שתף קטע נבחר

הסיקור בעולם: המנהיג הנכה או ראש הנחש?

בארה"ב הודגשה עובדת היותו של החמאס ארגון טרור, שאחראי לפיגועי התאבדות. הצהובונים חגגו. בבריטניה הושם הדגש דווקא על היות יאסין מנהיג רוחני, שדאג לרווחת בני עמו. גם בספרד פתחה הידיעה את מהדורות החדשות

ההתנקשות בשייח' אחמד יאסין, שאירעה אתמול (יום ב'), התרחשה בשעות הערב של יום א' על-פי שעון ארה"ב, ואיפשרה לעיתונים האמריקנים המובילים להעלות את הסיפור לכותרות הראשיות.

 

הכותרת הראשית של "וושינגטון פוסט" הייתה: "מנהיג החמאס נהרג בעזה". בכותרת המשנה נכתב: "מייסד הארגון המיליטנטי הפלשתיני חוסל בהתקפה ישראלית מהאוויר". "ניו יורק טיימס" סיפק כותרת דומה מאוד: "מנהיג החמאס נהרג מפגיעת טיל בהתקפה ישראלית".

 

ה"לוס אנג'לס טיימס" כתב: "מייסד החמאס נהרג מפגיעה ישראלית". במאמר פרשנות של העיתון הוא התייחס ליאסין כ"מנהיג הרוחני של תנועת ההתנגדות האילסמית", ובהמשך נכתב כי למרות שתדמיתו הייתה שברירית ושידרה חוסר אונים, "הוא הצליח ככל הנראה יותר מכל דמות אחרת לצרוב לתוך תודעתם של הצעירים הפלסטינים את הרעיון שמוות שתכליתו פגיעה באוייבים הוא מות גיבורים".

 

במאמר מצויין שיאסין אמנם הכחיש מעורבות ישירה בשיגור פיגועים, אך בדרשותיו במסגדים הוא הציג תמיד את פעולות ההתאבדות כאמצעי מקודש שמאפשר לחלש לפגוע בחזק ומאפשר למתאבד להתאחד עם בוראו. "הקורבנות החפים מפשע של פיגועי ההתאבדות, שנמנו במאות בשנות האינתיפאדה, לא היו מעולם חלק מהמשוואה", נכתב.

 

צהובוני ניו יורק חגגו

 

הטבלואידים של ניו יורק חגגו את הפעולה בעזה. "ישראל חיסלה את מלך הטרור", כתב העיתון "דיילי ניוז" בכותרת שכיסתה את כל העמוד הראשון. "ניו יורק פוסט" הלך על כותרת צהובה עוד יותר: "פוצץ" (BLOWN AWAY באנגלית).

 

רשתות הטלוויזיה פתחו את מהדורות הבוקר שלהן בסיפור ההתנקשות ביאסין, ורק אחר כך בסיפור שמסעיר את ארה"ב ביממה האחרונה -  דבריו של דיק קלארק, היועץ למלחמה בטרור של ארבעה נשיאים, שהאשים את הנשיא ג'ורג' בוש בניסיון בכל מחיר למצוא קשר בין פיגועי 11 בספטמבר לבין עיראק.

 

רשתות הטלוויזיה האמריקניות ציינו שיאסין היה המנהיג הרוחני של החמאס, אבל הדגישו שמדובר באדם שידיו מגואלות בדם של מאות ישראלים.

 

בבריטניה הדגישו את כיסא הגלגלים

 

התקשורת הבריטית סיקרה גם היא את האירועים בעזה בהרחבה. רוב העיתונים בבריטניה כינו את יאסין "המנהיג הרוחני של תנועת החמאס" אך מיעוטם הדגישו כי מדובר בארגון טרור שביצע פיגועי תופת ורצח מאות חפים מפשע. רובם גם הדגישו את היותו נכה, מרותק לכסא גלגלים ועיוור למחצה כבר בראשית הדיווחים, ואת העובדה שהחמאס פופולארית בקרב הפלסטינים וניהלה בתי חולים ומפעלי רווחה לטובת תושבי עזה העניים.

 

העיתונים גם כינו את מציאות הטרור בישראל כמאבק הדדי ומתמשך בין חמאס, שמבצע פיגועי התאבדות, ובין צה"ל, שמנסה "להשוות את התוצאה" כדברי הידיעה בעיתון "אינדיפנדנט".

 

רוב העיתונים גם קשרו בין ההתנקשות לרצונו של ראש הממשלה שרון להכות בחמאס כדי להדוף טענות כאילו ההתנגדות הפלסטינית הבריחה את ישראל מרצועת עזה.

 

ה"מירור" פתח את הידיעה בנושא באומרו כי ישראל רצחה את מנהיג החמאס, "והכניסה את המזרח התיכון לעידן נוסף של שפיכות דמים".

 

במשאל שערכה רשת הטלוויזיה SKY אמרו 76 אחוז מהנשאלים שהחיסול יגביר את הטרור. רק 24 אחוז סברו שהפעולה עשויה להביא להפחתתו.

 

הכותרת שנתן העיתון "אוסטרליין" למאמר פרשנות על ההתנקשות הייתה "'המוח' הנכה שניהל את עסקי המוות" (The crippled mastermind who dealt in death).

 

בספרד סיקרו בהרחבה

 

על-פי הדיווחים שהגיעו למשרד החוץ בירושלים, התקשורת בספרד פתחה את מהדורות החדשות בסיקור מיוחד של ההתנקשות בעזה. הטלוויזיה הספרדית כינתה את ארגון החמאס "ארגון טרור", כינוי שאיננו שגרתי בלשון הדיווח בספרד, שם מכונים ארגוני הטרור הפלסטינים מעת לעת "ארגוני התנגדות".

 

עוד נמסר כי בדיווחי החדשות כונה יאסין "האדם שאחראי למעגל שפיכות הדמים", זאת לצד ציון היותו מנהיג רוחני.

 

בצרפת הוקדשה הידיעה הפותחת של מהדורות החדשות לבחירות המקומיות במדינה, וההתנקשות בעזה סוקרה בקצרה. בעיתון "לה-מונד" הופיע הדיווח רק בעמודים 12-13. במשרד החוץ הגדירו את הסיקור ברדיו ובטלוויזיה כ"מאוזן".

 

בהולנד ניתן סיקור נרחב להתנקשות, כשפעולת צה"ל מוצגת ככזו שתגרום להסלמה ולגל פיגועים נוסף.

 

ובינתיים, במשרד החוץ בירושלים מנסים להעמיד חזית הסברה נחושה, שתסביר לעולם מדוע היה יאסין מטרה לגיטימית להתנקשות. אנשי ההסברה במשרד פועלים על מנת להעלות בני משפחות של נפגעי טרור של החמאס לשידור בכלי התקשורת הזרים.

 

אנשי משרד החוץ מדגישים כי אין הבדל בין טרור של חמאס לטרור של אל-קאעידה. "זה אותו טרור בכל העולם, בין אם קוראים לו חמאס ובין אם קוראים לו אל-קאעידה", אמר סמנכ"ל הסברה במשרד, גדעון מאיר.


פורסם לראשונה 22/03/2004 20:51

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
ההתנקשות בעזה. בבריטניה הדגישו את נכותו
צילום: איי פי
צילום: איי פי
הלווייתו של יאסין. "ישראל תגרום להסלמה" כתבו בהולנד
צילום: איי פי
שער הצהובון "ניו יורק דיילי ניוז"
שער העיתון
מומלצים