שתף קטע נבחר

אתונה 04': הלפיד הודלק ויצא למסע עולמי

בטקס מרשים עם נאומים על אחדות, שלום ואחווה עולמית, יצא לדרך הלפיד שיעבור במשך 78 ימים דרך כל היבשות ויינשא בין השאר ע"י הנסיך ממונקו, פופוב וגם אנג'לינה ג'ולי

חצי מהמתקנים עדיין לא גמורים, אתונה היא פקק תנועה אחד גדול והתקנת הגג המפואר של בריכת השחייה בוטלה - אבל כל זה לא הפריע למארגני האולימפיאדה ביוון להצית היום את האש האולימפית ולהוציא לדרך את המירוץ המסורתי.


אולימפיאדה אתונה 2004
"לא רוצה לישראל". יונת שלום בפעולה (צילום: אי.פי)

 

היוונים, עם שגאה מאוד במסורתו, הרימו הצגה קטנה במהלכה התחפשה השחקנית המקומית טאליה פרוקופיו לכוהנת גדולה והדליקה את הלפיד בחורבות מקדש הרה, שם באופן מסורתי התקיים הטקס.

 

בעוד העולם כולו מחזיק אצבעות לכך שכל המבנים באתונה יושלמו בזמן וגם יחזיקו מעמד, דווקא טקס ההדלקה עבר בצורה חלקה, כאשר האש הודלקה על ידי קרני השמש בתוך מראה פרבולית (מה רע במצית?). פרוקופיו הלכה עד הסוף ואף נשאה תפילה לאל אפולו שיואיל בטובו לשלוח קרני שמש.


לפיד אולימפיאדה אתונה
יש קורנפלקס? (צילום: רויטרס)

 

ראש הוועדה המארגנת ביוון, ג'יאנה אנגלופולוס-דסקלקי, נתנה נאום נרגש: "האש האולימפית נולדה מחדש היום והיא תחבוק מעתה את כל העולם. זהו הרגע לו כולנו חיכינו".

 

נשיא הוועד האולימפי, ג'ק רוז'ה, אמר: "המשחקים חוזרים לכור מחצבתם כי כאן באולימפיה הם התחילו ב-776 לפנה"ס. כל העולם נושא עיניו לאתונה ויוון ששולחות מסר נהדר בכך שמכאן יוצא מסע הלפיד הראשון שיעבור בכל העולם".

 

"בין אם אנו חיים במדינה עשירה או נחשלת, הלפיד יאחד את כולנו", סיכם רוג' בדרך לעוד נשף של קוויאר ושמפניות.

 

הלפיד, אותו נושא ראשון קוסטס גציודיס מדליסט הכידון היווני לשעבר, יעבור לראשונה בחמש יבשות במשך 78 ימים לפני שיגיע לאתונה לטקס פתיחת המשחקים ב-13 לאוגוסט. בשבוע הראשון ישהה הלפיד בחלק הדרומי של יוון. האדם השני שיזכה לכבוד לשאתו יהיה השחיין הרוסי אלכסנדר פופוב בעל ארבע מדליות זהב מברצלונה 92' ואטלנטה 96' וכן מדליית כסף מסידני 00'. 

 

נושאי לפיד בולטים אחרים יהיו הנסיך אלברט ממונקו, שהשתתף בעבר באולימפיאדת חורף וקופץ המוט האגדי סרגיי בובקה. גם השחקנית אנג'לינה ג'ולי תזכה להניח את ידיה הענוגות על הלפיד. בין השאר יעבור הלפיד בכל הערים שמתמודדות על אירוח המשחקים ב-2012: לונדון, פאריז, מדריד, ניו יורק, ריו דה ז'נרו, האבנה, מוסקבה, איסטנבול ולייפציג.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
פרוקופיו. בתפקיד הכוהנת הגדולה
צילום: רויטרס
צילום: איי פי
יאסו יא זורבה! החגיגה באולימפיה
צילום: איי פי
מומלצים