאשר סוכני המכס הגרמני גילו שציוד ישראלי מיועד להגיע לאיראן דרך נמל המבורג. החשודים העיקריים אז היו ויינשטיין, סוחר נשק מנתניה, בעלי החברה הנתנייתית פי.איי.די. 

 

 

חקירת הפרשה הנוכחית, שנמשכת כבר מספר שבועות, מבוצעת על-ידי סוכנות הביון האמריקנית, ה-אף.בי.איי. בעקבות בקשה שהעבירה הסוכנות לישראל, עוכבו כהן וויינשטיין לחקירה, שבסופה שוחררו.

 

חקירת השניים בוצעה בעקבות מעצרו של לייב כהן, תושב ברוקלין בן 70. הוא הואשם בשבוע שעבר בייצוא לא חוקי של אמצעי לחימה לישראל, ובהם רכיבים אלקטרוניים לשימוש במטוסי פאנטום ובמערכות הנחיית טילים.

 

לפי האישום, שלח לייב כהן את המערכות לישראל, מבלי לבקש אישור של מחלקת המדינה, כמתחייב בחוק.

 

התובע המחוזי אמר בבית המשפט, כי הסוכנים האמריקנים סבורים שישראל רק משמשת תחנת מעבר של הרכיבים: "החקירה נמשכת כדי לגלות מה היעד הסופי של אמצעי הלחימה".

 

את המוצרים שלח כהן, לפי החשד, לחברה בבנימינה, וכך הם הגיעו לידיהם של אלי כהן וגיסו. מכתב האישום עולה כי בשנה שעברה נעשו לא פחות מ-40 משלוחים כאלה מברוקלין לבנימינה.

 

בחודש שעבר שלח לייב כהן לחברה המייצרת בקונטיקט המחאה על סך 3,200 דולר עבור חמישה רכיבים למערכות הנחיית טילים. אך החוקרים טמנו לו פח: סוכן אמריקני מחופש לשליח הביא לו את הרכיבים לברוקלין. באותו מעמד, מסר כהן לסוכן שתיים מן החבילות, כדי להעבירן לחברת "קיו-פי-אס" בבנימינה. למחרת שלח כהן לבנימינה עוד כמה חבילות.

 

כהן שוחרר בינתיים בארצות-הברית בתנאים מגבילים, בערבות של 200 אלף דולר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים זיו
אביחי ויינשטיין
צילום: חיים זיו
צילום: חיים זיו
אלי כהן
צילום: חיים זיו
מומלצים