שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  "ראוי שהמדינה תתקצב את הספריה הלאומית"

  עם פרסום דו"ח על מצבו העגום של בית הספרים הלאומי, התכנסה ועדת החינוך של הכנסת וקראה לממשלה לפעול ליישומו

  יו"ר ועדת החינוך והתרבות של הכנסת, אילן שלגי, קרא היום לזירוז חקיקה בנושא ספריה לאומית בישראל, ודרש להקים ספרייה שתפעל באחריותה ובתקצובה של המדינה. "ראוי שהמדינה היא זו שתיקח על עצמה הקמת ספריה לאומית כמקובל במדינות תרבות. אחרי הכל אנו עם הספר", אמר שלגי. "במקביל יש לנו משימה נוספת להקמת בית ספרים יהודי עולמי".

   

  ח"כ שלגי אמר את הדברים עם תום דיון הוועדה בנושא מעמדה של הספרייה הלאומית. לדברי שלגי, בית הספרים הלאומי הקיים מזה 85 שנה תחת אכסניית האוניברסיטה העברית בירושלים מכיל אוצרות ספרותיים רבים שנמצאים בסכנה בשל תנאיו הגרועים. "בית הספרים הקיים טעון שדרוג. האוניברסיטה העברית אמנם לקחה עליה את הקמת בית הספרים הלאומי, כיוון שבזמנו היתה הגוף היחיד שיכל לעשות זאת ועל כך שמורות לה הזכויות והתודות. אולם עתה, ראוי שהמדינה תיטול על עצמה את האחריות".

   

  ח"כ גילה גמליאל, שיזמה את הדיון בוועדה, אמרה: "הגיעה העת שעם הספר יתברך בספרייה לאומית עם מערך טכנולוגי מפותח שתאפשר נגישות לכלל אזרחי המדינה ולכל הקהילות בעולם. ספרייה זו עתידה לשמש מקור מידע עצום לצרכי חינוך ומרכז תרבות תוך מתן דגש על פיתוח אוצרות השמע".

   

  נשיא האוניברסיטה העברית, פרופ' מנחם מגידור, שנכח בוועדה, אמר: "האוניברסיטה העברית נשאה על גבה את הספרייה הלאומית במשך 85 שנה. עם זאת ראוי שתהיה למדינת ישראל ספרייה ראויה. האוניברסיטה העברית תקצה שטח לבניית בניין נוסף וכן תמשיך לתמוך במוסד החדש כבעבר, למרות הבעיות התקציביות, בתנאי שוועדת תכנון ותקצוב של משרד החינוך תמשיך ותעביר הכספים בנדון".

   

  פרופסור יצחק זמיר, יו"ר הוועדה לשינוי הספרייה הלאומית, אמר: "למעשה כיום, אין למדינה ספריה לאומית וזה מצב שאינו סביר ויש לשנותו. מצב בית הספרים חמור והאוספים היקרים והחשובים שבו עלולים בחלקם לרדת לטמיון. הספרייה הנוכחית אינה משתמשת במושגים עכשוויים, אינה זמינה לכל אדם ואינה מהווה גורם תרבות מרכזי או גורם בחינוך כמקובל בעולם. יש לתקן כל זאת ולחוקק חוק התומך בספרייה לאומית".

   

  ועדת החינוך והתרבות של הכנסת קראה לממשלת ישראל לאמץ את דו"ח הוועדה הציבורית לשינוי מעמד הספרייה הלאומית שפורסם לאחרונה ולפעול ליישומו בהקדם. במקביל קראה למל"ג ולוועדת תכנון ותקצוב להמשיך ולתמוך כספית בבית הספרים הלאומי ובפיתוחו. הוועדה הדגישה כי יש לשמור על זכויותיה המיוחדות של האוניברסיטה העברית כשותפה בכירה בניהול הספרייה הלאומית.

   

  במשרד החינוך, התרבות והספורט עובדים מזה תקופה על הסדרת הנושא בחקיקה וכפי הנראה במסגרת יוזמה זו תגיש הממשלה בקרוב לכנסת את הצעת חוק הספרייה הלאומית.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: גטי אימג' בנק ישראל
  עם הספר?
  צילום: גטי אימג' בנק ישראל
  לאתר ההטבות
  מומלצים