שתף קטע נבחר

פורז: "לא ניתן להפעיל טרור נגד מי שרוצה לאכול פיתה"

שר הפנים הודיע שלא יפעל גם השנה לאכיפת חוק החמץ. לדבריו החוק אינו סביר ומן הראוי שיתבטל: "אסור להציג לחמניות בפומבי אבל מותר לשים פוסטר של לחמניה וגם למכור אותה... ולמסעדות לא כשרות מותר למכור חזיר אבל לא להציג חמץ". לדרישת המפלגות הדתיות הנושא יעלה היום בממשלה, אבל השר פורז לא מודאג. ראיון

שר הפנים, אברהם פורז (שינוי) הודיע אמש (שבת) כי משרדו לא יאכוף השנה את חוק החמץ שנחקק ב1986.

 

לדבריו, אף רשות מקומית לא פנתה למשרד בבקשה להסמיך את פקחיה לאכיפת החוק, ולפיכך המשרד לא הסמיך פקחים למשימה.

 

זו השנה השנייה שהשר פורז אינו אוכף את החוק, שאוסר על הצגת חמץ במהלך החג - אך לא את מכירתו. "לא ניתן להפעיל טרור נגד מי שרוצה לאכול פיתה", אומר פורז בראיון ל-ynet.

 

הודעתו של פורז חוללה סערה, ושר השיכון והבינוי, אפי איתם, הודיע כי בכוונתו לדרוש היום בישיבת הממשלה מרה"מ ומהיועץ המשפטי לממשלה להורות על אכיפת החוק.

 

פורז אומר שהוא סבור שהחוק אבסורדי. "צריך להבין שהמסעדות שימכרו חמץ אינן כשרות. מדובר במקומות שמוכרים בשר חזיר במהלך השנה, אז האבסורד הוא שלמכור חזיר בפסח יהיה מותר, אבל חמץ אסור. זה לא מונע מכירת חמץ, זאת רק הטרדה. הבעיה היחידה שנוצרת בכך היא אולי הפגיעה במגזר הערבי, כאשר בפסח יהיה ניתן לקנות חמץ גם מהמגזר היהודי..."

 

זו התנגדות לחוק עצמו, אבל שינוי היא מפלגה שחרטה על דגלה את שלטון החוק. האם זו הדוגמא שאתה נותן בתור שר?

 

"הרשות המקומית היחידה שפנתה אלי בבקשה להסמיך פקחים לאכיפת החוק הייתה בת-ים, וגם הפניה הזו, של סגן ראש העיר מטעם ש"ס, נעשתה מאוחר מדי כך שלמעשה לא היו פניות בכלל. בעבר כפו על ראשי הערים להסמיך פקחים כי הם ידעו שרשות שלא תעשה זאת, שר הפנים יתנכל לה. אני לא יכול לצאת מגדרי כדי לחפש את הפקחים מתחת לאדמה. אם היו פונים אז מילא - אך לא פנו לשמחתי הרבה".

 

מה עם ציבור שומרי המסורת? השר איתם אמר שבישיבת הממשלה היום יבקש מהיועץ המשפטי לממשלה להורות לך לאכוף את החוק.

 

"גם כשמכוניות נוסעת בשבת זה פוגע ברגשות אנשים דתים. אני לא מכריח אף אדם דתי לאכול חמץ, אך אני לא יכול לכפות על אדם לאכול מצות כמו שאני לא יכול להכריח לא לנסוע בשבת. יש לנו מספיק בעיות קשות מאשר לעסוק בהפעלת טרור כלפי מי שלא אוכל מצות בפסח. לא צריך להטיל אימה ולשגע".

 

אז למה שינוי לא פועלת לשנות את החוק במקום למנוע את אכיפתו?

 

"ממילא החוק הוא אבסורד. הוא לא אוסר על מכירת חמץ אלא על הצגת חמץ. אם שמו פוסטר של לחמניות או של פיתות בחוץ ומוכרים חמץ בפנים אז זה בסדר? זה חוק שאיננו באמת ניתן לאכיפה. דינו להתבטל, אך אין לנו כרגע רוב בנושא חוקי דת ומדינה".

 

אם ככה ישנם עוד הרבה חוקים מהסוג שהגדרת "לא ניתנים לאכיפה".

 

"ודאי. למשל כמה דוחות נרשמו למי שמוכר אלכוהול לקטין. ילד שקונה ב'סופר' יין, לכאורה אסור לו לקנות, משהוא בודק לו את התעודות? ישנם חוקים שבלתי אפשרי לאכוף - עישון במקומות ציבורים למשל. בקרוב יהיה חוק שיאסור מכירת סיגריות לקטינים. מישהו מונע מהם ללכת למכונה ולקנות? מכירת סמים קלים למשל אני חושב שאפשר לאכוף, פשוט לא רוצים. לעניין הקואליציה - אינני חושב שזה יהיה משבר יותר גדול מפינוי עזה".

 

ובנושא אחר, האם אתה צופה פרישה קרובה של מפלגות הימין לאור תוכנית ההתנתקות של שרון?

 

"לדעתי עד שלא תהיה החלטה בכנסת או משהו קונקרטי אחר, הם לא יצאו מהממשלה".

 

מה לגבי המשאל שראש הממשלה החליט לערוך בקרב מתפקדי הליכוד בעניין התוכנית?

 

"זה מהלך שאני מבין שמטרתו למנוע מרד בליכוד ונועד לעשות סדר. אם יהיה לשרון רוב אז הוא השיג את מטרתו. זה מהלך לגמרי חוקי ולגיטמי".

 

אתה סבור שעליו להשעות את היוזמות המדיניות עד להתבהרות הנושאים המשפטיים שעומדים נגדו?

 

"כל עוד הוא ראש הממשלה עליו לנהל את העניין כמו ראש ממשלה - לטוב ולרע, בלי שום עיכובים. יחליטו להעמידו לדין - זה משהו אחר. אדם לא יכול בבוקר לנהל מדינה ובצהריים להישפט. הוא יאלץ להשעות את עצמו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
פורז. אי אפשר להפעיל טרור על מי שאוכל פיתה
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: חן מיקא
איתם. דרש דיון בממשלה
צילום: חן מיקא
צילום: סי די בנק
חמץ. להשיג בחנויות גם בפסח
צילום: סי די בנק
צילום: איי פי
אפיית מצות לפסח. "לא לכפות"
צילום: איי פי
מומלצים